Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 342 oldal
21 cm x 15 cm
2018-02-25 20:00
Budapest, 1952, Szépirodalmi Könyvkiadó, 342 p.
Szerző által dedikált példány. Petőfi. Írta: Illyés Gyula. Harmadik átdolgozott kiadás. A címlapon a szerző, Illyés Gyula névre szóló dedikációja olvasható: "Lendvay Lajosnak köszönettel, barátsággal, Illyés Gyula". A dedikáció címzettje Lendvay Lajos színművész, aki 1952. decemberében Batthyány Kázmért alakította Illyés Fáklyaláng című színművében, a Katona József Színházban. "Illyés Gyula Petőfije markánsan és körültekintően fogalmazza meg mindazt a lényeget, amit ma nekünk Petőfiről tudnunk kell. Nem árnyal, hanem megfogalmaz és kimond olyan fontos tényeket, ami a nekünk, a magyarság számára fontos és kikerülhetetlen." - mondja ki véleményét a kötetről Nemeskürty István. Kiadói félvászon kötésben lévő, könyvkötő által belülről megerősített példány feliratos címfedéllel, kopott feliratú könyvgerinccel, üres hátlappal, megóvott állapotban.
A nagy költők nem váratlanul szólalnak meg, nem derült égből, mint az isteni kinyilatkoztatások. A népek életében messze visszamenően meg lehet állapítani, mikor estek vajúdásba, hogy megszüljék a rendkívüli fiút. A nemzet, a nagy család előre készülődik az eseményre.
Előre kioktatja a dajkákat, akik az újszülöttet ápolni fogják, szájába adják az anyanyelv szavait. Megtisztítja a szavakat is. Aztán tanítókat nevel, akik a fiút irányítani fogják. Iskolakönyvekről épp úgy gondoskodik, mint a nagybácsik ajándékairól és dorgálásáról. Jóbarátokat és vetélytársakat szemel ki, akik majd védik és ösztökélik. Az egész ország egy izgalom.
Mert nem bizonyos, hogy a csecsemő megszületik. S ha megszületik is, nem bizonyos, hogy felserdül. Hányszor fordult úgy a magyar nép sorsa, hogy sanyarúságából már csak egy próféta vezethette volna ki. S az jelentkezett is. De hányszor nem jelentkezett. A nép új út előtt állt, szomjasan a szóra és a jelre. És hasztalan várakozott. Akinek a történelem a nagy szerepre hangot és elmét adott, nem tűnt fel. Talán ötéves korában megfojtotta a torokgyík. Vagy nem tudott kivergődni a sötét mélységből, amelyben e nép milliói éltek s halála napjáig tehénpásztor maradt s nyugtalansága legfeljebb szegénylegénynek sodorta. Teste megszületett, de szelleme nem jöhetett napvilágra, mert mégsem gondoltak vele, mert a nemzet rossz anya volt.
Ilyen izgalomban élt a nemzeti újjászületés hajnalán is Magyarország.
Leütési ár:
39.000 Ft
Licitek száma: 61