Papp Samu, Dr./Hankó Vilmos, Dr.: A Magyar Birodalom ásványvizei és fürdőhelyei

Dr. Rottenbiller Ödön
Dr. Jakab László
Dr. Okolicsányi-Kuthy Dezső
Dr. Dalmady Zoltán
Dr. Weisz Ede
Dr. Dalmady Zoltán
Dr. Ormay József
Dr. Bosányi Béla
Dr. Cirfusz Dezső
Dr. Kallós Jenő
Dr. Lenkei Vilmos Dani
Dr. Marschalkó Tamás
Dr. Reich Miklós
Dr. Rhorer Aladár
Ifj. Dr. Hoffenreich Síndor
Dr. Hankó Vilmos
Dr. Papp Samu
Magyar Balneológiai Egyesület (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 266 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm

Budapest, 1907, Magyar Balneológiai Egyesület kiadása ("Pátria" Irod. Váll. és Nyomdai Rt., Bp.), 266 p. + 1 térk. + 22 reklámoldal

Első kiadás. A Magyar Birodalom ásványvizei és fürdőhelyei. A M. Sz. Korona Országai Balneológiai Egyesületének megbízásából szerkesztették: Dr. Papp Samu és Dr. Hankó Vilmos.
Egy színes, kihajtható térképmelléklettel és korabeli hirdetésekkel kiegészített ismeretterjesztő kiadvány. A könyvet a "Pátria" Irod. Váll. és Nyomdai R.t. nyomtatta Budapesten.
Kiadói egészvászon kötés feliratozott, keretes, nyomdadíszes címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet precíz összefoglalását adja a történelmi Magyarország fürdőhelyeinek, fürdőkultúrájának, vízgyógyintézeteinek és klimatikus gyógyhelyeinek. Elemzésre kerülnek a Magyar Szent Korona Országainak ásványos vizei vegytani és gyógytani szempontokból vizsgálva, tematikus rendszerben felvezetve, a hévvizek, a savanyúvizek, a sulfatus vizek, a konyhasós ásványvizek és a kénes vizek csoportjába sorolva.

A m. sz. korona országai balneologiai egyesületének igazgató-tanácsa elhatározta, hogy az ezredéves országos kiállítás alkalmából, 1896-ban a balneologiai egyesület által kiadott, a „Magyar Fürdők... Tovább

A m. sz. korona országai balneologiai egyesületének igazgató-tanácsa elhatározta, hogy az ezredéves országos kiállítás alkalmából, 1896-ban a balneologiai egyesület által kiadott, a „Magyar Fürdők és Ásványos vizek" leírását-tartalmazó munkából, melyet néhai Dr. Bolemann István szerkesztett, az egyesület saját költségén új kiadást rendez s a legújabb adatok szerint átdolgozott művet a gyakorló orvosoknak díjtalanul megküldi. A baln. egyes, igazgató-tanácsát ezen elhatározásában ama hazafias törekvés vezette, hogy a m. fürdők és ásványvizek ismeretének és alkalmazásának terjesztését ezzel is megkönnyítse és előmozdítsa. Kétséget nem szenved, hogy az igazgató tanácsot ezen elhatározásáért úgy a szakférfiak, mint a közvetlenül érdekelt fürdő- és forrástulajdonosok részéről a legmélyebb hála és elismerés illeti meg. A munka összeállításával az igazgató-tanács egy szerkesztő-bizottság ellenőrzése mellett, melynek tagjai Dr. Bossányi Béla, Édeskuty Jenő, Dr. Löw Sámuel és Dr. Vámossy Zoltán, alólirott szerkesztőket bízta meg. Vissza

