Kosztolányi Dezső: A szegény kisgyermek panaszai (aláírt, datált példány)
Kosztolányi Dezső
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T.(Budapest)
Könyvkötői ragasztott kemény papírkötés
, 87 oldal
18 cm x 12 cm
2020-03-29 20:00
Budapest, 1919, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt. kiadása és nyomása, 87 p. + [1] t.; ill.
Szerző által aláírt példány. A szegény kisgyermek panaszai. Írta: Kosztolányi Dezső. A címlapon a szerző, Kosztolányi Dezső tollal beírt aláírása látható: "Kosztolányi Dezső, Budapest, 1920". Ötödik kiadás. A címlapképen a szerző fekete-fehér fotója látható. Részletes tartalomjegyzékkel ellátott kiadás. Nyomtatta és kiadta az Athenaeum Rt. Budapesten. Könyvkötői ragasztott kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, márványmintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, sötétzöld előzéklapokkal, hiánytalan, jó állapotban. A kötet szerzője, Kosztolányi Dezső (Szabadka, 1885. március 29. – Budapest, Krisztinaváros, 1936. november 3.) író, költő, műfordító, kritikus, esszéista, újságíró, a Nyugat első nemzedékének kimagasló formaművésze, a XX. századi magyar széppróza és líra egyik legnagyobb alakja. Talán a legjellegzetesebb, az életműből egyértelműen kirívó alkotás "A szegény kisgyermek panaszai." A szereplíra sajátos, egyedi megvalósulásának lehetünk a tanúi itt. A szerző beleéli magát a vidéki, szabadkai kisgyermek helyzetébe. Ezeket a verseket a gyermeki léleknek a világra rácsodálkozó őszinte bája teszi feledhetetlenné. A költő annak a kis embernek a szerepét ölti magára, aki olyannak hiszi a világot, amilyennek azt ő az adott pillanatban látja. A versek különös újszerűségét a kétféle szempont, a kettős látószög állandó, folyamatos egybejátszása adja és teszi úttörővé.
És általérzi tűnő életét,
Míg zúgva kattog a forró kerék,
Cikázva lobban sok-sok ferde kép
És lát, ahogy nem látott sose még.
Mint...
És általérzi tűnő életét,
Mint aki a sinek közé esett,
A végtelent, a távol életet
Búcsúztatom, mert messze mese lett.
Mint aki a sinek közé esett.
Mint aki a sinek közé esett -
Bús panoráma, rémes élvezet -
Sinek között és kerekek között,
A bús idő robog fejem fölött
És a halál távolba mennydörög,
Egy percre megfogom, ami örök,
Leütési ár:
90.500 Ft
Licitek száma: 32