Chernelházi Chernel István: Magyarország madarai I-III.

Különös tekintettel gazdasági jelentőségökre

Chernelházi Chernel István
Nécsey István
Háry Gyula
Herman Ottó
Földmivelésügyi Magyar Kir. Minister (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 1.055 oldal
Sorozatcím: A földmivelésügyi m. kir. minister kiadványai
Méret: 28 cm x 21 cm

Budapest, 1899, Magyar Ornithologiai Központ kiadása (Franklin Nyomda, Bp.), XXIV p. + 187 p. + IX t.; ill.; XIX p. + [1] p. 1-416 p. + X t. +[5] t.; ill.; 417-830 p + XI-XL t.; ill.

Első kiadás. A Földművelésügyi Magyar Kir. Minister Kiadványai (számjelzés nélkül). Magyarország madarai különös tekintettel gazdasági jelentőségökre I-III. A Földművelésügyi Magyar Királyi Minister megbízásából írta: Chernelházi Chernel István. Képekkel ellátták: Háry Gyula és Nécsey István. Intézte: Herman Ottó.
Első könyv: Általános rész (XI táblával, 49 szövegrajzzal)
I. kötet: XXIV p. + 187 p. + IX t.; ill.
Második könyv: Tüzetes rész. Magyarország madarainak leírása, elterjedése és életrajza. (XL színes táblával, öt műlappal, kilencz szövegképpel)
II. kötet/1. rész: XIX p. + [1] p. 1-416 p. + X t. +[5] t.; ill.
III. kötet/2. rész: 417-830 p + XI-XL t.; ill.
Történeti bevezetéssel, a szerző megnyitójával, tartalomjegyzékkel, képek jegyzékével, irodalommal, pótlásokkal, megjegyzésekkel, magyar tárgy- és névmutatóval és latin madárnév-mutatóval kiegészített tudományos munka. Az átfogó ornithologiai szakkönyvet a Franklin-Társulat Nyomda nyomtatta Budapesten.
A kötetek címlapján áthúzott tul. névbélyegzés és számozás látható.
Kiadói (sötét barna, kissé kopott) egészvászon kötés dombornyomott feliratozású címfedéllel, aranyozott, feliratozott könyvgerinccel, növénymintás kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.

A KÖNYV TÖRTÉNETE. Kérdezhetné valaki, vájjon mi hivatása, czélja lehet egy előttünk fekvő könyv történetének? Hiszen a könyv valósága egész foglalatjával, minden szavával, minden egyes... Tovább

A KÖNYV TÖRTÉNETE. Kérdezhetné valaki, vájjon mi hivatása, czélja lehet egy előttünk fekvő könyv történetének? Hiszen a könyv valósága egész foglalatjával, minden szavával, minden egyes betűjével az olvasó értelméhez szól, tehát módot nyújt, hogy kiki a hatásból indulva szilárd alapon alkossa meg magának a helyeslő vagy az elvető véleményt. Mi szüksége foroghatna fön itt a történetnek? És mégis! Mily boldogok és irigylésre méltók a nyugot nagy, hatalmas és a szellemiekben is vezérlő nemzetei, kiknek műveltsége százados törekvés és fejlődés mélyéből fakad, a hol a fejlődési menet szervesen összefüggő s az egymást követő nemzedékek haladva, mind magasabbra építik a műveltség templomát! Mily boldogok ezek, hogy mind az, a mi valódi, termékenyítő és sokszorosan az egész emberiség művelődésére is kiható szellemi alkotás, a maga jellemző voltával - és ha csak egy szemernyit, de mégis kisugárzik a magaslaton; sőt már a legzsengébb kornak szánt elemi oktató könyvből is. Ez oly hatalom, mely mind erősebben lüktet, alakítólag hat és végre megteremti az egységes, az egész nemzettestet átjáró sajátos szellemet! És a midőn ez így van, vegyük bár a képzelő tehetség alkotásait, vagy a tiszta ész és tudás egész birodalmát, vagy a tapasztalás rögös útján fejlődő szakszerűséget, vájjon nem történeti lánczolat és végső eredményében nem boldogság az? Legyen arról szó, hogy az anyatermészet legvonzóbb, a röpülés tulajdonságánál fogva bizony irigylésre méltó lényeit, a madarakat ismertessük - akár egyetemes, akár valamely szűkebb szempontból tüzetesebben véve. Mily könnyű feladat ez a francziának, a kit a nemzetét annyira jellemző gall szellem áthatott! Vissza

I. kötet
A könyv története
A szerző megnyitója
Képek jegyzéke
Az állatok és az ember3
A madarak hasznos és káros voltának fogalma8
A madárszervezet mint eszköz20
A madár külső testrészei22
A madárszervezet alkalmazkodása és működése27
A madarak munkálkodásának jelentősége a természet háztartásában94
A madarak munkájának értéke az ember gazdaságában111
Madaraink csoportosítása jelentőségök szerint124
A madarak védelme128
A madarak földrajzi elterjedése és a költözködés jelensége160
Irodalom176
II-III. kötet
Képek jegyzéke
A második kötethez
A rendszer1
Mértékek magyarázata10
Buvárok12
1. család: Alkafélék12
1. nem: Alka13
2. család: Vöcsökfélék14
2. nem. Buvár14
3. nem: Vöcsök19
Hosszúszárnyuak31
3. család: Hojszafélék31
4. nem: Vészmadár32
5. nem: Hojsza33
4. család: Sirályfélék34
6. nem: Halfarkas35
7. nem: Sirály39
8. nem: Csüllő53
9. nem: Csér55
10. nem: Szerkő63
Evezőlábuak69
5. család: Kárókatonafélék69
11. nem: Kárókatona69
6. család: Gődényfélék76
12. nem: Gődény77
Fogascsőrűek82
7. család: Bukófélék82
13. nem: Bukó82
8. család: Réczefélék82
14. nem: Bütykösrécze83
15. nem: Dunnarécze88
16. nem: Feketerécze88
17. nem: Bukórécze90
18. nem: Récze91
19. nem: Kalanasrécze93
20. nem: Nyílfarkúrécze101
9. család: Lúdfélék116
21. nem: Ásólúd117
22. nem: Tengerilúd120
23. nem: Lúd122
10. család: Hattyúfélék124
24. nem: Hattyú134
Futók135
11. család: Lilefélék138
25. nem: Csigarforgató139
26. nem: Kőforgató140
27. nem: Futómadár141
28. nem: Székicsér142
29. nem: Lile146
30. nem: Bibicz157
31. nem: Ugartyúk163
12. család: Szalonkafélék167
32. nem: Gulipán168
33. nem: Tőcsmadár168
34. nem: Viztaposo170
35. nem: Fenyérfutó173
36. nem: Sárjáró173
37. nem: Parfutó173
38. nem: Paizsosczankó176
39. nem: Czankó177
40. nem: Goda179
41. nem: Póling188
42. nem: Sárszalonka192
43. nem: Szalonka202
13. család: Túzokfélék205
44. nem: Túzok212
14. család: Darúfélék220
45. nem: Darú226
15. család: Guvatfélék226
46. nem: Guvat233
47. nem: Haris233
48. nem: Vizicsibe243
49. nem: Vizityúk244
50. nem: Szárcsa246
16. család: Pusztaityúkfélék249
51. nem: Pusztaityúk254
52. nem: Talpastyúk256
Lépkedők268
17. család: Ibiszfélék274
53. nem: Batla269
54. nem: Kanalasgém272
18. család: Gólyafélék274
55. nem: Gólya274
19. család: Gémfélék285
56. nem: Bakcsó286
57. nem: Bölömbika288
58. nem: Poczgém291
59. nem: Gém294
Turbékolók315
20. család: Galambfélék316
60. nem: Galamb316
61. nem: Gerle325
Kaparók333
21. család: Fáczánfélék334
62. nem: Fáczánok334
22. család: Fogolyfélék337
63. nem: Fogoly338
64. nem: Szirtifogoly345
65. nem: Fürj347
23. család: Fajdfélék355
66. nem: Fajd356
67. nem: Császármadár364
Ragadozók368
24. család: Keselyüfélék369
68. nem: Keselyű369
69. nem: Fakókeselyű370
70. nem: Dögkeselyű374
25. család: Saskeselyüfélék375
71. nem: Saskeselyű376
26. család: Sólyomfélék378
72. nem: Rétihéja379
