Komoróczy Géza: Gilgames (dedikált példány)

Ékírásos akkád versek

Komoróczy Géza
Rákos Sándor
Kass János
Magyar Helikon (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 253 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
2020-01-26 20:00

Budapest, 1960, Magyar Helikon, 253 p. + [12] t.; ill.

Szerkesztő által dedikált példány. Fordítói első kiadás. Gilgames. Ékírásos akkád versek. Fordította: Rákos Sándor.
A kötet feliratozott előlapján a szerkesztő, Komoróczy Géza névre szóló, ékírásos szövegrészekkel egybe fűzött dedikációja olvasható.
Ez a kötet tolmácsolja első ízben magyar nyelven az ókori ékiratos kultúra legjelentősebb eposzainak jelenlegi teljes szövegét. A fordítást az eredeti ékiratok alapján ellenőrizte, az új kutatások által feltárt részleteket ugyan csak akkád nyelvből nyersfordításban elkészítette és a tartalmi összefoglalókat írta Komoróczy Géza. A kötet felelős szerkesztője Geréb Béláné. A könyvet Kaesz Gyula Tervezte. A műszaki munkálatokat Földes György irányította. Készült a Gyomai Nyomdában Egyetemi antikva betűkkel, offset papíron. Az offset nyomású illusztrációkat a Kossuth Nyomda (Budapest) készítette.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány dombornyomott, írásjelekkel díszített címfedéllel és hátlappal, feliratozott könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerkesztője: Komoróczy Géza (Budapest, 1937. augusztus 11. –) Széchenyi-díjas magyar hebraista, assziriológus, író, történész.

A történelem első ismert nagy könyvtárából - Asszíria hatalmas királyának: Assur-ban-aplinak ninivei gyűjteményéből - maradtak ránk azok az agyagtáblák, amelyeknek ékírással vésett szövegei a késői... Tovább

A történelem első ismert nagy könyvtárából - Asszíria hatalmas királyának: Assur-ban-aplinak ninivei gyűjteményéből - maradtak ránk azok az agyagtáblák, amelyeknek ékírással vésett szövegei a késői korok olvasói számára megelevenítik az ókori Mezopotámia mitikus-csodás világát. E messze földön híres könyvtárat ugyan a Ninivét elpusztító médek és babilóniaiak rombadöntötték, de a múlt század második felében megindult ásatások napvilágra hozták az ókori Kelet kutatásához ma már nélkülözhetetlen agyaglapokat. Ezek őrizték meg számunkra az ókori Közel-Kelet legjelentősebb költői alkotását, a Gilgames-eposzt, amelynek csodálatos soraiból feltárul előttünk az emberi élet megannyi mély igazsága, az ember vívódása és küzdelme, de önérzete, lelkiismerete és büszkesége is. Kötetünk a Gilgames tizenkét tábláján kívül még nyolc eposzt tartalmaz. Így az asszír-babilóni, illetve akkád epika legkiválóbb alkotásait nyújtuk át az olvasónak első ízben magyar nyelven, Rákos Sándor ihletett, költői tolmácsolásában. Az akkád képzőművészet eredeti alkotásainak nyomán Kass János készítette el a kötet megragadóan szép illusztrációit. Komoróczy Géza gondos kísérő tanulmánya segíti még közelebb hozni a magyar olvasóhoz ezt a régen letűnt, mégis, ma is élő - mert emberi - világot. Vissza

Gilgames
Ékírásos akkád eposzok
A fordító előszava5
Teremtés11
A hét gonosz szellem41
Két töredék az ember teremtéséről47
Istár pokolra száll51
Nergál és Ereskigál61
Az isteni viharmadár, Zú elrabolja Enlil sorstábláit67
Adapa73
Etana mennyei útja81
Gilgames97
Utószó (írta Komoróczy Géza)187
Jegyzetek (összeállította Komoróczy Géza)221
Bibliográfia251
099

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
28.000 Ft Licitek száma: 51