Höllrigl József: Régi magyar ruhák

Höllrigl József
Kenyeres Imre
Trencsényi-Waldapfel Imre
Officina Nyomda és Kiadóvállalat (Budapest) ,
Félvászon , 59 oldal
Sorozatcím: Officina képeskönyvek
Kötetszám: 11
Méret: 18 cm x 12 cm
2020-11-22 20:00

A gerinc vászonnal pótolt, belülről megerősített példány. A borító sarkai kissé kopottak, a borító és a lapélek enyhén foltosak. Néhány lap vágáshibás.

Ez a könyv magyar ruhadarabokat mutat be, a XVI. század elejétől egészen a XX. századig. A képek időrendben úgy következnek egymás után, hogy már magukban is mutatják ez időtől kezdve a magyar úri... Tovább

Ez a könyv magyar ruhadarabokat mutat be, a XVI. század elejétől egészen a XX. századig. A képek időrendben úgy következnek egymás után, hogy már magukban is mutatják ez időtől kezdve a magyar úri ruha történeti fejlődését. A magyarázó szöveg csak felhívja a figyelmet az eltérésekre és esetleg azokra a hatásokra, melyek azokat előidézték, azután arra, ami a képen nem látható, pedig a fejlődés kimutatásához fontos és szükséges, végre mindarra, amit az egyes darabok múltjáról, jelenéről tudunk. A XVI. században a magyar ruhaviselet nagy átalakuláson ment át, csak úgy, mint annakidején Szent István királyunk korában. A magyarság ugyanis akkor az ősi vallással, szokásokkal, harcmodorral szakított és az európai közösségbe kapcsolódott, ruhaviselete tehát az új fegyverzet átvételével egyidejűleg formálódott át. Most a török veszedelem elleni védekezés újra harcmodorának megváltoztatására kényszerítette. A hatalmas ellenséggel csak annak a fegyverzetében szállhatott szembe. Ennek átvételével pedig együtt járt az ellenség ruháinak mint a fegyverek tartozékának az elsajátítása. Az átvétel kezdetben valószínűleg teljesen szolgai volt és csak a további fejlődés során alkalmazkodott a magyar ember igényeihez, ízléséhez. Vissza

Képek jegyzéke
Kisszebeni szabásmintakönyv négy oldala, 1641
Oláh Miklós gyermekkori mentéje, 1503
Mente, a XVI. század közepe tája
I. Lipót koronázási dolmánya és mentéje, 1657
Hímzett dolmányok, XVII. század
Dolmány, XVII. század második fele
Menték, XVII. század második fele
Mente, XVII. század második fele
Gróf Esterházy László (1652) mentéje
II. Rákóczi Ferenc inge
Gyermekmente, XVIII. század eleje
Báró Orczy István dolmánya, XVIII. század első fele
II. József gyermekkori dolmánya, 1741
b. Gróf Teleki Sámuel díszruhái, 1780 és 1790-es évek
b. Díszruhák, XVIII. század és 1820 táján
Nemes Spóner Pál dolmánya, 1835 körül
b. Gróf Batthyány Lajos dolmánya és mentéje
b. Almási Balogh Loránd díszruhája, 1850-es évek és a gróf Teleki család egy tagjáé, 1860-as évek
Szulyovszky Ignác mentéje, 1860-as évek
Gerenday Antal dolmánya, 1860-as évek
b. Munkácsy Mihály díszruhája, 1896 és gróf Semsey Andor díszruhája, 1933
Brandenburgi Katalin díszruhája és főkötője, XVII. század első fele
Thököly Éva menyasszonyi ruhája, 1672
Díszruha, 1750 tája
Díszruha, 1750 tája
Luby Imréné díszruhája, 1810 tája
Bajzáth Mária díszruhája, 1830
Szentiványi Anzelmné Jezerniczky Katalin díszruhája, 1830
Jókainé Laborfalvy Róza mentéje és főkötője, 1860-as évek
Nemes Glatz Ödönné díszruhája, 1870
Gróf Berényi Jánosné Török Irma díszruhája, 1896
162

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
28.000 Ft Licitek száma: 56