Nyirő József: Isten igájában I-II. (aláírt példány)
Nyirő József
Erdélyi Szépmíves Céh
(Kolozsvár)
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 361 oldal
Az Erdélyi Szépmíves Céh 10 éves jubileumára kiadott díszkiadás
17
19 cm x 13 cm
2020-01-26 20:00
Kolozsvár, é. n., Erdélyi Szépmíves Céh (Minerva irodalmi és Nyomdai Műintézet Rt., Cluj-Kolozsvár), 185 p. + 176 p.
Szerző által aláírt példány. Az Erdélyi Szépmives Céh 10 éves jubileumára kiadott díszkiadás. No.: XVII. sz.
Isten igájában I-II. (két kötet egy könyvben). Regény. Írta: Nyírő József.
Az illusztrált előlapon a szerző, Nyírő József tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Nyomtatta Minerva Irodalmi és Nyomdai Műintézet Rt. Cluj-Kolozsvárott. A címlapon tulajdonosi bejegyzés található
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány, a kiadó színes emblémájával ellátott címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Nyirő József (Székelyzsombor, 1889. július 28. – Madrid, 1953. október 16.) erdélyi magyar író, kilépett katolikus pap, politikus, újságíró, országgyűlési képviselő. 1944–45-ben a nyilaspuccs után tagja volt a Törvényhozók Nemzeti Szövetségének. Sopronban a Szálasi-kormány utolsó sajtótermékének, az Eleven Újságnak lett a főszerkesztője, majd később a hitleri Németországba követte a kormányt. A háború után Madridban telepedett le.
Részlet a műből:
Részlet a műből:
"A többszázados papnevelde kapuja bezárult mögöttünk. Sűrű vasráccsal elzárt homályos ablakaiból, méteres falaiból kiáradó rekedt, kripta-lélegzetétől összerázkódtam és féltem a folyosó-hajlásban széttáruló hatalmas Krisztus-feszülettől, melynek csontfehér lábaira halvány fényt vetett az öröklámpa. Kis négyszögű udvarán az emeletig felnyúló szürke, terméskőből kinagyolt, csuhás Kapisztrán-szobor meredezett. Fölötte pedig a híres Batthyaneum-könyvtár és "Csillagda" takarta el az áldott napot. Történelem-nyirok csepegett minden kődarabjából. Dohos-poros könyvek tízezrei aludták benne örök álmukat és félig megdőlt, pókhálós,rég kimúlt teleszkópok álmodtak a csillagokról, melyeket többé sohasem fognak ők sem látni.
Olyan volt az egész épület, mint egy holttest, melyről lesorvadt a napfény, soha fel nem melegedik, homlokáról le nem szárad a halálverejték és egyetlen hang el nem hagyja ajkát a világ végezetéig. Igazi pap-kaszárnya, ijesztő imádság-raktár, ahol a faszentek még ma is a szájukból mosdanak. Kopott, rozoga keretekben a vászonról félig már eltünt szentképek és a kereszt alatt görnyedő Krisztusok szenvedtek a falak mentén, a megrekedt tömjénszagban."
I. kötet | 1-185 |
II. kötet | 1-176 |