Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T.(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 372 oldal
21 cm x 14 cm
[Budapest], 1939, Athenaeum kiadása (Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt.), 372 p.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Életem regénye. Írta: Móricz Zsigmond. A címlapon a szerző, Móricz Zsigmond tollal beírt, jól olvasható aláírása látható. Nyomtatta az Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. A kötet első előzéklapja hiányzik, hátsó előzéklapján tollal beírt, dátumozott tul. névbeírás és bélyegzett, román portóbélyeg látható. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású, díszes címfedéllel, feliratozott, dúsan aranyozott, mintázott könyvgerinccel, néhány lapon ceruzás jelöléssel. A kötet szerzője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) magyar író, újságíró, szerkesztő, a 20. századi realista prózairodalom meghatározó alakja. A jelen kötet nem egy átlagos autobiográfia. Hanem a szerző gyermekkori tíz évének izgalmas életleírása. Ahogy a szerző fogalmaz a műről: „Tízéves koromig több történt velem, mint azóta ötven év alatt. Írhatnám még a világ végéig, az életem végéig. Minek? Ennél többet nem mondhatok magamról.”
Csécse
Csécse
Csécsén egy utca folyik végig, mint Buda és Pest között egy Duna. Az út két partján húsz-harminc házhely, úgy összepréselve, hogy szoronganak, mint a lovak a ménesben. Ott a nagy puszta, a végtelen mező s a lovak összebújnak, félve és egymást melengetve, mint a jobbágyok, hogy lélekzeni sincs módjuk egymás nélkül.
Az utcával párhuzamosan rohan a Tisza, füzes bokrok alatt, éppen a csécsi parton egyre nagyobb szakadékokat vájva a szántóföldbe s már viszi, viszi a temetőt s kiássa a régi halottakat s a koporsóval együtt sepri őket a korai feltámadásra. A házhelyek is olyanok, mint egy jól rendezett ravatal. Elől van a fejealja, az út felől, a lakóház, evvel egy fedél alatt a lóistálló és marhaól. De szemben van a nyári konyha s az apróbb állatok hajléka, sertés, baromfi. Az udvart hátul ketté vágja a csűr, melyen szekérrel át lehet haladni s hátul a konyha- és gyümölcskert. Igy van az egész országban, az egész parasztvilág mindenestül ilyen gondosan be van rendezve, hogy a legkisebb helyen elférjen: igen soká kell neki, ivadékról ivadékra ugyanazon a szűk fészken költeni: különös, hogy semmi sem mutat arra, hogy itt vídám embertermelésre kell berendezkedni. Mintha evvel a mai nemzedékkel le volna zárva az élet, nincs tovább hely újak számára.
Leütési ár:
76.000 Ft
Licitek száma: 45