Almási Gyula Béla/Szabó Endre: Vásárhelyi vázlatkönyv (dedikált, aláírt példány) (A kötetben szereplő grafikák alatt 13 különböző festőművész aláírása található. Többek között Kohán György, Kajári Gyula, Szurcsik János, Bazsonyi Arany, Németh József, Almási Gyula Béla)
Almási Gyula Béla
Szabó Endre
Szurcsik János
Novák Lajos
Kajári Gyula
Almási Gyula Béla
Szabó Iván
Vecsési Sándor
Füstös Zoltán
Novotny Emil Róbert
Kohán György
Németh József
Bazsonyi Arany
Surányi Mária
Medgyessy Ferenc
Aczél Ilona
Gábor Móric
Redő Ferenc
Szalay Ferenc
Gács Gábor
Csohán Kálmán
Csikós Miklós
Tóth László
Vörös Rozália
Kondor Béla
Óvári László
Lipták Pál
Gacs Gábor
Acél Ilona
Gondolat Kiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 95 oldal
25 cm x 21 cm
2020-03-29 20:00
[Budapest], 1958, Gondolat Kiadó (Szegedi Nyomdavállalat), 95 p., ill.
A kötet egyik összeállítójának, Szabó Endrének dedikációjával és számos művész aláírásával ellátott példány. Vásárhelyi Vázlatkönyv. 1957. Összeállította: Almási Gyula Béla és Szabó Endre. A címlap utáni lap hátoldalán az egyik szerkesztő, Szabó Endre tollal beírt dedikációja olvasható: "A régi barátsággal, sok szeretettel Bandi, 1958. júl. hó Hmvhely.", valamint néhány grafika alatt, az alkotó művész aláírása látható: Szurcsik János, Novák Lajos, Kajári Gyula, Almási Gyula Béla, Szabó Iván, Vecsési Sándor, Füstös Zoltán, Novotny Emil Róbert, Kohán György, Németh József, Bazsonyi Arany, Surányi Mária. A borító lap Szalai Ferenc rajzának felhasználásával készült. Ez a könyv 1958-ban készült 1500 példányban a vásárhelyi művésztelepen dolgozó művészek 1957-ben készült vázlataiból. A vázlatkönyvből 300 példány számozottan jelent meg. Jelen példány számozáshelye kitöltetlen. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban, eredeti, kiadói borítófedél nélkül.
Az alföldi művészet egyik kiváló nagymestere, Tornyai János mondotta több, mint ötven évvel ezelőtt egyik előadásában a következőket: "... a művészeteknek sem a természettől, sem az erénytől eltávolodniok nem szabad és nem is lehet anélkül, hogy önmaguk torzképeivé ne váljanak..."
Ezt a törvényerejű igazságot írtuk a könyv első oldalára és hozzátehetjük azt is, hogy nem véletlenül. A nagy elődök iránti nagyrabecsülés, az alkotó művészet lényegének bölcs felismerése iránti tiszteletadás ismételteti velünk azóta is állandóan és következetesen a realista művészet alaptörvényének e találó megfogalmazását. Ma már világosan áll előttünk, hogy az alföldi művészek nem váltak önmaguk torzképeivé, mert következetesek maradtak a maguk szabta törvényhez. Igaz, hogy éppen azért, mert következetesek voltak, felelősségteljes élet jutott nekik osztályrészül. Nehéz emberi és művészi életkörülmények között éltek és mégis példamutatóan egy életet áldoztak igazuk bizonyítására, közben nem csüggedtek, nem tértek el a kitűzött céltól soha egy percre sem.
Leütési ár:
30.000 Ft
Licitek száma: 15