Krúdy Gyula: Szindbád ifjúsága és szomorúsága I-II. (dedikált példány)

Krúdy Gyula
Kürthy György
Táltos Kiadás (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 317 oldal
Méret: 16 cm x 12 cm
2020-01-26 20:00

Budapest, 1917, Táltos kiadás (Világosság Könyvnyomda Rt., Budapest), 162 p. + [6] p.; ill., 155 p. + [4] p.; ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Szindbád ifjúsága és szomorúsága I-II. (Egységes különálló kötetetekben. Írta: Krúdy Gyula.
Az első kötet címlapján a szerző, Krúdy Gyula 'címzés nélküli' dedikációja olvasható: "Tisztelő híve: Krúdy Gyula".
A címlapot és a szövegképetek Kürthy György rajzolta. A köteteket a Világosság Könyvnyomda Rt. nyomtatta Budapesten.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő kötetek két színnel feliratozott, illusztrált címfedéllel, sérült, feliratozással ellátott könyvgerinccel, korabeli egész oldalas könyvreklámokkal gazdagítva, hiánytalan állapotban.
Az új és a teljesség igényével fellépő „Szindbád” hét gyűjteményből és két regényből tevődik össze. A Szindbád Ifjúsága c. kötet 1911-es és 1925-ös kiadás között két olyan Szindbád-kötet jelent meg, amely később, az 1925-ben megjelent kötetbe is bekerült írásokat tartalmazott. Ez a két kötet: a Szindbád. A feltámadás (1916) és a Szindbád Ifjúsága és szomorúsága (1917). Ezek a kötetek, mint stációk jelzik, hogyan formálta egyre egységesebb, koherensebb szöveggé az író a Szindbád Ifjúságát.
"Krúdy Gyula irodalmunk legnagyobb emlékező írója. Ezeknek az emlékeknek olvasása színes álmokat hoz, végtelen örömet szerez; elénk varázsolja azt, ami elmúlt, és amit mégis örökké visszavágyunk: az oly könnyen múló ifjúságot. Költészet ez, tovaröppenő ábrándjainkból, sejtelmes hangulatainkból szőtt álomvilág, amely annyi muzsikát, annyi illatot és színt hozott, mint maga az ezerarcú élet. A Szindbád-könyveket olvasva, megelevenedik Krúdy képzeletvilága, benépesedik alakjainak sokaságával életűnk. Emberi fondorlatok, kisemmizett egzisztenciák, hervadó vénleányok, bánatos özvegylegények és vidám özvegyasszonyok soha el nem érhető álmai keringnek csodálatos világként körülöttünk. „Szindbád” gazdagsága, sokrétű színessége, a múlt és jelen emberének lelkéhez egyaránt simuló modernsége páratlan irodalmunkban. A századforduló varázslatos „szezám tárulj”-ja, ehhez foghatót egyetlen modern írónk sem adott." (Kozocsa Sándor)

Midőn uj kiadásban látom ujra régi hajósomat, elfog a kétség: vajjon igy történt-e minden, mint az ifjukor szemével láttam? Én már nem is emlékezem pontosan a dolgokra. Fiatal olvasóim a... Tovább

Midőn uj kiadásban látom ujra régi hajósomat, elfog a kétség: vajjon igy történt-e minden, mint az ifjukor szemével láttam? Én már nem is emlékezem pontosan a dolgokra. Fiatal olvasóim a megmondhatói, hogy helyesen és igazságosan cselekedett-e Szindbád? Menj, hajós, vitorláidra szivek vannak himezve! 1917. Tavasz. K. Gy. Vissza

I.
Tájékoztatás7
Ifju évek21
Szindbád, a hajós36
Egy régi udvarházból65
Az első virág84
A három muskatéros93
Az álombeli lovag104
Szindbád őszi útja113
Női arckép a kisvárosban134
Szindbád útja a halálnál153
II.
A hidon5
Szindbád titka16
Utazás éjjel51
Szökés az életből59
Szökés a halálból71
De Ronch kapitány82
105

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
305.000 Ft Licitek száma: 55