Magyar Helikon(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 253 oldal
24 cm x 17 cm
2020-01-26 20:00
Budapest, 1960, Magyar Helikon, 253 p. + [12] t.; ill.
Szerkesztő által dedikált példány.Fordítói első kiadás. Gilgames. Ékírásos akkád versek. Fordította: Rákos Sándor. A kötet feliratozott előlapján a szerkesztő, Komoróczy Géza névre szóló, ékírásos szövegrészekkel egybe fűzött dedikációja olvasható. Ez a kötet tolmácsolja első ízben magyar nyelven az ókori ékiratos kultúra legjelentősebb eposzainak jelenlegi teljes szövegét. A fordítást az eredeti ékiratok alapján ellenőrizte, az új kutatások által feltárt részleteket ugyan csak akkád nyelvből nyersfordításban elkészítette és a tartalmi összefoglalókat írta Komoróczy Géza. A kötet felelős szerkesztője Geréb Béláné. A könyvet Kaesz Gyula Tervezte. A műszaki munkálatokat Földes György irányította. Készült a Gyomai Nyomdában Egyetemi antikva betűkkel, offset papíron. Az offset nyomású illusztrációkat a Kossuth Nyomda (Budapest) készítette. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány dombornyomott, írásjelekkel díszített címfedéllel és hátlappal, feliratozott könyvgerinccel, hiánytalan állapotban. A kötet szerkesztője: Komoróczy Géza (Budapest, 1937. augusztus 11. –) Széchenyi-díjas magyar hebraista, assziriológus, író, történész.
A történelem első ismert nagy könyvtárából - Asszíria hatalmas királyának: Assur-ban-aplinak ninivei gyűjteményéből - maradtak ránk azok az agyagtáblák, amelyeknek ékírással vésett szövegei a késői korok olvasói számára megelevenítik az ókori Mezopotámia mitikus-csodás világát. E messze földön híres könyvtárat ugyan a Ninivét elpusztító médek és babilóniaiak rombadöntötték, de a múlt század második felében megindult ásatások napvilágra hozták az ókori Kelet kutatásához ma már nélkülözhetetlen agyaglapokat. Ezek őrizték meg számunkra az ókori Közel-Kelet legjelentősebb költői alkotását, a Gilgames-eposzt, amelynek csodálatos soraiból feltárul előttünk az emberi élet megannyi mély igazsága, az ember vívódása és küzdelme, de önérzete, lelkiismerete és büszkesége is. Kötetünk a Gilgames tizenkét tábláján kívül még nyolc eposzt tartalmaz. Így az asszír-babilóni, illetve akkád epika legkiválóbb alkotásait nyújtuk át az olvasónak első ízben magyar nyelven, Rákos Sándor ihletett, költői tolmácsolásában. Az akkád képzőművészet eredeti alkotásainak nyomán Kass János készítette el a kötet megragadóan szép illusztrációit. Komoróczy Géza gondos kísérő tanulmánya segíti még közelebb hozni a magyar olvasóhoz ezt a régen letűnt, mégis, ma is élő - mert emberi - világot.
Leütési ár:
28.000 Ft
Licitek száma: 51