1.035.111

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Áller Képes Családi Lapja kézikönyvecskéi 1925/1926 (vegyes számok) (5 db)

1926. 17. szám - Ki találta fel?/1925. 49. szám - Ki írta? - Kétszáznál több költői szállóige magyarázata és eredete/1925. 52. szám - Hol élnek az állatok?/1926. 4. szám - Kinek a szerzeménye?/1926. 9. szám - A Föld fővárosai

Kiadó:
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői kötés
Oldalszám: 232 oldal
Sorozatcím: Áller Képes Családi Lapja kézikönyvecskéi
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 18 cm x 13 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal és ábrákkal illusztrálva. Nyomtatta Áller Károly nyomdai műintézete, Valby.
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1926. 17. szám - Ki találta fel?

A találmányok száma rengeteg. Mindazok a berendezések, amelyeket az emberiség az évezredek folyamán megalkotott és amelyeken az anyagi és ennek következtében... Tovább

Előszó

1926. 17. szám - Ki találta fel?

A találmányok száma rengeteg. Mindazok a berendezések, amelyeket az emberiség az évezredek folyamán megalkotott és amelyeken az anyagi és ennek következtében szellemi kultúrája nyugszik, tulajdonképpen találmányok. Az az ember, aki a legősibb kőkorszakban beledugott egy faágat a tűzbe és aztán ennek az égő fáklyának a segítségével világított a sötétségben, feltaláló volt, sőt a világ akkori viszonyai között a legnagyobb. Az emberiség legelső gyermekkora óta feltalál, vagyis a természetet, annak erőit és megnyilatkozásait a maga hasznára fordítja. Ez a fejlődés évezredek óta folyik és napjainkban olyan eredményeket ért el, amelyektől szinte eláll az ember lélekzete.
Valamennyi találmányról kimerítő ismertetést adni tehát ilyen kis keretek között teljességgel lehetetlen. De a találmányoknak egész sora van s ebbe azokat foglaljuk, amelyek valóban nagyoknak nevezhetők, mert a maguk terén korszakalkotóak voltak és új alapot adtak a fejlődésnek s tulajdonképpen ezek alkották meg azt a kort, amelyben mi élünk, a találmányok és a rohamos fejlődés korát. Különösen ezekről a találmányokról óhajtunk áttekintést adni ebben a kis könyvben. Magától értetődik, hogy technikai részletek magyarázgatásába nem bocsátkozhatunk. Mint a könyvecske címéből kiderül, csak a feltalálóról fogunk írni, ha ugyan megállapítható, hogy egyik vagy másik találmánynak ki volt a megalkotója. Csak az alapvető találmányokat soroljuk fel, amelyek további fejlődésnek lökést adtak. A módosított és javított formákat mind felsorolni lehetetlen és céltalan dolog volna. Ennek következtében persze sokan hiányosnak tartják ezt az áttekintést, de mi úgy véljük, hogy csak azokról a legfontosabb találmányokról kell írnunk, amelyeknek eredetét a köznapi beszélgetésben, olvasás közbsen ismernünk illik. A könyvecske használatánál egyébként elősegíti az olvasót az elején levő tartalomjegyzék, valamint a végén levő név- és tárgymutató. Ezeknek a segítségével bárki könnyen megtalálhatja azt a feltalálót, illetve találmányt, akiről, illetve amelyről felvilágosítást szeretne szerezni.

