Budapest, 1897, Brit és Külföldi Biblia-Társulat (Hornyánszky Viktor, Budapest), 894 p., 294 p. + [4] t. (térk.)
Szent Biblia, azaz: Istennek Ó és Új Testamentomában foglaltatott egész Szent Írás. Magyar nyelvre fordítatott Károli Gáspár által.
Négy, színes térképmelléklettel illusztrált, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Az előlapon tollal beírt dátumozott, aláírt ajándékozási bejegyzés látható.
Korabeli bőr díszkötésben lévő példány feliratozatlan, aranyozott, klasszikus indakeretes, középdíszes címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott díszítéssel ellátott könyvgerinccel, színes, mintázott előzéklapokkal, néhol enyhén foltos, ceruzás jelölésekkel és bejegyzésekkel ellátott belívekkel, szépen körbe aranyozott lapélekkel, hiánytalan állapotban, feliratozatlan, nyitott, kissé kopott, kiadó védődobozban.
Károlyi Gáspár /szül. Radicsics Gáspár/ (Nagykároly, 1529 körül – Gönc, 1592. január 3.) magyar református lelkipásztor, a Tiszáninneni református egyházkerület esperese, a Biblia első teljes magyar nyelvű fordításának elkészítője. Iskoláit Nagykárolyban, Brassóban végezte, majd a Wittenbergi Egyetemen fejezte be. 1562-ben fejezte be a "Két Könyv" c. munkáját, ami a magyar reformáció történelemszemléletének első prózai összefoglalása. 1563-ban gönci református prédikátor, majd később esperes. Ezt követően a Kassa-völgyi egyházmegye szeniorává választották. 1566-ban összehívta a gönci zsinatot, a tiszáninneni esperességek számára. 1572-ben újjáépíttette Gönc leégett templomát. Esperesként többször fellépett a szentháromságtagadók (unitáriusok) ellen, részt vett Nagyváradon az unitárius-ellenes hitvitán is.