Szádeczky Kardoss Lajos: Az oláhok Erdélybe törése és kiveretésük I-II.

1916-17

Szádeczky Kardoss Lajos
Vitéz Filep Lajos
Makkay Zoltán Könyvkiadó Vállalat (Budapest)
Kiadói egészvászon kötés , 595 oldal
Méret: 20 cm x 14 cm

Budapest, é. n., Makkay Zoltán Könyvkiadó Vállalat (Merkantil Nyomda), 293 p. + [12] t.: ill., + 7 térk., 278 p. + [5] t: ill.

Az oláhok Erdélybe törése és kiveretésük I-II. 1916-17. (egységes külön kötetekben). Írta: Szádeczky Kardoss Lajos ny. egyetemi tanár, a Magy. Tud. Akad. rendes tagja.

I. kötet: 12 fekete-fehér, feliratos, egész oldalas képtáblával, valamint 7 fekete-fehér, feliratos térképpel illusztrált kiadás. A térképeket vitéz Filep Lajos rajzolta. 293 p. + [12] t.: ill., + 7 térk.
II. kötet: 5 fekete-fehér, feliratos, egész oldalas képtáblával illusztrált kiadás. 278 p. + [5] t: ill.

Második kiadás. Szerzői ajánlással és előszóval, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. Mindkét címfedél belső oldalán kereskedelmi vignette, a címlapokon és néhány oldalon régi tulajdonosi bélyegzés, az I. kötet címlapjának hátoldalán és a II. kötet címlap utáni első oldalán ceruzás tulajdonosi bejegyzés, valamint az I. kötet címfedelének belső oldalán beragasztott tulajdonosi címke látható. A második kötet 124. oldalának első sora nyomdahibás, a hiba következtében két betű elmarad ('ol'áh). A köteteket nyomatták: a Merkantil Nyomdában.
Kiadói egészvászon kötésben lévő kötetek aranyozott feliratos, dombornyomott keretezéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, díszes, kissé kopott könyvgerinccel, néhol enyhén foltos belívekkel, dombornyomott keretezésű hátlappal, hiánytalan állapotban. Az I. kötet két oldalán (13-14. p.) ceruzás aláhúzás található.
A kötetek szerzője, Szádecsnei Szádeczky-Kardoss Lajos (Pusztafalu, 1859. április 5. - Budapest, 1935. december 29.) magyar történész, egyetemi tanár, szakíró, MTA tag. Egyetemi tanulmányait Budapesten és Bécsben végezte. Történelem–latin szakos középiskolai tanári diplomát szerzett. Ezt követően a budapesti Egyetemi Könyvtár tisztviselője, könyvtárosa, majd a Kolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem magyar-történelem szakos tanára lett. Kolozsvári éveiben kutatásokat végzett Erdély és leginkább a székelység történelmével, a hun–székely–magyar rokonság és -eredet kérdésével, valamint II. Rákóczi Ferenccel kapcsolatban. Részt vett Zichy Jenő Kaukázusba, Közép-Ázsiába szervezett expedíciójában. Zichy, mivel Szádeczky kitűnő gyorsíró is volt, őt választotta az expedíció történeti feljegyzéseinek, néprajzi tanulmányainak és útinaplójának vezetésére. Törökországi, vilniusi, román és lengyel levéltárakban végzett kutatásokat. Számos forrásértékű kötetet tett közzé. Később a Székely Oklevéltár szerkesztője, a "Századok" c. történelmi szakfolyóirat segédszerkesztője volt. A vesztes első világháború vetett végett oktatói és kutatói munkájának a kolozsvári magyar egyetemen. Menekülni kényszerült és 1921-1929 között a Szegedre telepített Ferenc József Tudományegyetem Magyar Történelmi Intézetét vezette, majd 1920–1922 között Hódmezővásárhely kormánypárti országgyűlési képviselője volt.
"...Szádeczky két­kötetes könyve kétféle minőségben állítja elénk a szerzőt: mint történetírót és mint harctéri tudósítót. Ugyanez osztja két részre a művet: az első rész az oláhok eredetére, szerepére a történelemben, az oláh nemzetiségi törekvések históriájára nyújt visszapil­lantást, azután az oláh betörést Erdélybe, az erdélyiek menekülését, az első határvé­delmi harcokat festi, majd a nagyszebeni és Brassó körüli, valamint a határszéli harco­kat ismerteti, végül seregeink előnyomulá­sát Havasalföldön és a bukaresti békét írja le, míg a második kötet az Oláhországgal való háború előzményeiről sorakoztat fel adatokat és a napisajtóban is megjelent, egykorú harctéri cikkeket tartalmaz. Csak erdélyi lélek tud annyira folyton történel­met élni, a mindennapok talán csak benne tudnak ilyen átalakulás és megszakítás nél­kül történelemmé válni, mint ahogy az a Szádeczky könyvét jellemzi..." - (Cs. A., Magyarság, 1932. október 09./13. évfolyam/228. szám).