1925. 49. szám - Ki írta? - Kétszáznál több költői szállóige magyarázata és eredete
Sok olyan «költői szállóige» van, amely a civilizált világ közös szellemi tulajdonává lett. Ezeknek egy része a klasszikus ókorból, a régi Görögországból és Rómából származik ugyan, de a legtöbbnek a szerzői azok a költők és írók, akik körülbelül 150 és 1850 között éltek. Szinte valamennyien az irodalom legkiválóbb művelői közé tartoznak. Ilyen nevek is akadnak közöttük: Shakespeare, Voltaire, Goethe, Schiller, Byron stb.
Különösen ezeknek a költőknek a szavait kell a köznapi beszédben ismernünk. Könyvekbe, újságokban, beszélgetésben, színházban minduntalan találkozunk velük és magunknak is sokszor idéznünk kell őket, ha erősebben akarjuk hangsúlyozni azt a gondolatot, amelyet ki akarunk fejezni. A fontos azonban az, hogy pontosan idézzünk, ami nemcsak azt jelenti, hogy az illető szállóige szövegét jól tudjuk, hanem azt is, hogy a szerzőjét is pontosan tudjuk megjelölni. Ezenkívül illik tudnunk valamit azokról is, akiknek műveiből citálunk és bizony az, amit az iskolában tanulunk róluk, nagyon sok esetben felfrissítésre szorul. Ez a kis könyv ebben a tekintetben óhajt segítő kezet nyujtani.

1925. 52. szám - Hol élnek az állatok?
Ennek a kis kézikönyvnek az a célja, hogy könnyen áttekinthető módon tájékoztassa az olvasót arról, hol élnek a földön a legismertebb állatfajták és ezzel úgy véljük, olyan témát érintünk, amely mindenkinek az érdeklődésére számot tarthat. Mert egyáltalán nem könnyű erre a kérdésre felelni: hol élnek az állatok? Bizonyos, hogy valamit mindnyájan tudunk a dologról. Például tudjuk azt, hogy róka van a hazánkban, de azt nem tudjuk, hogy hazánkon kívül mely országokban és milyen fajtájú róka él. Hasonlóképpen vagyunk például a vaddisznó és a szarvas dolgában, nem beszélve azokról az állatokról, amelyekről sokat olvas az ember, könyvekben vagy újdonságokban és mégsem tudja határozottan megmondani, hogy az illető állatcsaládnak hány fajtája van és ezek a fajták hol élnek. Ilyen állat például a fóka vagy a jegesmedve. Különösen hozzájárul ehhez, az a tény, hogy a civilizáció terjedésével több állatfajta kipusztul, vagy elterjedési helye eltolódik, úgy hogy amit az iskolában tanulunk az állatok lakóhelyeiről, ma már sok esetben egyáltalán nem állja meg a helyét.
Ezenkívül ha az állatok elterjedésének kérdését tanulmányozzuk, sok érdekes és meglepő részletre bukkanunk, ami napközben talán sohasem jut eszünkbe, de amit mégis jó tudni. Ha például azt a nevet halljuk, hogy dromedár, rögtön arra gondolunk, hogy ez az állat Afrikában él. A valóság az, hogy valójában él ilyen állat Afrika legészakibb vidékein, de a trópikus éghajlatot, tehát azt a forró klímát , amit mi általában Afrika néven szoktunk elkönyvelni, nem bírja. Másik példa: a furcsa, félénk tapír a földnek csak két egészen távoleső részén: Kelet-Indiában és Dél-Amerikában él. A tigris, amelyet mi általában trópusi állatnak tekintünk, Szibériában is található, Így sorolhatnánk fel több példát egymásután.

1926. 4. szám - Kinek a szerzeménye?
A zene története a legrégibb ókorba nyúlik vissza, a nélkül, hogy megtudnók mondani, hogy mikor és hogyan keletkezett. Számos tanubizonyság van régi voltáról, hiszen a biblia már megemlékezik Jubalról, aki az emberiség gyermekkorában a zene apja lett és a régi Egyiptom emlékművein számos ábrázolását látjuk hangszereknek és zenészeknek. A zenei hangok már a legrégibb korban is gyönyörködtették az embereket és hogy a régi idők emberei milyen nagyra becsülték ezt a nemes művészetet, ez abból is látszik, hogy a régi monda a zenét az istenek ajándékának tekinti.
Persze a zene óriásit fejlődött a régi idők óta, de még ma is joggal mondhatjuk, hogy a zene a legszebb adomány, amit az emberiség valaha kaphatott.
Az olyan művészet, amelynek ilyen régi története van, persze rengeteg alkotásban nyilvánult meg. Sokat írtak és írnak ma is zenét. De itt is, mint a művészet sok már terén, csak nagyon kevés a maradandó. Az egyik zenei alkotás alig jut el az emberi fülig vagy legalább is nem kelti fel a figyelmet, a másik hangosan cseng, de aztán elfelejtik, mert elsüllyed abba a végtelen mélységbe, amelyet a elhalt hangok, az élettelen melódiák töltenek meg. Ennek nincs más jelentősége, csak legfeljebb történelmi. De egyes alkotások maradandóak, örökéletűek, mert a nagy művészet szinte belőlük meríti a lelket. Ezek a munkák adják a «világ muzsikáját», ezek minden kultúrnép közös nagy szellemi és művészi tulajdonát, kincsét alkotják.

