Nagy Czirok László: Pásztorélet a Kiskunságon

Nagy Czirok László
Nagy-Czirok László
Detre Józsefné
Gondolat Kiadó (Budapest) ,
Félvászon , 383 oldal
Méret: 20 cm x 15 cm
2019-11-24 20:00

A címlapon tulajdonosi bejegyzés látható.
Védőborító nélküli példány.

Munkámban a Kiskunság és főképpen Kiskunhalas régi pásztorairól, a pásztoréletről igyekszem összefoglaló képet adni. A népünk múltja iránt érdeklődőknek óhajtok szolgálatot tenni, amikor több mint... Tovább

Munkámban a Kiskunság és főképpen Kiskunhalas régi pásztorairól, a pásztoréletről igyekszem összefoglaló képet adni. A népünk múltja iránt érdeklődőknek óhajtok szolgálatot tenni, amikor több mint félévszázad gyűjtésének eredményét, bőséges levéltári adatokkal fűszerezve közreadom. A pásztorélet azon jelenségeit próbálom felvázolni vagy részletezni, amelyeket mások ilyen irányú munkáikban más szemszögből világítottak meg, vagy nem is tárgyaltak. Magát az életet, a pásztorvilág életét akarom a maga mozgásában, fejlődésében és hanyatlásában megeleveníteni. A pásztorkodás történetének felderítésében Herman Ottó, Madarassy László, Ecsedi István, Győrffy István, Luby Margit, Tálasi István és Szabó Kálmán végeztek nagybecsű úttörő munkát. Írásomban nem az ő megállapításaikat ismétlem vagy összegezem, hanem a magam személyes ismereteit és tapasztalásait ismertetem, mert úgy érzem, hogy a sok kiváló munka mellett számomra is maradt még mondanivaló. Közülük csak Tálasi István írt bővebben a kiskunsági pásztorkodásról, s így tájegységünk ezideig nem kapta meg a pásztorélet kutatásában a méltó helyet, pedig a Kiskunság volt az alföldi pásztorvilág egyik leghatalmasabb központja. Vissza

Előszó5
A kiskun szabadpuszták9
Történeti nyomok és birtokviszonyok a Kiskunságon9
A kiskun szabadpuszták állapota a közlegelők (baromjárások) felosztása előtt és után14
A pásztorkodás múltja a Kiskunságon22
Az állattartás jelentősége22
Szilaj-, félszilaj- és kezestartás24
A közlegelők használata, legeltetési jog, legelőbérek26
Elkülönülés a legelőkön31
Jószág- és pásztorlétszám33
Pásztorszervezet39
A pásztor-melléknevek kialakulása42
A pásztorok kiszemelése, alkalmazása, nevelése. Pásztorbérek44
A pásztori szolgálat nehézségei56
A pásztor és a hatóság75
Felelősség, számontartás86
Jószágbélyegzés90
Hatósági ellenőrzés94
A jószág számbaadása, őszi szétverés96
Pásztorélet a síkon (I. rész)100
Kiállítás a síkra100
Pásztorállások, enyhelyek118
A gúnya126
Szárnyékok129
Akolgarádok, aklok, színek131
Esztrengák (isztrongák)134
Elletőhelyek, fogadtatók135
A barom és a pásztor összetartozása135
Virradat. A jószág indulása az állásból137
A jószág viselkedése a síkon139
A pásztor és a természet141
A jószág gondozása. Legeltetés, terelés146
Itatás, a jószág ellátása sóval157
A jószág berakodása, állásba vonulása159
Éjjelezés, őrködés160
Pásztortüzek161
Úsztatás167
Nyírás170
Elletés172
Állatbetegségek, gyógyítás, kuruzslás179
Jószágteleltetés a szilajtartás idején190
A jószág ellátása és gondozása a téli állásokban192
Pásztorélet a síkon (II. rész)197
Mesterkedés197
Pásztorviselet204
Tisztálkodás214
A pásztorok élelmezése. Az élelem gyűjtése és elhelyezése216
Sütés, főzés és étkezés220
Pásztorételek223
Haszonvételek. Fejés, sajtolás, túró- és tarhókészítés226
Cserebere és kupeckedés230
Egyéb jövedelmi források231
Pásztorbűntények és csalafintaságok232
Rablás233
Csehelés233
Bélyegrontás, csalárd szőrbélyegzés235
Lopás, sikkasztás236
Csapáskeresés, csapásvesztés241
Baromszalajtás241
Pásztor-betyár kapcsolatok243
Társadalmi élet247
Életszemlélet, magatartás247
Szerelmi és családi élet259
Közösségi élet a síkon. Pásztorünnepek271
Játékok282
Táncok284
A pusztai csárdák a pásztoréletben286
Nevezetesebb csárdák289
Mondák, legendák, pásztor- és betyártörténetek291
Mondák és legendák291
Pásztortörténetek. Bözsi János falkájánál300
Kása Lehőcz304
Hajagos István306
Ancsa Molnár Imre308
Pásztor János első próbája310
A szép pásztorleány312
Csendbiztos a betyárbálban315
A betyárkölök vizsgát tesz318
Rózsa Sándor a Falkafogyasztóban320
A puszták felosztásával beállott változások, s a kiszorult pásztorok új élete328
Harácsolók328
A síkon élt utolsó adószerdők333
Kupeckedők, lóvezetők, hajcsárok338
Zöldmezőjegyzők343
Kinézerek344
Tájfelnézők és sullogók346
Gatyásfináncok, kunyhóverők, madzagostolvajok349
A pásztorélet hanyatlása és annak okai351
Szómagyarázat és a tájszavak jegyzéke355
286

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
40.000 Ft Licitek száma: 50