Széchenyi Zsigmond: A szarvas selejtezése

Széchenyi Zsigmond
Hámory Zoltán
Boldizsár János
Nimród Kis Könyvtár (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 87 oldal
Sorozatcím: Nimród Kis Könyvtár
Kötetszám: 7
Méret: 17 cm x 12 cm

Budapest, 1948, Nimród Kis Könyvtár (Fügetlen Nyomda, Bp.), 87 p. + [1] p.; ill.

Első kiadás. Nimród Kis Könyvtár 7. sz. kötete. Szerkeszti: Hámory Zoltán.
A szarvas selejtezése. Ezt a kötetet a Magyar Földművelésügyi Minisztérium Vadászati Osztályának megbízásából a Magyar Állami Erdőgazdasági Üzemek Vadászati Kísérleti Állomásán írta Széchenyi Zsigmond vadászati felügyelő.
Készült a Független-Nyomdában, a könyvnyomtatás ötszáznyolcadik esztendejében Budapesten, Garmond Nordisch betűkkel. A címlapot Lengyel Lajos grafikusművész tervezte. A kötet ábráit ás rajzait Boldizsár János készítette. Szerkesztői előszóval, betűrendes tárgymutatóval és a képek jegyzékének számozott listájával ellátott kiadás.
A könyvet a Független Nyomda nyomtatta a könyvnyomtatás ötszáznyolcadik esztendejében Budapesten.
Kiadói varrott papírkötés színes, feliratozott címfedéllel és könyvgerinccel, hátlapon a kiadó fekete-fehér emblémájával, mint középdísszel, hiánytalan, megkímélt állapotban.
Ritka.

A szarvasbika agancsának helyes megítélése - nevezetesen annak eldöntése, hogy a szabadban megpillantott bika vajon kívánatos, egészséges, nemesformájú fejdíszt, vagy pedig állományunk... Tovább

A szarvasbika agancsának helyes megítélése - nevezetesen annak eldöntése, hogy a szabadban megpillantott bika vajon kívánatos, egészséges, nemesformájú fejdíszt, vagy pedig állományunk szempontjából alkalmatlan, „selejtes'' agancsot visel-e - még tapasztalt szarvasvadász számára sem mindig könnyű feladat. Ennek a kis könyvnek az a célja, hogy a fiatal, valamint az új vadászoknak segítségére legyen, megkönnyítse nékik a selejtezés kényes munkáját, szemléltető csoportokba sorakoztassa a káros, fajrontó, tehát kiselejtezendő szarvasok legismertebb alakjait. Örülnék, ha írásom - amelynek anyagát egy-két szakmunkából, nagyobbára azonban saját, harmincötéves tapasztalatomból merítettem - a magyar vadászoknak, s egyúttal a magyar szarvasok megtépázott maradványának is hasznára válhatna. Vissza

KÉPEK JEGYZÉKE:
1. Egyszerű agancsszár-törés 13
2. Hólyagszerű bütyök (háncsban történt sérülés) 14
3. Elfagyott agancs 15
4. Agancstö-törés 15
5. Elvetéskor megsérült agancstő 16
6. Koszorúnélküli agancsszár 16
7. Többszárú agancs 18
8. Osztottszárú agancs 19
9. Parókás agancs 22
10. Súlyos lábtörés következtében képződött rendellenesség 23
11. Tüdővész következtében képződött rendellenesség 23
12. ,,Dugóhúzó"-, vagy kosszarvú-agancs 24
13. Egymásra rakott agancs 25
14. „Gyilkos" agancs 26
15. Egyenes szemágú agancs 25
16. „Pudvásvégü'' agancs 28
17. Tarfejű vagy sulafejű bika 29
18. „Gombagancs'' 29
19. Szűkállású agancs 32
20. Hiányzó szemágú agancs 33
21. Magasratűzött szemág 34
22. Kifogástalan szemág 34
23. Abroncs-agancs 35
24. Létrás-agancs 36
25. „Örökös nyolcas" 37.
26. Hanyatló agancs 39.
27. Bikaborjú 42.
28. Fiatal csapos 42.
29. Selejtes csapos 43.
30. Kifogástalan csapos 43.
31. Nagyreményű elsöagancsos 44.
32. Első agancs (másodfü-bika) 46.
33. Második agancs (harmadfű-bika) i 46.
34. Selejtes másodagancsos (harmadfű-bika) 47.
35. Kifogástalan másodagancsos (harmadik-bika) 47.
36. Selejtes harmadagancsos (negyedfü-bika) 48.
37. Kifogástalan harmadagancsos (negyedfű-bika) 49.
38. Fiatal bika 51.
39. Középkorú bika 51.
40. Öreg bika 52.
41. Kapitális agancs 59.
42. Képletes selejtező-tanács 60.
337

Kikiáltási ár:
5.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
85.000 Ft Licitek száma: 59