1.035.088

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Százados úti művésztelep


Kiadó: Százados Úti Művésztelep Egyesület
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Papír
Oldalszám: 6 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Százados úti Művésztelep
A főváros első művésztelepe. Két szobrászművész, Kallós Ede és Horváth Géza kezdeményezésére Bárczy István főpolgármester hivatali idején épült, 1909 és 1911 között.
Az... Tovább

Előszó

A Százados úti Művésztelep
A főváros első művésztelepe. Két szobrászművész, Kallós Ede és Horváth Géza kezdeményezésére Bárczy István főpolgármester hivatali idején épült, 1909 és 1911 között.
Az akkori tizedik kerületben, a város határán felépített művészfalu huszonnyolc földszintes műtermes lakásból állt, elsősorban a szobrászok igényeinek megfelelően. Főleg belső átalakítások révén mára negyven alkotóművésznek és családjuknak ad munkahelyet és otthont. A főváros majd kilencven éves fejlődése, határainak folyamatos kitolódása úgy hozta, hogy 1949 óta a művésztelep a Józsefváros bár szélső, de szerves részévé vált.
A tulajdonosi jogokat, a vagyonkezelést a VIII. kerületi önkormányzat gyakorolja, a bérlőkiválasztás, illetve a cserék jóváhagyása pedig a Művészeti Alap jogutódjának, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány jogköre.
Jellegéből adódóan a művésztelep soha nem egy bizonyos művészeti irányzat köré szerveződött, hanem különböző felfogású alkotóknak biztosította a nyugodt alkotómunkához szükséges környezetet.
Kezdettől fogva kiemelkedő jelentőségű művészek sora élt és alkotott itt: Medgyessy Ferenc, Kallós Ede, Csikász Imre, Szentgyörgyi István, Csorba Géza, Pásztor János, Kisfaludy Stróbl Zsigmond, Mikus Sándor, Szabó Iván, Antal Károly, Grantner Jenő, Kiss István szobrászok, Pór Bertalan, Czigány Dezső, Kádár Béla, Gábor Móric, Kurucz D. István festők - csak néhány név a teljesség igénye nélkül... A csendes, pavilonos telepen egy időben rózsalugas, szökőkút, fürdőmedence és teniszpálya - utóbbi helyén a második világháború alatt légópince - is volt. Szükség is volt rá a komoly légitámadások miatt, ezek során vesztették el az épületek az eredeti, szép, szoknyás tetőszerkezetük legnagyobb részét. A telep területének egy darabját az ötvenes évek elején a metróépítkezés felvonulási területeként is igénybe vették. Az 1960-tól 63-ig tartó, egyetlen nagyobb felújítás a pince nélkül épült pavilonokat kis toldaléképületekkel bővítette, de a művésztelep ma is őrzi hagyományait, mára már évszázados fáival a környék legnagyobb zöldterülete. A Ferihegy felé ereszkedő repülő ablakából nyaranta kis zöld szigetként látható, a Népstadion és a Sport-csarnok jellegzetes tömbjei mellett.
Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv