Révai(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 576 oldal
Nyirő József munkái
19 cm x 13 cm
2020-03-29 20:00
Budapest, 1944, Révai kiadás (Révai Testvérek Irodalmi Intézet Rt. Nyomdája, Bp.), 576 p.
Első kiadás! Néma küzdelem. Regény. Írta: Nyírő József. A címlapon a szerző, Nyírő József tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Z. K.-nak Bp. 1944. VI.-1. Nyírő József." A könyvet a Révai Testvérek Irodalmi Intézet Rt. nyomdája nyomtatta Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, sötétszürke kiadói előzéklappal, színezett felső lapélekkel, kissé foltos oldalakkal, hiánytalan állapotban, eredeti kiadói borítófedél nélkül. A szerző regénye Erdély talán legtragikusabb korának állít szuggesztív irodalmi emléket. A regény főhőse a kisebbségi lét áldozata. Illyés Gyula szerint: "Nehéz szavakat találni ahhoz a kétségbe esett, néma küzdelemhez, ami a könyv soraiból az olvasó felé árad és rabul is ejti azt."
Napok óta tart a kietlen, hideg őszi esőzés. Sár, mocsok, elhagyatottság és vigasztalanság az egész környék. Fátlan agyaghegyek emelkednek egymás mellett hosszú vonulatban a Kárpátok felé tele vízmosásokkal, omlásokkal, csúf ráncokkal, összevissza nőtt tövisbokrokkal. Sovány, pataverte, kopár juhlegelő az egész. Az egyetlen utat, amely a Fundaturán átvezet, meredek, szürkepalás omláson vágták be a hegy kopasz oldalába és meredek ívben csúszik lefelé Kolozsvár irányába. Az agyagdombokon túl többezer hold termékeny vidék kezdődik: az uradalmak világa tanyákkal és udvarházakkal a száz6adokon át kiveszett és elpusztult magyar települések helyén. A szétszórt, egymástól távol eső román falvak egyelőre még a völgy túlsó oldalán verődtek össze a fatemplomok körül. Kezdetleges, vályogból vert, kékre mázolt kunyhók tenyérnyi ablakokkal, trágyával kevert agyagpadlóval, magas, fekete, gombás szalmatetőkkel, rekedt kutyákkal.
Nyirő József neve és művészete egész Európát meghódította. Regényei nemcsak itthon arattak kiemelkedő sikert, hanem külföldön is: Németországban, Olaszországban, Hollandiában egyformán becsülik, s legújabban Belgium és Franciaország is érdeklődik művei iránt: az "Uz Bencé"-nek belga, "Az én népem"-nek francia fordítása készül. A külföld elsősorban Nyirő József mély és zamatos magyarságát élvezi; az író hangjában egy egész nép vallomását fedezi fel, egy egész fajta nehéz és küzdelmes sorsának tükörképét látja. Nyirő József egyformán mestere a novellának és a regénynek; változatos hangú művész, s a csillogó székely humort éppoly tökéletességgel adja vissza, mint azokat a tragikus hangokat, amelyeket a komor sors tép ki népe lelkéből. Új regénye, a "Néma küzdelem", a szórványok magyarságáról szól, annak nehéz harcait mutatja meg, ezt a napról-napra megújuló néma küzdelmet a fennmaradásért. Megrázó, nagyszabású mű, s a "Madéfalvi veszedelem" után ismét a magyarság egy hősies, elszánt és bátor pillanatát idézi.
Leütési ár:
32.000 Ft
Licitek száma: 43