1926. 9. szám - A Föld fővárosai
Ennek a kis zsebkönyvnek nem az a célja, hogy statisztikai és földrajzi tankönyvet adjon a világ fővárosairól, hiszen már a hely szűk volta sem engedné meg ezt, hanem csak néhány ténybeli felvilágosítást, rövid történetlmet és a városok jellegzetességeinek leírását közli. A zsebkönyvből hamar megállapíthatjuk, hogy az egyes fővárosoknak hány lakosuk volt a legutolsó népszámlálás idején, mik a fő jövedelmi forrásai, mikor alapították őket, amennyiben ez a megállapítható, hogy az egyes országok fővárosainak mi a nevük. Hiszen valamennyien tudjuk a nagyobb európai és amerikai államok fővárosainak nevét, de sokszor cserbenhagy az emlékezetünk, ha például valamelyik kis délamerikai köztársaság fővárosáról van szó.
Ami a főváros fogalmát illeti, meg kell jegyeznünk, hogy mi az általános felfogást követjük. Egy országnak az a fővárosa, amelyben nemcsak a kormány és a központi közigazgatás székel, hanem amely az ország szellemi és gazdasági középpontja is. Ez néhány kivétellel úgyszólván valamennyi országra vonatkozik. Hollandia fővárosának például Amsterdamot vettük holott a kormány és az uralkodó székhelye Hága. New-York az északamerikai Egyesült-Államok fővárosa, bár a székváros Washington. Ha Konstantinápolyról beszélünk, mindig Törökország fővárosának tekintjük, holott a valóságban a kormány és a közigazgatás középpontja a kisázsiai Angorában van. Több ilyen példa van. Minden esetben a főváros leírása mellett röviden leírjuk a székvárost is. Németországból csak a négy volt királyság fővárosait: Berlint, Dretdát, Münchent és Stuttgartot említjük meg, Svájcból csak a szövetség fővárosát, Bernt, a gyarmatok közül pedig csak azoknak az országoknak a fővárosait, amelyeknek önkormányzatuk van, így Kanadáét, Ausztráliáét és Dél-Afrikáét.
Az anyagot világrészek szerint osztottuk be, az egyes világrészek keretén belül pedig nagyság szerint, de a címszójegyzékben mindenki megtalálja azt az oldalt, amelyiken a szükséges felvilágosítást keresnie kell.

1926. 13. szám - Hogyan ítélhetjük meg az emberek külsejéből jellemüket? - Tallózás az arcismeret és a jellemtan területén
A delfi jósda bejárata felett ezek a szavak voltak olvashatók: «Ismerd meg magadat!» Ugyanezt a mondást tette a bölcs Sokrates is magáévá és újra meg újra ismételgette tanítványi előtt. Azt hinné az ember, hogy ez a felszólítás: «Ismerd meg magadat!» teljesen felesleges. Mert hiszen ki nem ismeri önmagát? Úgyszólván mindenki. Igen, így van ez, ha felületesen gondolkozunk. De ha bizonyításra kerül a sor, akkor kiderül, hogy senkit sem ismerünk olyan rosszul, mint önmagunkat. Sok munka, fáradság és figyelem kell ahhoz, hogy megtanuljuk az önismeretet.
De azzal a munkával, hogy alaposan megismerjük magunkat, párhuzamosan kell haladnia annak a feladatnak, hogy másokat megismerjünk. Hogy ez milyen nehéz, azt rengeteg tévedés és csalódás bizonyítja, amelyben ezen a téren részünk volt. Ezért látunk szívesen minden segítséget, amely megkönnyíti azt, hogy megismerhessük embertársaink igazi tartalmát, jellemét és legbenső lényegét. Éppen ezt a segítséget akarja ez a kis zsebkönyv szerény keretek között megadni. Vissza