Előszó 3
Az ásványvizek és fürdőhelyek beosztása 5
Dr. Papp Samu: Általános szempontok az ásványvizek és fürdőhelyek rendelésében 7
Dr. Okolicsányi-Kuthy Dezső : A klima jelentősége és megválasztása 10
Dr. Marschalkó Tamás: A bőrbetegségek és syphilis balneotherapiája 14
Dr. Cirfusz Dezső: Az anaemia és chlorosis balneotherapiája 19
Dr. Bosányi Béla: A csúzos bántalmak balneotherapiája 23
Dr. Weisz Ede: A köszvény balneotherapiája 25
Dr. Reich Miklós: A szív és érbántalmak balneotherapiája 28
Dr. Ormay József: Az emésztőszervek betegségeinek balneotherapiája 34
Dr. Rhorer Aladár: A női ivarszervek betegségeinek balneotherapiája 38
Dr. Dalmady Zoltán: Az idegrendszer betegségeinek balneotherapiája 43
Dr. Rottenbiller Ödön : A húgy- és férfi ivarszervek balneotherapiája 46
Dr. Jakab László: Az anyagcserebántalmak balneotherapiája 51
Ifj. Dr. Hoffenreich Síndor: A nem tuberculoticus légzőszervi bántalmak
balneotherapiája 55
Dr. Kallós Jenő: A görvélykór balneotherapiája 59
Dr. Lenkei Vilmos Dani: A napfürdők therapiai alkalmazása 62
Dr. Papp Samu: A légfürdőről 66
I. Tengerparti fürdők 70
Cirkvenicza 71
II. Tóparti fürdők.
a) Balatonmellékiek 72
Balatonfüred 73
Siófok 76
Balaton-Földvár 77
Almádi 79
Balaton-Fonyód 80
Boglár, Balaton-Keresztur, Keszthely 81
Kenese, Badacsony 82
b) Sziksós tavak.
Palics 83
Ruszánda 84
Nyíregyházai sóstó-fürdő 85
Konyári sóstó, Gyapáros gyógyfürdő 86
III. Magaslati gyógyhelyek 87
a) A magas Tátra és hegyvidékének klimatikus helyei.
Tátrafüred 88
Uj-Tátrafüred 91
Alsó-Tátrafüred 92
Tátra-Lomnicz 94
Barlangliget 95
Tátra-Széplak 96
Felső-Hági, Csorbató 97
Matlárháza 98
Tátraháza, Tarpatakfüred, Lucsivna, Felka 99
Nagyszalóki Westerpark, Lőcsefüred, Fenyőháza 100
Poprád, Tátra-Virágvölgy, Iglófüred 101
Dobsinai nyaralótelep 102
Thurzófüred 103
b) a keleti és déli Kárpátok gyógyhelyei.
Marilla 104
Biharfüred 105
Kereszténysziget 106
IV. Hévvizek 108
a) egyszerű és földes hévvizek.
Budapest 109
Ráczfürdő 110
Rudasfürdő 111
Daruvár 112
Félixfürdő 113
Felső-Ruzsbach 115
Feredő-Gyógy (Algyógyfürdő) 116
Gánócz 118
Hévíz 119
Szent-László-fürdő 120
Menyháza 121
Rajeczfürdő 123
Stubnya 125
Szklenó 126
Topuszkó 128
b) kénes hévvizek
Budapesti Szt-Margitsziget 130
Császár-fürdő 133
Szt Lukács-fürdő 135
Városligeti ártézi fürdő 138
Al-Vácza, Harkány 140
Herkules-fürdő 141
Pöstyén 144
Trencsén-Teplitz 147
c) vasas hévvizek
Lucski 140
Szliács 150
Vihnye 152
Csikszereda-fürdő 154
d) alkális hévvizek
Lipik 154
V. Hideg ásványvizek 157
1. Savanyúvizek.
a) Alkális savanyúvizek
Bodoki „Matild"-forrás 158
Hársfalva, Kászon-Impéri „Répáti" víz 160
Kászon-Jakabfalvi, Luhi Margit-forrás 162
Petánczi Széchenyi-forrás 163
Polena 164
Szolyva 165
Zajzon 166
b) alkális konyhasós savanyúvizek
Bikszád 167
Czigelka 169
Kovászna 170
Málnási „Mária"-forrás 172
Málnási „Siculia"-forrás 173
Mihóujfalusi Hunnia-forrás 174
Oláhszentgyörgyi „Hehe" gyógyfürdő 176
Turvékonyai és vámfalusi Máriavolgyi-fürdő 177
Avas-ujfalusi Oroszlán savanyúvíz 178
Székely-Selters 179
Stojka 180
Vita forrás 181
c) földes savanyúvizek
Borszék 183
Gloria-forrás 187
Mohai Ágnes-forrás 188
Salvator-forrás 190
Savanyú-kút 191
Szántó 192
Szlatvini Anna-forrás, Szulin 194
Szultán-forrás 195
Véglesi Vera-forrás 196
d) vasas savanyúvizek
Attila gyógyborviz 197
Baross-forrás 198
Bálványos fürdő 199
Bártfa 201
Felső-Rákos 204
Gyertyánliget 205
Bibarczfalvi Borhegyi-forrás 206
Buziás 207
Czeméthe, Élőpatak 209
Homoród 211
Korond 212
Lubló 214
Radna-Borberek 215
Tarcsa 216
Tusnád 218
Visk-Várhegy 219
Zsögöd 220
Uzsok, Szentegyházas-Oláhfalu 221
2. Sulfatus vizek.
a) sulfatos savanyúvizek.
Baldócz 222
Korytnicza 224
b) vasgáliczos, timsós fürdők.
Erdőbénye 225
Jegenye 226
c) keserűvizek
Saxlehner Hunyady János 227
Ferencz József, Apenta 228
Erzsébet sósfürdő 229
Loser-féle Pálma, Igmándi 230
Budai Mária-forrás 231
Herkules, Szeged 232
3. Konyhasós ásványvizek.
Csiz 234
Felső-Bajom (Bázna) 236
Kolozs, Marosujvár 238
Pável-fürdő 239
Szováta 240
Torda 241
Vízakna 242
4. Kénes vizek.
Büdöskő 244
Büdöspatak, Kolop, Koronahegy 245
Balf 246
Borosznó 248
Málnás 249
Parád 250
Bánk-Füred 251
Suliguli 252
Szejke, Szobráncz 253
VI. Vízgyógyintézetek.
Budapesten, Kőszeg 257
Pozsony, Feketehegy 258
Gizella-telep, Stoosz 259
274

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
51.000 Ft Licitek száma: 70