Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig (dedikált példány)

Móricz Zsigmond
Athenaeum Kiadás (Budapest)
Kiadói varrott papírkötés , 281 oldal
Méret: 20 cm x 14 cm
2020-01-26 20:00

[Budapest], [1922], Athenaeum kiadás (Athenaeum r.-t. Könyvnyomda, Bp.), 281 p.

Szerző által dedikált példány. Légy jó mindhalálig. Regény. Írta: Móricz Zsigmond.
A címlapon a szerző, Móricz Zsigmond ceruzával írt, névre szóló dedikációja olvasható: "D. M. úrhölgynek figyelmébe ajánlja Móricz Zsigmond 1938."
A címlap Filo terve. A címlapot díszítő gyermekképmás részlet Botticelli: "Az ifjú Mózes históriája" című freskójából (Róma, Sixtus kápolna). Nyomtatta az Athenaeum Rt. Könyvnyomdája Budapesten.
Kiadói enyhén foltos, varrott papírkötésben lévő példány feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratos, kopott könyvgerinccel, részben felvágatlan belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet szerzője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) magyar író, újságíró, szerkesztő, irodalmár. A 20. századi magyar realista prózairodalom kiemelkedő alakja. Az 1920-ban publikát regény főszereplője Nyilas Misi, a debreceni kollégium diákja. Móricz Zsigmond fájlalta, hogy a regényét az olvasók és a kritikusok gyermekregénynek tartják. Ő a megbántott, félreértett és megalázott jóság jelképét akarta Nyilas Misi történetével papírra vinni, és nem állt szándékában gyermekregényt írni.

Részlet a műből: A kollégium nagy, komor, négyszögű épület. Voltaképpen csak az első része komor, a Nagytemplom felőli ősi épület, a hátulsó három szakasz, amely úgy van építve, hogy az egész egy... Tovább

Részlet a műből: A kollégium nagy, komor, négyszögű épület. Voltaképpen csak az első része komor, a Nagytemplom felőli ősi épület, a hátulsó három szakasz, amely úgy van építve, hogy az egész egy négyszögű udvart zár be, inkább sivár. De a kisdiáknak elől-hátul, mindenfelől rendkívüli imponál s még bent a coetusban is állandóan valami templomi félelmet érez, amint behallatszik, hogy kopognak a kemény kis cipősarkak a sivatag folyosókon s hogy zúg be a százezernyi veréb csiripelése az udvaron álló ménkő magas jegenyeakácok lombja közül. A kisdiák e percben a szoba közepén álló nagy asztal legutolsó, legszélső fiókját kihúzva, abban kotorász. Ennek a fióknak az első oldala zöldre van festve, mint maga az asztal. De az asztal felső lapja már erősen meg van kopva, a fiók azonban még mindig friss zöld s ez igen tetszik a kisdiáknak, csak azt sajnálja, hogy a fiók régi birtokosai a kulccsal már ezt is össze-vissza karmolászták. Vissza
130

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
115.000 Ft Licitek száma: 28