Budán, 1844, Magyar Kir. Egyetem betűivel, [2] p. + 308 p.
Első kiadás. Adó és garas. Írta: gr. Széchenyi István.
A szerzőnek a "Jelenkor" c. lap 1843. évi számaiban megjelent cikkeinek egybegyűjtött, könyvformában való kiadása. Előszóval, csillagozott lábjegyzetekkel és az értelemzavaró sajtóhibák jegyzékével kiegészített tanulmány. A címfedél belső oldalán nagy méretű, fekete-fehér, névvel ellátott, alakos-ábrás rajzzal illusztrált Ex-Libris címke látható.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, négybordás, kopott könyvgerinccel, enyhén sérült előzéklappal, hiánytalan, jó állapotban.
A kötet szerzője, gróf Széchenyi István (Bécs, 1791. szeptember 21. – Döbling, 1860. április 8.) politikus, belső titkos tanácsos, császári és királyi kamarás, író, polihisztor, közgazdász, a Batthyány-kormány közlekedési minisztere, Kossuth Lajos egyik legnagyobb politikai ellenfele, aki így méltatta a szerzőt: "Polgári erényben nagy férfiak, minő például az, kit én, nem gyáva hízelgésből, hanem meggyőződésből, a’ magyarok legnagyobbikának szoktam nevezni.”. A reformkor egyik legnagyobb hatású személyisége, akinek eszméi és gyakorlati tevékenysége nagyban hozzájárultak a modern Magyarország megteremtéséhez.
A telekdíji eszme iránt gerjedt figyelem s részvét naprul napra növekedvén az országban, annak akár pártolói- akár ellenzőire nézve kívánatosnak hittük, a "Jelenkor" hírlap 1843dik évi számaiban elszórva megjelent "Adó" és "Két Garas" czikkeket, melyekkel azon eszme megpendítve lön, könyvbe összefoglalva olvashatni- vagy ujraolvahatniok. Ennélfogva kértünk a méltóságos szerző úrtól engedelmet az említett czikkek illy alakban közölhetése végett, mellyet tőle megnyervén szerencsénk van, azok után nyomatát - a nagyszerű ügy mentőelőbbi sikerét óhajtó legforróbb kívánatink mellett - a tisztelt közönségnek e kötetben átnyujthatnunk.
Pesten, martiusban, 1844.
Többen.