Marx Károly/Engels Frigyes: A kommunista kiáltvány (Rákosi Mátyás által aláírt példány)
Marx Károly
Engels Frigyes
Gáspár Endre
Czóbel Ernő
Rudas László
Szikra Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 199 oldal
20 cm x 16 cm
Budapest, 1948, Szikra Könyvkiadó kiadása (Hungária Rt., Bp.), 199 p. + [3] p.; ill.
Rákosi Mátyás által aláírt példány. A Kommunista Kiáltvány. A kommunista párt kiáltványa. Írták: Marx Károly és Engels Frigyes. A feliratos előlapon tollal beírt, névre szóló előjegyzett dedikáció szövege alatt Rákosi Mátyás autográf kézjegye látható: "A Magyar Kommunista Párt Sz. K. Győrffy kollégistának a demokratikus magyar értelmiség kialakításában végzett úttörő munkájáért. Budapest, 1948. március 15. Rákosi". A magyar fordítás a londoni első kiadás alapján készült. Engelsnek a későbbi kiadásokhoz készült jegyzetei a kötet "Jegyzetek" részében találhatóak. Szövegközti, fekete-fehér fotókkal, tartalomjegyzékkel, függelékkel, jegyzetekkel, a kiadó utószavával, képmellékletekkel kiegészített kötet. Megjelent 1948-ban, a szabadságharc 100. évfordulójára. Nyomtatta a Hungária Nyomda Rt. Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, a kommunista munkásmozgalom vörös zászlójával díszített címfedéllel, feliratos, álbordás könyvgerinccel, enyhén sérült előzéklapokkal, számos oldalon ceruzás aláhúzásokkal, jelölésekkel és bejegyzésekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. A kötet aláírója, Rákosi Mátyás (Ada, 1892. március 9. – Gorkij, 1971. február 5.) 1945–56 között a Magyar Kommunista Párt, illetve a Magyar Dolgozók Pártja fő-, majd első titkára, 1952–53-ban a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsának elnöke.
Kísértet járja be Európát - a kommunizmus kísértete. Szent hajszára szövetkezett e kísértet ellen vén Európának minden hatalma: a pápa és a cár, Metternich és Guizot, francia radikálisok és német rendőrök.
Akad-e ellenzéki párt, amelyről kormányon levő ellenfelei el nem híresztelték, hogy kommunista, akad-e ellenzéki párt, amelyik nem vágta vissza a kommunizmus megbélyegző szemrehányását a haladottabb ellenzékieknek éppúgy, mint a maga reakciós ellenfeleinek?
Ebből a tényből két következés folyik.
A kommunizmust immár az összes európai hatalmak hatalomnak ismerik el.
És ideje, hogy a kommunisták az egész világnak nyíltan szeme elé tárják felfogásukat, céljaikat, törekvéseiket és a kommunista kísértet meséjével magát a párt kiáltványát állítsák szembe.
Evégből a legkülönbözőbb nemzetiségű kommunisták összegyűltek Londonban és a következő kiáltványt vetették papírra, amely angol, francia, német, olasz, flamand és dán nyelven kerül a nyilvánosság elé.
Leütési ár:
226.000 Ft
Licitek száma: 167