Babits Mihály: Jónás könyve (aláírt, számozott példány)
Babits Mihály
Nyugat
Kiadói félvászon kötés
, 34 oldal
24 cm x 17 cm
2020-03-29 20:00
[Budapest], é. n., Nyugat kiadása (Hungária Nyomda, Budapest), 34 p.
Szerző által aláírt, számozott, bibliofil példány. Jónás Könyve. Írta: Babits Mihály.
A kötet utolsó oldalára nyomott kolofon és számozás alatt a szerző, Babits Mihály tollal bejegyzett aláírása látható.
"Babtis Mihály Jónás Könyve c. műve 1000 számozott példányban készült különleges e célra gyártott fínom famentes papíron, minden példányon Babits Mihály kézjegyével. A könyv kiállítását Kner Albert tervezte. A nyomás és kötés munkáját a Hungária Nyomda végezte. A könyvtáblán lévő fametszet egy II. századbeli katakomba-festmény mása. Ez a 645. számú könyv."
A fedlap belső oldalán egy fekete-fehér, 6 cm x 8,8 cm méretű, alakos-ábrás, feliratos Ex-Libris címke található.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány két színnel feliratozott (fekete, piros), illusztrált címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, tiszta, szép belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Szentistváni Babits Mihály (Szekszárd, 1883. november 26. – Budapest, 1941. augusztus 4.) költő, író, irodalomtörténész, műfordító. A 20. század eleji magyar irodalom jelentős, kiemelkedő alakja, a Nyugat első nemzedékének meghatározó tagja. Költészete évtizedeken át a magyar líra élvonalában állt. Értelmi gazdagság, sokszínűség, mély mondanivaló és csiszolt verskultúra jellemzi líráját. A Jónás Könyvét súlyos operációja után a betegágyon vetette papírra, amikor némaságra ítélve csak beszélgető füzeteivel tartotta a kapcsolatot a külvilággal. A Nyugat 1938 szeptemberi számában jelent meg a mű először. A Jónás Könyve egy bibliai történet mögé rejtett szellemi önéletrajz, lírai önvallomás is egyben.
Első rész
Monda az Ur Jónásnak: "Kelj fel és menj
Ninivébe, kiálts a Város ellen!
Nagy ott a baj, megáradt a gonoszság:
szennyes habjai szent lábamat mossák."
Szólt, és fölkele...
Első rész
Szólt, és fölkele Jónás, hogy szaladna,
de nem hová a Mennybeli akarta,
mivel rühellé a prófétaságot,
félt a várostól, sivatagba vágyott,
ahol magány és békesség övezze,
semhogy a feddett népség megkövezze.