1.035.111

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kereskedelmünk és iparunk az 1929. évben

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarának a kereskedelemügyi m. kir. miniszterhez intézett jelentése az 1929. évről


Kiadó: Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 301 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 18 cm
ISBN:
Megjegyzés: Nyomtatta a Fővárosi Nyomda Részvénytársaság.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó


AJ ÁLTALÁNOS RÉSZ.
I. Pénzügyek. a) Államháztartás.
Az 1928/29-es állami zárszámadás szerint úgy a közigazgatási kiadások, mint a bevételek megközelítik az 1 milliárdot. A kiadások tényleges... Tovább

Előszó


AJ ÁLTALÁNOS RÉSZ.
I. Pénzügyek. a) Államháztartás.
Az 1928/29-es állami zárszámadás szerint úgy a közigazgatási kiadások, mint a bevételek megközelítik az 1 milliárdot. A kiadások tényleges összege 974.4 millió, a bevételeké 983.9 millió, a felesleg 9.5 millió. E zárszámadási eredményekkel az állampénzügyi gazdálkodás oly időszaka zárul le, amelyet a bevételeknek váratlan emelkedése és a kiadásoknak ehhez a színvonalhoz néhány év alatt való felsorakozása jellemez. A kiadási keret megtörtént fokozatos nagyarányú tágítása azt bizonyítja, hogy a pénzügyi kormányzat az 1 milliárdot megközelítő bevételi összeggel — amely úgy az 1920/27-es, mint pedig a következő budget előirányzatát több, mint 230 millióval meghaladta, —- mint állandó jellegű eredménnyel számolt, noha az előirányzatokkal szemben mutatkozó többletercdmény túlnyomó részben a vámjövedékből, forgalmi adók- és illetékek hozamából keletkezett, oly forrásokból tehát, amelyeknek bőséges rendetmentje —- mint azt több alkalommal kifejtettük, — nem feltétlenül bizonyítja a nemzeti jövedelem és vagyon, valamint a teherbírás megnagyobbodását. A bevételek felszökkenése túlságosan meredek vonalú, az említett kincstári jövedelmi források hozamnövekedése az átlagtól oly feltűnően elütő és egyoldalú volt, amellett a jövedelem- és vagyonadóhozam — bárha csak kis mértékű, — de oly határozott hanyatlást mutatott, hogy —- magától értetődőleg — a tőkeimport és a megindult beruházások speciális okát kellett feltételeznünk, mint igazi hatóerőket a beállott pénzügyi fejlemények magyarázatára.
A kincstári bevételek e sajátságos megduzzadását így kellett értelmeznünk annál is inkább, mert hiszen, ha a világpolitikában szempontunkból határozottan javult is a helyzet, a békeszerződések szerencsétlen gazdasági és pénzügyi hatásai úgyszólván egész Európában még mindig, szakadatlanul fájóan -mutatkoznak; a kiegyensúlyozatlanság a termelésben, a forgalomban, a hiteléletben és a fogyasztásban világjelenséggé vált, amelynek jelei Amerikában As kifejezetten feltalálhatók. A mezőgazdasági válság hatásai az egész világon fokozódnak és ennek az egyetemes bajnak kisugárzó erejét hatványozottan érezzük mi, akiknek gazdasági boldogulása sokban függ a mezőgazdaság gyümölcsöző tevékenységétől. Iparunk és főleg pedig kereskedelmünk intenzíven szenved ez állapot súlya alatt; a fő feladat volna most elsősorban a nyomasztó közterhek csökkentése, aminek azonban logikai előfeltétele kiadási politikánk alapos revíziója.
A tényleges állampénzügyi helyzet az utóbbi négy év alatt úgy alakult, hogy a kiadások lépcsőzetes emelkedése ellenére még mindig maradt egylOO—150 milliós összeg a beruházások folytatására, és ezért hivatkozás történhetett arra, hogy a gazdasági alanyoktól elvont összeg egy tekintélyes része pro- Vissza