A világháború forgatagában minket magyarokat legközelebbről az oláh betörés érintett. Ez, egyenesen a magyar állam és nemzet szíve ellen irányított tőrdöfés volt, ravaszul kiszámított s orozva... Tovább

A világháború forgatagában minket magyarokat legközelebbről az oláh betörés érintett. Ez, egyenesen a magyar állam és nemzet szíve ellen irányított tőrdöfés volt, ravaszul kiszámított s orozva intézett hátbatámadás, mely nem akart kevesebbett, mint megadni a mindenfelől szorongatott magyarságnak a végső kegyelemdöfést és elrabolni évezredes birtokállományának leggazdagabb keleti részeit: Erdélyt, Zrinyi Miklós szerint? " a magyar korona legszebbik boglárát". Kossuth szerint: "Magyarország jobbkezét", József kir. herceg szerint: "Magyarország gyöngyét" és - a Tiszántúlt. Vissza

I. kötet
Ajánlás3
Előszó5
Az oláhok eredete. A valódi történelem és a hamisítás11
Az oláhok a történelemben: Erdélyben és Oláhországban23
Az oláh irredentizmus. Izgatás Erdélyben és Romániában39
A betörés Erdélybe61
Menekülés a Székely- és Szászföldről71
Brassó oláh uralom alatt79
A határvédelem délfelől. Brassótól Segesvárig a 82-es ezred vonalán. A pálosi ütközet87
A határvédelem keleten. Székelykeresztúról Görgényig a 61. hadosztály vonalán103
Nagyszeben a két front között121
A nagyszebeni csata135
Fogaras-vidéki harcok. A persányi ütközet155
A brassói csata171
Az oláhok pusztítása a Székelyföldön187
Határszéli harcok az Ojtozi szorosnál. A "székely ezred" hősi harcai201
Huszárok a Bodza-szorostól Ojtozig225
Harcok a Bekecsen s az Úzi-szoros körül243
A Gimesi-szoros körül258
Határszéli harcok a Tölgyesi-szoros és Borszék vidékén275
II. kötet
A harctéri események leírásának folytatása
A Tömösi szorosban. A hadak útja Brassótól Sinajáig3
Románia letörése. A bukaresti béke19
Adalékok az oláh háború előzményeiből
Az oláh támadás előkészítése. Az oláh sajtó propagandája35
Oláh ábrándok eszményképe39
Take Jonescu izgatása 1914 őszén49
Take Janescu beszéde 1915 őszén63
Az oláh irredenta virágszálai. Take Jonescu "emlékei"77
Az oláh irredentizmua89
Csehek és oláhok107
Ferdinánd király és a kormány manifesztuma117
Oláh államférfi a háborúról. Marghiloman nyilatkozatai121
Az oláh békekötés színhelye. A kotrocséni palota133
A vezeklő Bukarest143
Egykori harctéri cikkek
Diadalút a Székelyföldön végig157
Távirati jelentésem Tiszának173
Oláhok pusztítása a belső Székelyföldön179
Csikország keservei187
Oláh tiszt naplója az erdélyi hadjáratról195
Az "előre" hadosztály diadalútja Erdélyben207
A 82-es székely ezred219
Az Úzi szoros231
Székely és szász műkincsek oláh kézben243
Brassó az oláh megszállás alatt és a visszafoglalás után249
Szerző utószava. Magyar és oláh érdekközösség267
281

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
60.000 Ft Licitek száma: 49