Helikon Kiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 176 oldal
A múlt születése
28 cm x 21 cm
963-207-863-2
Budapest, 1988, Helikon Kiadó kiadása (Kossuth Nyomda, Bp.), 176 p. + [4] p.; ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás.A Múlt Születése c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent kötet. Árpád népe. Írta és a képanyagát válogatta: László Gyula. A kötet előzéklapján a szerző, László Gyula tollal beírt, névre szóló, dátumozott, aláírt dedikációja olvasható: "Cs. M.-nak szeretettel 1988. XI. 9 László Gyula". Szerzői köszöntővel, időrendi táblázattal, számos szövegközti, fekete-fehér és színes rajzzal, fotóval és képpel illusztrált, kép és irodalomjegyzékkel, valamint betűrendes név- és tárgymutatóval, továbbá tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A kötet rajzait Badics Ilona, Dienes Ő. István, László Gyula, Marton Magda és Nagy András készítette. A könyv borítófedelén a Nagyszentmiklósi Kincs 2. sz. korsójának részlete, a 3. oldalon a Bécsben őrzött magyar fejedelmi szablya, a kötet címfedelén a Karosi Ezüstsólyom képe látható. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, ezüst képillusztrációval illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, tiszta, műnyomópapíros belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, feliratos, színes képillusztrációval ellátott, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, László Gyula (Kőhalom, 1910. március 14. – Nagyvárad, 1998. június 17.) magyar régész-történész, szakíró, képzőművész, szerkesztő, egyetemi tanár. A magyar őstörténet elismert kutatója.
A Helikon Kiadó úgy érezte, hogy a Múlt születése sorozat - mely felöleli földünk szinte valamennyi nagy kultúrájának történetét - nem lenn teljes a magyar őstörténet bemutatása nélkül. László Gyula, nemzetközi hírű régészprofesszorunk vállalkozott arra, hogy számos színes illusztráció, tárgyfotó, régészeti lelet, térkép segítségével - a sorozat kiegészítéseként - bemutassa honfoglaló őseink, Árpád népének mindennapjait. Hallatlanul érdekes könyv született így, mely nem az 1944-ben megjelent, A honfoglaló magyar nép élete című munkájának újrafogalmazása, hanem az azóta eltelt több mint negyvenéves időszak új leleteinek, a tudományos kutatás új eredményeinek alkotó feldolgozása.
A szerző véleménye szerint őseink két hullámban: előbb az onugorok 7. századi szétrajzása idején, később pedig a 9. század végén, Árpád vezérletével érkeztek a Kárpát-medencébe. Itt a két ág egységes nemzetté forrott össze, s az új évezred küszöbén erős, nyugati mintájú királyságot alkotott. Ez a folyamat azonban magas szintű műveltséget, sokféle tudást, nagy tapasztalatot követelt meg eleinktől, s e könyv éppen annak bizonyítéka, hogy ők mindezzel valóban rendelkeztek is.
László Gyula művének lapjain rendkívül színesen, érzékletesen elevenedik meg a 10. századi magyarság élete, mindennapos munkája, hiedelemvilága, egész anyagi és szellemi kultúrája. Az értékek megbecsülésére, valódi nemzeti önismeretre neveli olvasóját.
Leütési ár:
35.000 Ft
Licitek száma: 58