Kosztolányi Dezső: A szegény kisgyermek panaszai (aláírt, datált példány)

Kosztolányi Dezső
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. (Budapest) ,
Könyvkötői ragasztott kemény papírkötés , 87 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm
2020-03-29 20:00

Budapest, 1919, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. kiadása és nyomása, 87 p. + [1] t.; ill.

Szerző által aláírt példány. A szegény kisgyermek panaszai. Írta: Kosztolányi Dezső.
A címlapon a szerző, Kosztolányi Dezső tollal beírt aláírása látható: "Kosztolányi Dezső, Budapest, 1920".
Ötödik kiadás. A címlapképen a szerző fekete-fehér fotója látható. Részletes tartalomjegyzékkel ellátott kiadás. Nyomtatta és kiadta az Athenaeum Rt. Budapesten.
Könyvkötői ragasztott kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, márványmintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, sötétzöld előzéklapokkal, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, Kosztolányi Dezső (Szabadka, 1885. március 29. – Budapest, Krisztinaváros, 1936. november 3.) író, költő, műfordító, kritikus, esszéista, újságíró, a Nyugat első nemzedékének kimagasló formaművésze, a XX. századi magyar széppróza és líra egyik legnagyobb alakja. Talán a legjellegzetesebb, az életműből egyértelműen kirívó alkotás "A szegény kisgyermek panaszai." A szereplíra sajátos, egyedi megvalósulásának lehetünk a tanúi itt. A szerző beleéli magát a vidéki, szabadkai kisgyermek helyzetébe. Ezeket a verseket a gyermeki léleknek a világra rácsodálkozó őszinte bája teszi feledhetetlenné. A költő annak a kis embernek a szerepét ölti magára, aki olyannak hiszi a világot, amilyennek azt ő az adott pillanatban látja. A versek különös újszerűségét a kétféle szempont, a kettős látószög állandó, folyamatos egybejátszása adja és teszi úttörővé.

Részlet a könyvből: Mint aki a sínek közé esett... És általérzi tűnő életét, Míg zúgva kattog a forró kerék, Cikázva lobban sok-sok ferde kép És lát, ahogy nem látott sose még. Mint... Tovább

Részlet a könyvből: Mint aki a sínek közé esett... És általérzi tűnő életét, Míg zúgva kattog a forró kerék, Cikázva lobban sok-sok ferde kép És lát, ahogy nem látott sose még. Mint aki a sinek közé esett, A végtelent, a távol életet Búcsúztatom, mert messze mese lett. Mint aki a sinek közé esett. Mint aki a sinek közé esett - Bús panoráma, rémes élvezet - Sinek között és kerekek között, A bús idő robog fejem fölött És a halál távolba mennydörög, Egy percre megfogom, ami örök, Lepkéket, álmot, rémest, édeset... Vissza

Mint aki a...3
És látom Őt, ...4
A doktor bácsi.5
Múlt este...7
Ó, a halál.8
Még büszkén vallom...9
Azon az éjjel10
Már néha gondolok...12
Az iskolában...13
Mostan szines...14
Ti, akik zárt ajtók előtt...15
Ó, hányszor látlak...16
Este, este...17
Mikor az este...18
A kis mécs...19
Mi ez, mi ez?21
Én félek.25
Ódon, ónémet25
Lánc, lánc, eszterlánc,27
Akárcsak egy 29
Apámmal utazunk31
Anyuska régi képe.32
Szegény anyám 33
Én öngyilkos leszek...34
A rokonok.35
Öreganyó.38
Halottak napján.39
Miért zokogsz fel40
A játék.41
Mély éjeken43
A kis kutya.45
Úgy élünk együtt47
A rút varangyot 48
A kis baba.50
Féltizenkettő.52
Künn a sárgára pörkölt53
Ez a beteg55
A napraforgó56
És ott egy vén57
A patikának üvegajtajában58
A rosszleányok 60
A délután pezsgett61
Az első ősz.62
Ha néha-néha64
Egyszer pedig65
Mi van még itt?67
Milyen lehet 70
A délutánoktól mindig 71
Ilyenkor a szobánk73
A sakk.74
Jaj, az estét75
Oly jó ébredni76
A húgomat77
Nagy társaság.79
A nagymamámhoz vittek80
Gyakran megyek el81
Jaj, hová lettek82
Másként halálos csend84
Menj, kisgyerek.85

111

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
90.500 Ft Licitek száma: 32