Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói fűzött kemény papírkötés
, 123 oldal
Pilinszky János művei
23 cm x 14 cm
2020-01-26 20:00
Budapest, 1974, Szépirodalmi Könyvkiadó kiadása (Kner Nyomda), 123 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Végkifejlet. Versek és színművek. Írta: Pilinszky János. Az előlapon a szerző, Pilinszky János tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "V. G.-nak emlékül, őszinte nagyrabecsüléssel: Pilinszky János. Pascal A leghitványabb féreg kimúlása ugyanaz, mint a napfölkelte. P. J." A borító-, kötésterv és tipográfia Pintér László munkája. Tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Kner Nyomda. Kiadói fűzött kemény papírkötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, feliratos, illusztrált, fülszöveges, jó állapotú kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Pilinszky János (Budapest, 1921. november 27. – Budapest, 1981. május 27.) a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője. A Nyugat irodalmi folyóirat negyedik, úgynevezett „Újholdas” nemzedékének tagja Nemes Nagy Ágnessel, Örkény Istvánnal és Mándy Ivánnal együtt. A Nyugat szellemi utódjának, a Magyar Csillagnak a megszűnése után az Újhold körül csoportosult szerzők egyike. Utóbbi lapon kívül, amelynek 1946 és 1948 között társszerkesztője is volt, dolgozott a Vigilia, az Élet, az Ezüstkor és az Új Ember folyóiratoknál is. Költészetében egyaránt jelen vannak az 1940-es évek lágertapasztalatai, a keresztény egzisztencializmus, a tárgyias líra és a megélt katolikus hit.
Mintegy negyven vers és négy színmű: ennyivel gazdagodott Pilinszky János életműve a Szálkák (1972) megjelenése óta. A versek is, a színművek is a költőre jellemző következetességgel haladnak tovább azon az úton, amelynek kilométerkövei előző verseskönyvében tünedeztek föl, azon az úton, amely a "komor mennyország" alól az emberi lét eseményeibe való belenyugvás, elfogadás és szeretet melegebb színeivel "átvérzett menny" felé vezet. Az ember útján, aki küzd a humánus jelenlét érvényesítéséért.
"Konkréten mire is gondolok? - jegyezte meg egyik nyilatkozatában a költő. - Arra a valamire, amit a marxizmus elidegenedésnek, József Attila világhiánynak, jómagam jelenlétvesztésnek neveznék. Rettenetes - írta Rilke -, hogy a tények miatt sose tudhatjuk meg a valóságot. E rilkei mondat hasonlóképpen ugyanerről a hiányról beszél, ha másfelől, más szavakkal is... De gyógyítja-e a betegséget a puszta diagnózis? Vagy: e súlyos kór gyógyítására elegendő-e a szérumoltásos kezelés? Mindkét megoldásban van valami félelem, elsietettség, tériszony. A nagy művészet sose unalom előtti, hanem unalmon túli volt, s csupán azt meghaladva ér el, juthat el egyáltalán abba a szabadságba, aminek megsejtése és megidézése a mindenkori remekművek privilégiuma volt - és marad. Tudom, hogy nincs tökéletesség a földön. És elfogadni bizonyos értelemben a tökéletlent, ami mindennek ellenére a tökéletesség felé visz azért - ez a maximum."
Leütési ár:
90.000 Ft
Licitek száma: 102