Tartalom


TARTALOMJEGYZÉK.
A) ÁLTALÁNOS RÉSZ.
Oldal
I. Pénzügyek t. 7
a) Államháztartás ,, . . .-. 7
b) Pénz-, hitel-, tőzsde- és biztosításügy 16
II. Kereskedelem 26
III. Külkereskedelem és vámpolitika 37
IV. Gyáripar 49
V. Kézmű- és kisipar 60
VI. Szociálpolitika 72
VII. Közlekedés 79
B) KÜLÖNÖS RÉSZ.
I. Növényi termékek:
1. Gabona 89
Általános üzletmenet — búza — rozs — árpa — zab —tengeri.
2. Hüvelyesek, magvak, kereskedelmi növények 97
Hüvelyesek: bab — borsó — lencse. Magvak: gazdasági magvak takarmánymagvak — konyhakerti és veteménymagvak — kereskedelmi növénymagvak — takarmányfélék — cirok — len — kender —¦ nád — paprika — gyógynövények — dohány.
3. Konyhakerti termények. — Főzelékek és zöldségfélék. — Virágok 109
Általános áttekintés — saláta — zöldborsó és zöldbab — tök
— paradicsom — káposzta, kelkáposzta — uborka— zöldpaprika — kalarábé — torma — sárgarépa petrezselyem, karfiol s más friss vetemények és zöldségfélék — hagyma, fokhagyma, dughagyma — burgonya — virágok.
4. Gyümölcs 115
Általános áttekintés — cseresznye és meggy — barack — szőlő
— ribizke, köszméte — kerti szamóca, — málna, áfonya, szeder stb.
— alma, körte, birsalma — dió — dinnye — szilva — aszalt szilva, más szárított gyümölcsök, gyümölcsíz — déligyümölcs.
5. Fűszer- és gyarmatáru 120
Általános áttekintés: — kávé — tea — rizs — bors,
6. F a (Erdészeti termékek, félgyártmányok.) 124
Általános áttekintés — keményfa — kádárfa, dongafa — fornér és enyvezett lemez — puhafa — detail fakereskedeiem — tűzifa
— cserzőkéreg és gubacs — faszén.
II. Állatok és állati termékek 132
Szarvasmarha, juh, kecske — sertés, zsír, szalonna — vágóipar
— mészáros- és hentesipar — szalámi — ló — baromfi és tojás — libamáj — hal — vad — tej és tejtermékek — gyapjú — állati szőrök — toll — méz — nyersbőr.
Oldal
III. Liszt és egyéb őrlemények 150
Kereskedelmi és exportmalmok — vámörlő malomipar — lisztes őrlemény-kereskedelem.
IV. Italok 158
Bor — pezsgő — szesz — égetett szeszes italok, likőr- és rumgyártás — gyümölcspálinka — sör — ecet — ásványvíz.
V. Élelmezéssel kapcsolatos egyéb iparok termékei 167
Cukorgyártás — csokoládé és cukorkagyártás — sütőipar — keksz- és kétszersültgyártás — cukrász- és mézeskalácsosipar — élesztő — maláta — konzervipar — mustár — pótkávé — só.
VI. Idegenforgalom, szálloda-, vendéglő- és kávésipar 174
Idegenforgalom — szállodaipar — vendéglősipar — kávésipar.
VII. Szén- és ércbányászat 177
Szén — koksz — tőzeg — vasérc — mangánérc — bauxit — egyéb ércek.
VIII. Vas- és vasáruk 182
Általános áttekintés — nyersvas, rúdvas, acél, hengerelt áru — vas- és acéldrót — lemezek, csövek, rúgók — kályhák, fűtőtestek — sínek, vasútfelszerelési tárgyak — vasszerkezetek, hordójc, lemezáruk, zománcedény — szerszámok — pénzszekrény — szegek, patkó, patkószeg — csavarok — drótfonat és drótszövet — kábelek, szigetelt drótok — láncok — lakat, zár, vasalás — lámpák, csillárok — evőeszközök és késművesáruk — írótollak — vas- és rézbútor — egyéb cikkek.
IX. Fém- és fémáruk 192
Általános áttekintés — ólom és ólomáruk — ón és ónárufc — cink és cinkáruk — réz és rézáruk — nikkel és nikkeláruk — alumínium és aluminiumáruk — egyéb fémek — fémszerelvények — bádogos- és szerelőipar.
X. Gépek 197
Általános helyzet — gőzkazánok, tartányok és fűtőberendezések — vegyipari és élelmiszeripari gépek — traktorok, lokomobilok
— más dugattyús erőgépek — szivattyúk és fecskendők — mezőgazdasági gépek — malomipari gépek — kő-, szén-, érc-, agyag- és cementipari gépek — szerszámgépek — papíripari gépek — textilipari gépek — bőripari gépek — nyomdaipari gépek — felvonó-, kotró- és kiásógépek — egyéb gépek és készülékek.
