Pilinszky János: Harmadnapon (dedikált példány)

Pilinszky János
Domokos Mátyás
Szépirodalmi Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói félvászon kötés , 113 oldal
Méret: 19 cm x 13 cm
2021-02-28 20:00

Budapest, 1959, Szépirodalmi Könyvkiadó (Alföldi Nyomda, Debrecen), 112 p. + [1] p. + [1] t.: ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Harmadnapon. Versek. Írta: Pilinszky János. A szerkesztésért felel: Domokos Mátyás.
Az előlapon a szerző, Pilinszky János tollal beírt dedikációja olvasható: "Sok szeretettel és igaz barátsággal: Pilinszky János".
A címlapképen a szerző fekete-fehér portréja látható. Címlap és kötésterv Pap Klára műve. Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta az Alföldi Nyomda Debrecenben.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány színes feliratos címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, néhol ceruzás jelölésekkel ellátott belívekkel, hiánytalan állapotban, két színnel feliratozott, színes illusztrációval ellátott, sérült, javított, kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője, Pilinszky János (Budapest, 1921. november 27. – Budapest, 1981. május 27.) a huszadik század meghatározó magyar költője. A Nyugat irodalmi folyóirat negyedik, az Újhold köré csoportosult írónemzedékének a tagja. Az Újhold társszerkesztője (1946-48). Verseit az Élet, a Vigília, az Ezüstkor és az Új Ember is gyakran közölte. Költészetében a hit, a spiritualitás a humánum, az emberi szenvedés, a megértés és az emberi kapcsolatok nagy jelentőséggel bírnak és a lírai magasságokban új értelmet, új dimenziót nyernek. A költő keresztény hitelveket felvállaló, egzisztenciális, finom lírája a magyar irodalom kincsei közé tartozik.

Pilinszky János a fiatalabb költőnemzedék egyik legérdekesebb, legszuggesztívebb egyénisége; 1921-ben született, első versei 1943-1944-ben jelentek meg, első kötete, a Trapéz és korlát pedig... Tovább

Pilinszky János a fiatalabb költőnemzedék egyik legérdekesebb, legszuggesztívebb egyénisége; 1921-ben született, első versei 1943-1944-ben jelentek meg, első kötete, a Trapéz és korlát pedig 1946-ban. Pilinszky viszonylag keveset alkotó költő: mostani kötete szinte egész életművét magába zárja. Költészetének alaphangja a szenvedés; legszebb, méltán híressé vált verseiben - Harbach 1944, A francia fogoly stb. - a második világháború, a pusztítás és a pusztulás dermesztő apokalipszisáról, a fasizmus üldözötteinek, a mártírok szenvedéseinek, a "hamuszín egek" alatt leroskadó foglyok sorsának iszonyatáról beszél, de ugyanakkor hangot ad az elnyomottak szívében égő reménynek is, hogy a förtelem nem tart örökké, hogy a világ népei fölkelnek, és megszüntetik a fasizmus gyalázatát. Vissza

TRAPÉZ ÉS KORLÁT 1940-1946
Halak a hálóban
Te győzz le (1943)9
Éjféli fürdés (1941)11
Halak a hálóban (1942)13
Könyörgés (1941)15
Távozó sereg (1941)16
Magamhoz (1942)18
Trapéz és korlát
Őszi vázlat (194123
Stigma (1941)24
Tilos csillagon (1942)26
Gyász (1943)28
Trapéz és korlát (1943)29
Téli ég alatt (1943)31
Miféle földalatti harc
Késő kegyelem (1945)35
Mert áztatok és fáztatok (1946)36
Kánikula (1941)38
Mondom neked (1945)39
Ne félj (1943)41
Miféle földalatti harc (1943)43
HARMADNAPON 1946-1958
Senkiföldjén
Parafrázis (1947)51
A tengerpartra (1948)53
Sírvers (1947)54
Egy szenvedély margójára (1947)55
Bűn (1947)56
Tanuk nélkül (1947)58
Két szeretőre (1947)59
In memoriam N. N. (1947)61
Kihűlt világ (1947)63
Piéta (1947)65
Panasz (1948)67
Örökkön-örökké (1948)69
Mire megjössz (1948)71
Senkiföldjén (1949)73
Ama kései (1952)76
Egy KZ-láger falára
Harbach 1944 (1946)79
Francia fogoly (1947)81
Egy KZ-láger falára84
Ravensbrücki passió (1958)85
Harmadnapon (1958)86
Frankfurt (1948)87
Aranykori töredék (1949)90
Impromptu (1949)92
A szerelem sivataga (1952)94
Dél (1954)96
Jelenések VIII. 7. (1953)98
Apokrif (1954)99
Négysoros (1955)104
Egy arckép alá (1958)105
Agónia christiana (1958)106
A harmadik (1958)107
Hideg szél (1958)108
Félmúlt (1958)109
Novemberi elízium (1958)110
159

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
425.000 Ft Licitek száma: 105