Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T.(Budapest)
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 215 oldal
Móricz Zsigmond művei
21 cm x 14 cm
2020-01-26 20:00
Budapest, 1926, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. kiadása (Athenaeum Rt. Könyvnyomdája, Bp.) 215 p. + [1] p.
Szerző által aláírt példány. Móricz Zsigmond Művei c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Kivilágos kivirradtig. Regény. Írta: Móricz Zsigmond. A címlapon a szerző, Móricz Zsigmond tollal beírt, jól olvasható aláírása látható. Második kiadás. Nyomtatta az Athenaeum Rt. Könyvnyomdája Budapesten. Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott feliratos, díszes címfedéllel, aranyozott feliratos, indamintás könyvgerinccel, kötészetileg belülről megerősített kivitelben, növénymintás kiadói előzéklapokkal, néhol enyhén foltos belívekkel, jó állapotban. A kötet szerzője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) magyar író, újságíró, szerkesztő, a 20. századi realista prózairodalom egyik legismertebb, népszerű alakja.
Kivilágos kivirradtig (1924)
A nagy, duplatetejű földszintes ház úgy feküdt a rengeteg udvar sarkában, mint egy nagy bolhászkodó komondor.
Fényes tél volt, a tágas...
Kivilágos kivirradtig (1924)
Fényes tél volt, a tágas mezőket, a szalmakazlakat s a kútgémet is hó borította, de a nap csillogva fénylett a kora délutánon, mint valami tiszta fény, amelynek semmi melege nincs, egyetlen hópihe meg nem olvadt, csak szikrázott puhán, mint a pehely.
A ház tornácán mintha bolhák mozognának, egy-egy ember jő-megy, ki s be a hedera vesszői közt. Egy főbolha, nagyhasú, kemény, barna öregúr, nagy pipával áll a lépcső tetején s lassan pislogva nézdeli az udvart.
Az uccáról pedig két kis fekete hangya közeledik, a jegyző s a legátus, lassan a bokáig érő hóban, vidáman diskurálva; ugyan miről tudnak a hangyák és bolhák beszélgetni?
A Kivilágos kivirradatig hősei karácsony második ünnepén István napján gyűlnek össze, hogy megtartsák a jószágigazgató lánya Annus és Pogány Imre kézfogóját. Az eljegyzésből nem lesz semmi, mert a gróf váratlanul elbocsátja a jószágigazgatót. Érezzük hogy recseg-ropog itt minden, összedőlni készül, de még utoljára egy éjszakáig együtt vigad ez a halálraítélt társaság.
Az Úri muri középponti témája a környezetéből kinőtt magyar ember tragikus helyzete. Szakhmáry Zoltán, a mű főhőse "odavaló ebbe a környezetbe" - írja Schöpflin - szolidárisnak érzi magát vele, megérti és szereti, de nem tud vele élni, éppen mert kinőtt belőle, egy fejjel kimagasodik, és a maga felsőbb szempontjából megismeri minden baját, bűnét, betegségét. Nagy indulat ér benne, meg akarná feszíteni minden erejét, hogy javítson, gyógyítson és segítsen, de a környezet nem érti meg, lehúzza magához, meghiúsítja törekvését."
Leütési ár:
95.000 Ft
Licitek száma: 51