XI. Villamossági ipar és elektrotechnika . . . . 206
Villamossági gépek és készülékek — táviró-, távbeszélő- és távjelző-készülékek — izzólámpa — egyéb elektrotechnikai cikkek — villanyszerelőipar.
XII. Közlekedési eszközök 210
Vasúti járművek — vízi járművek — automobil-karosszériaipar
— kerékpárok.
XIII. Műszerek, hangszerek, irodai gépek, órák, mérlegek 213
Precíziós mechanikai ipar készítményei, cikkei, műszerek — orvosi műszerek — irodai gépek — optika — órák — mérlegek — hangszerek.
XIV. Műtárgyak, norinbergi és díszműáruk, ékszer- és nemesfémáruk. Film 219
Műtárgyak — normbergi és díszműáruk — ékszerek és nemes-fémtárgyak — film.
XV. Építőiparok. Kő-, föld-, agyag- és üvegipar 222
Magasépítőipar — ácsipar — kőfaragóipar — sírkőipar és kereskedelem — épületdíszítő szobrászat — útburkoló- és kövezőipar —_ tégla- és tetőcserép ipar — műpalagyártóipar — cementipar — mészipar — magnezitipar — agyagáruipar — üvegipar és üvegkereskedelem — üvegek — építőanyagkereskedelem.
5
Oldal
XVI. Faáruk 231
Általános áttekintés — épületasztalosipar — bútorok — kárpitosáruk — facsillár és lámpaáru — parketta — kádáráru — képkeretek — kefegyártás — kaptafagyártás — ládagyártás.
XVII. Vegyészeti termékek 237
Műtrágya, kénsav, sósav, glaubersó, rézgálic — csontfeldolgozó-és enyvipar — ásványolajtermékek — cseppfolyós ipari gázok — kátránytermékek, aszfalt ¦— keményítő, csiriz — növényolajok — mosószappan, pipereszappan, kozmetikai és illatszerek — összetett éterek, esszenciák, illóolajok, ecetsav és -aceton — gyertya, stearin, elain -— gyógyszervegyészeti cikkek — szérumok — fényképészeti papiros — iesték-, lakk-, kence- és rokontermékek — gummiáruk — gyufa — kalciumkarbid — kazein.
XVIII. Fonó- és szövőipar termékei 251
Általános áttekintés — gyapjút feldolgozóipar — pamutfeldolgozóipar — kartonnyomó-, festő és pamutkikészítőipar — szalag-, zsinór-, paszomány- és csipkeárugyártás — vattaipar — cémaipar lenfonó- és szövőipar — kenderkikészítő- és feldolgozóipar — jutaipar — selyemszövőipar — műselyem — kötő- és köt-szövött árú gyártóipar — szőnyegszövőipar — textilkereskedelem.
XIX. Ruházati cikkek 264
Általános áttekintés — férfiruházati cikkek — női ruhakészítőipar -— szűcs- és szőrmeipar — fehérneműkészítőipar — fehérneműtisztítóipar — mühímző, azsúrozó-, kézimunkaipar — kalap- és kalaptompkészítőipar — cipőkészítőipar — apróbb feldolgozó iparok — úri- és női divatárukereskedelem.
XX. Bőripar és bőrkereskedelem 270
XXI. Papír és írószer 274
XXII. Grafikai és rokoniparok 277
XXIII. Könyvkiadás és könyvkereskedelem 279
C) FÜGGELÉK.
I. Visszapillantás a kamara 1929. évi tevékenységére 281
Belkereskedelem és közélelmezés — külkereskedelem — gyáripar és szociálpolitika — kézmű- és kisipar — pénzügy — közlekedés — zsűri és választott bíróság.
4 Az 1929. évi Budapesti Nemzetközi Vásár . , 294
II. A kamara vezetősége, tagjai és tisztviselői 1929-ben 296
III. Zárószó. Munkatársak jegyzéke 299
Utánnyomás csak a forrás megnevezésével van megengedve. Ennek a könyvnek papírját a magyarországi papíripar készítette.
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Kereskedelmünk és iparunk az 1929. évben Kereskedelmünk és iparunk az 1929. évben Kereskedelmünk és iparunk az 1929. évben Kereskedelmünk és iparunk az 1929. évben Kereskedelmünk és iparunk az 1929. évben

A gerinc vászonnal pótolt. A borító kissé foltos, elszíneződött.

Állapot:
3.940 ,-Ft
20 pont kapható
Kosárba
konyv