Gazdig Tibor: Ékszerismeretek

Drágakövek, nemesfémékszerek és dísztárgyak, régi és antik nemesfémtárgyak

Gazdig Tibor
Halmai Győző
Printself Kft.
Tűzött kötés , 161 oldal
Sorozatcím: Kisosz füzetek
Méret: 29 cm x 20 cm
ISBN: 963-03-3184-5
2019-11-24 20:00

A borító enyhén töredezett, foltos, rajta bejegyzések láthatóak.

Részlet a kötetből: "Az első nemesfémmel dolgozó szakma, az ötvösség nyomai a XIV. századra vezethetők vissza, amikor a szepesi szászok szabályozták az ezüstötvözet keverési arányát... Tovább

Részlet a kötetből: "Az első nemesfémmel dolgozó szakma, az ötvösség nyomai a XIV. századra vezethetők vissza, amikor a szepesi szászok szabályozták az ezüstötvözet keverési arányát Magyarországon és kötelezték az ötvösöket a mesterjegy használatára. Ezt megelőzően az ötvösök már régi hagyományok alapján dolgoztak. A magyarországi ötvöscéhek a XV. században alakultak, Pesten, Budán, Kassán, Kolozsváron, Besztercebányán, Brassón, Komáromban, Trencsénben, Debrecenben. Az emberiség kultúrtörténetén belül előkelő helyet foglal el a Magyarország területén kifejlődött ékszer és ötvösipar, amelynek termékeit a bronzkortól kezdve a rómaiak és a népvándorlás korából is megtaláljuk. Az ötvösségek, amely egyike a legrégibb iparoknak, már a honfoglaló magyarok is gyakorolták. Az ötvösség hanyatlása a török megszállás alatt következett be, mivel a folytonos háborúk és megszállás nehéz anyagi viszonyokat teremtett. Ezenkívül a XVIII-XIX. században mind jobban tért hódított a francia és német ízlés. Európában a fejlődés maga után vonta a nemesfémipar átalakulását. A különböző rétegek ízlésének megfelelő termékeket állítottak elő. A XX. század elején a magyar nemesfémipar az ötvösszakmán keresztül fejlődött tovább. Bár ezen a területen nem dicsekedhetünk olyan arányú tömegcikkgyártással, mint a franciák, csehszlovákok, de kézművesipari jellegű ékszermunkáink a nyugati piacokat is ismerték, kedvelték, s a magyar szakmunkásokat a külföldi műhelyekben is szívesen alkalmazzák. Budapesten összpontosul csaknem az egész nemesfémipar, amely kézi munkájával nehezen tudta felvenni az importáruval a versenyt. Az újfajta ipari termelés módszerei közül akkor kezdték alkalmazni a specializálódást és munkamegosztást. Vissza

Stílusok történelmi sorrendje 5
Érvényben lévő fémjelzési rendeletek és magyar fémjelek 7
Magyarországi és külföldi ötvösmesterek kézjegyei 23
Magyar ötvösmesterek felsorolása városok szerint 26
Régi városok és Alt-Wien próba jegyek 28
Nemesfémek karcvizsgálatának módozatai 32
Az ékszerek általános meghatározója 35
Az ékszer tömeggyártás technológia szerinti módozatai 35
Régi és antik aranyékszerek értékelése 37
Az 1867-tól 1949-ig Magyarországon gyártott aranyékszer típusok 70
Régi és antik ezüst dísztárgyak értékelése 79
Az 1867-tól 1949-ig Magyarországon gyártott ezüst és alpakka dísztárgyak típusai 99
Keresztény vallású templomi dísztárgyak típusai 107
Zsidó kegyszerek típusai 111
A gyémánt karát, szín nemzetközi meghatározásai 116
A gyémánt nemzetközi tisztasági fokozatai 119
A briliáns csiszolási formák és módozatok 125
A briliáns külső és belső hibajegyei 139
Csiszolási hiányosságok 141
A gyémánt méréséhez és vizsgálatához szükséges hagyományos és modern eszközök 143
A színes drágakövek jellemzői és értékkategóriája 146
Szintetikus kövek 158
Állati eredetű drágakövek - tenyésztett gyöngy 159
Drágakő utánzatok 160 Vissza
123

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
24.200 Ft Licitek száma: 138