Tartalom

1926. 17. szám - Ki találta fel?
Előszó 3
Az óra 4
Az iránytű 5
A szemüveg 5
A látcső 5
A mikroszkóp 6
A hőmérő 6
A barométer 6
A puskapor 7
Az ágyú 7
A kézi lőfegyverek 7
A könyvnyomtatás 8
A szedőgép 9
Az írógép 9
A stereotípia 10
Papin fazeka 10
A gőzszivattyú 11
A gőzgép 12
A gőzhajó 13
A páncéloshajó 14
A tengeralattjáró hajó 15
A motor 15
A motoros hajó 16
A Vasát 16
A kerékpár 18
Az automobil 19
A kötőgép 19
A «Jenny»-gép 20
A fonógép 21
A gépszövés 22
A mintás szövés 22
A varrógép 23
Az elektromosság 25
A villámhárító 25
Az elektromagnetizmus 26
A villamosvasút 27
Az akkumulátor 27
A távíró 27
A telefon 29
A rádió 29
A lámpa 31
A gázvilágítás 32
Az elektromosvilágítás 33
A léggömb 34
A léghajó 35
A repülőgép 36
A képek sokszorosítása 38
A fényképezés 38
A film 39
A zongora 40
A fonográf 40
A dinamit 41
A Bessemer-eljárás 42
A bélyeg 42
A fagyasztógép 42
A centrifuga 43
Kövezet 43
Név- és tárgymutató 46

1925. 49. szám - Ki írta - Kétszáznál több költői szállóige magyarázata és eredete
Előszó 3
Cervantes 4
William Shakespeare 5
Moliére 10
Voltaire 13
Goethe 18
Schiller 23
Byron 28
Percy Bysshe Shelley 31
Walter Scott 33
Heinrich Heine 34
Charles Dickens 36
Fritz Reuter 39
Emile Zola 41
Más szállóigék 42
Idézet-jegyzék 45

1925. 52. szám - Hol élnek az állatok?
Előszó 3
A majmok 4
A denevér 6
Az oroszlán 6
A tigris 8
A leopárd 9
A jaguár 10
A farkas 11
A róka 12
A nyest 13
A borz 14
A vidra 15
A medve 16
A jegesmedve 17
A hiéna 19
A borjúfóka 20
Az oroszlánfóka 20
A rozmár 21
A patkány és egér 22
A mókus 23
A hód 24
A nyúl 25
A vaddisznó 26
A víziló 27
A bölény 28
A kőszáli kecske 29
A zerge 30
A szarvas 30
A jávorszarvas 32
A rénszarvas 33
A zsiráf 34
A teve 35
A láma 37
A szamár 37
A zebra 38
Az elefánt 39
Az orrszarvú 41
A tapír 42
A bálna 43
A kenguru 44

1926. 4. szám - Kinek a szerzeménye?
Előszó 3
A régi opera 4
Christoph Willibald Gluck 5
Wolfgang Amadeus Mozart 6
Ludvig van Beethoven 10
Carl Maria von Weber 12
Gioacchino Rossini 15
Vincenzo Bellini 16
Gaetano Donizetti 17
Ginseppe Verdi 18
Francois Boildieu 20
Francois Auber 20
Adolphe Adam 22
Ambroise Thoraas 23
Friedrich von Flotow 24
Charles Gounod 25
Georges Bizet 26
Richard Wagner 27
Pietro Mascagni 33
Ruggiero Leoncavallo 34
Giacomo Puccini 35
Pjotr Csajkovszki 36
A többi mester 38
Tárgymutató 44

1926. 9. szám - A Föld fővárosai 1-46

Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv