Varga Marianna: Mezőkövesdi matyó hímzés

Varga Marianna
Viszóczky Ilona
Zeleiné Pap Bernadett
Kertész Istvánné
Pintér Zsóka
Viga Gyula
Matyó Népművészeti Egyesület (Mezőkövesd) ,
Fűzött kemény papírkötés , 101 oldal
Méret: 28 cm x 21 cm
ISBN: 963-204-295-6
2019-06-30 20:00

A mintarajzokat tartalmazó papírmappa enyhén töredezett, sérült.

Mezőkövesdről és annak rendkívül gazdag hímzőkultúrájáról már nagyon sokszor és sokat írtak az elmúlt évszázadban. Nem hiszem, hogy lenne valaki az országban, aki ne hallotta volna valamilyen... Tovább

Mezőkövesdről és annak rendkívül gazdag hímzőkultúrájáról már nagyon sokszor és sokat írtak az elmúlt évszázadban. Nem hiszem, hogy lenne valaki az országban, aki ne hallotta volna valamilyen összefüggésben a "matyó" elnevezést. Az első néprajzi monográfia - Istvánffy Gyula tollából - 1896-ban jelent meg folytatásokban az Ethnographia hasábjain. Abban az esztendőben, amikor a Millenniumi Kiállítás néprajzi falujában, a magyar csoportokat bemutató tizenkét porta egyikén egy matyó ház állt, ahol lakodalmast is rendeztek. A matyókat már ebben az időben országosan ismerték színes viseletük, hímzésük, népművészetük révén. A Magyar Néprajzi Társaság millenniumi ünnepi ülésén, a néprajzi falu ismertetése során így szóltak róluk: "A matyók nagyon conservativek viseletükben és szokásaikban... Felettébb munkások és vallásosak. A tarka-barkaság, a pántlikás cifraság, ráncos szoknyák stb. iránt nagyon sok az érzékük." Vissza

Barsi Hajna: Ajánlás5
Előzmények8
Matyó vászonhímzések20
Hímzett lepedővégek24
Legényingek27
Hímzéssel díszített bő gatya29
Korozsma, a fiúgyermek ünnepi ruhája29
Keszkenő, kézbevaló kendő29
Surc (férfi-, női, gyermekkötény)30
Alkotók és alkotások a 19-20. században - a személyiség nyomában34
Az első nemzedék íróasszonyai38
A második nemzedék íróasszonyai38
A harmadik nemzedék íróasszonyai38
A negyedik nemzedék íróasszonyai39
A Népművészet Mesterei (1953-2002)40
Kis Jankó Bori-pályázatok52
Utószó56
Mellékletek58
A mintarajzokról58
Motívumkatalógus az 1850-1920 között alkalmazott matyó hímzéselemekből60
Mezőkövesdi hímzések öltéstechnikái74
Mintarajzmelléklet jegyzéke94
Bővített szakirodalom100
Színminta102
Tartalom104
389

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
5.600 Ft Licitek száma: 52