73. nem: Héja387
74. nem: Karvaly389
75. nem: Kánya392
76. nem: Darázsölyv392
77. nem: Halászsas395
78. nem: Rétisas397
79. nem: Kigyászölyv399
80. nem: Ölyv402
81. nem: Gatyásölyv402
82. nem: Sas404
83. nem: Vércse409
84. nem: Sólyom410
27. család: Bagolyfélék422
85. nem: Buhu429
86. nem: Fülesbagoly437
87. nem: Füleskuvik438
88. nem: Macskabagoly440
89. nem: Hóbagoly444
90. nem: Gatyáskuvik446
91. nem: Kuvik450
92. nem: Gyöngybagoly456
Kúszók459
28. család: Kakukfélék459
93. nem: Kakuk460
29. család: Harkályfélék468
94. nem: Nyaktekercs468
95. nem: Harkály471
96. nem: Fakopáncs473
97. nem: Höcsik487
98. nem: Küllő488
Üldögélők492
30. család: Jégmadárfélék493
99. nem: Jégmadár495
31. család: Gyurgyalagfélék496
100. nem: Gyurgyalag498
32. család: Bankafélék498
101. nem: Banka500
33. család: Szalakótafélék500
102. nem: Szalakóta501
Surranók504
34. család: Kecskefejőfélék504
103. nem: Kecskefejő507
35. család: Sarlósfecskefélék507
104. nem: Sarlósfecske511
Éneklők512
36. család: Fecskefélék512
105. nem: Kotrófecske514
106. nem: Gatyásfecske516
107. nem: Villásfecske527
37. család: Légykapófélék527
108. nem: Csonttollú529
109. nem: Légykapó535
38. család: Gébicsfélék536
110. nem: Gébicsek536
39. család: Varjufélék544
111. nem: Varju544
112. nem: Csóka548
113. nem: Szarka561
114. nem: Szajkó564
115. nem: Magtörő565
116. nem: Havasicsóka569
40. család: Málinkófélék572
117. nem: Málinkó573
41. család: Seregélyfélék573
118. nem: Pásztormadár576
119. nem: Seregély576
42. család: Pintyfélék579
120. nem: Veréb584
121. nem: Meggyvágó591
122. nem: Pinty593
123. nem: Zöldike599
124. nem: Zsezse601
125. nem: Csíz607
126. nem: Tengelicz608
127. nem: Csicsörke611
128. nem: Pirók613
129. nem: Süvöltő615
130. nem: Keresztcsőrü618
131. nem: Sarkantyús sármány621
132. nem: Sármány623
43. család: Pacsirtafélék631
133. nem: Pacsirta632
134. nem: Fülespacsirta641
44. család: Billegetőfélék642
135. nem: Pipis647
136. nem: Billegető656
45. család: Mászófélék658
137. nem: Sziklamászó660
138. nem: Fakúsz660
46. család: Czinegefélék661
139. nem: Csuszka663
140. nem: Czinege663
141. nem: Őszapó683
142. nem: Nádczinege686
143. nem: Szövőczinege688
144. nem: Királyka691
47. család: Bujkálófélék694
145. nem: Vizirigó698
146. nem: Ökörszem701
48. család: Poszátafélék702
147. nem: Szürkebegy705
148. nem: Poszáta715
149. nem: Nádiposzáta720
150. nem: Sitka727
151. nem: Tücsökmadár732
152. nem: Geze734
153. nem: Füzike735
154. nem: Rigó740
155. nem: Kövirigó755
156. nem: Hantmadár758
157. nem: Csaláncsucs763
158. nem: Rozsdafarku766
159. nem: Vörösbegy771
160. nem: Kékbegy774
161. nem: Fülemile777
Függelék
Pótlások és megjegyzések787
Szómagyarázatok791
Magyar tárgy- és névmutató793
Latin madárnév-mutató806
Javítások829
059

Kikiáltási ár:
80.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
85.100 Ft Licitek száma: 7