1.034.862

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Mezőgazdasági munkabérek Magyarországon 1902. évben


Kiadó: M. Kir. Földmivelésügyi Minister
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 701 oldal
Sorozatcím: A m. kir. földmivelésügyi minister kiadványai
Kötetszám: 19
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN:
Megjegyzés: Pallas Részvénytársaság nyomdája nyomása, Budapest. A mezőgazdasági munkabértípusok magyar és francia nyelven is olvashatóak.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Hazánk mezőgazdasági munkabéreiről ezúttal tizenkettedszer gyűjtöttünk részletes statisztikai adatokat.
Ez adatgyűjtést - mint eddig ezúttal is a gazdasági tudósítok eszközöltek, kiknek nagy része... Tovább

Előszó

Hazánk mezőgazdasági munkabéreiről ezúttal tizenkettedszer gyűjtöttünk részletes statisztikai adatokat.
Ez adatgyűjtést - mint eddig ezúttal is a gazdasági tudósítok eszközöltek, kiknek nagy része a nekik megküldött kérdőíveket elismerést és köszönetet érdemlő buzgalommal kitöltvén, a mezőgazdasági bérviszonyok megismerésére értékes anyagot szolgátattak.
Az előző években követett adatszerzési rendszer azonban gazdasági életünk fejlődése folytán tulszárnyaltnak s kifolyólag ebből, ugy a nyújtott anyag, mint annak eddig követett feldolgozási módja kielégítőnek nem találtatott.
Szükségesnek látszott tehát a mezőgazdasági munkabér-adatoknak szélesebb alapon való gyűjtését, némely eddig figyelmen kivül hagyott szempont érvényre juttatását, valamint az ekként nyerendő anyagnak a statisztika mai színvonalának megfelelőbb feldolgozását rendelni el.
Az adatgyűjtés ezen módjának megállapítása végett tehát az 1902. év elejére szakértekezlet hivatott egybe, mely értekezlet 1902. évi február hó 27-én és folytatólag márczius hó 12-én tartott ülésein az eddig használt kérdőivet részletes tárgyalás alá vette, s annak kiegészítését és átalakítását hozta javaslatba.
Ezen javaslatnak megfelelően a ministerium mezőgazdasági statisztikai osztálya az értekezleten kifejtett szempontok figyelembe vételével uj kérdőívet dolgozott ki. Az uj kérdőivek utján beérkezett anyagot - mely gazdasági bérviszonyainkat van hivatva ismertetni - dolgozta fel az osztály e munkában, azon igyekezvén, hogy lehetőleg könnyen áttekinthető táblázatos kimutatásokkal könnyítse meg a helyi viszonyok megismerését.
Alig szükséges felemlítenünk, hogy az uj kérdőivek utján beérkezett anyag tömegben sokszorozódott - mit e munka nagyobb kiterjedése is bizonyít - s hogy annak feldolgozása az eddig végzettnél nagyobb fáradságot s több figyelmet igényelt.
Nem tagadjuk, hogy a rendszerváltoztatás a feldolgozásnál is némileg, főleg azonban az adatszolgáltatásnál nehézségekkel járt, a mely nehézségeket teljesen leküzdenünk talán még nem sikerült. De a gazdasági tudósítók ügybuzgalma remélnünk engedi, hogy uj kérdéseinknek a gyakorlat hozta jobb átértésével a jelenleg még mutatkozó hiányok fokozatos kiküszöbölése sikerülni fog, mi által ugy az adatszolgáltatás, mint a földolgozás kifogástalanabbá fog válni.
A jelen munka öt főrészből áll. Az első rész a szokásos napszámbéreket évszakok és munkanemek szerint vármegyénkint és járásonkint tárgyalja. Az évszaki napszámbérek vármegyei átlagai mellett összehasonlítás czéljából párhuzamosan föl vannak tüntetve a közvetlenül megelőző évi hasonló adatok; a munkanemek szerinti napszámbéreknél és a munka többi részeiben azonban ily összehasonlítás jelenleg lehetetlen volt, mert ezen adatok a mostanihoz hasonló alakban gyűjtve és földolgozva ez ideig nem lettek.
A munkaadók által a napszámosoknak nyújtott élelmezés eddig szokásos'leírása helyett, a napszámberek mellett, a napi élelmezés értékét tüntettük föl melyeknek magasabb vagy alacsonyabb összege mondja meg: hol él jobban és hol'rosszabbul a munkás E mellett meg arra is alkalmasak e számbeli adatok, hogy egyes kisebb vagy nagyobb s egymástól távolabb eső vidékek élelmezési viszonyairól összehasonlitást nyujtsanak. Vissza

Tartalom

Előszó
I. Napszámbérek 1
A) Évszaki napszámbérek 3
1. Férfi napszám 3
2. Női napszám 28
3. Gyermeknapszám 53
B) Főbb munkanemek szerinti napszámbérek 78
1. Férfi napszám 78
2. Női napszám 126
3. Gyermeknapszám 174
II. A kettős igásfogat keresete napszámban 223
III. Szakmány-munkabérek 237
I. Részért végzett munkák 239
1. Kapásnövények megmunkálása 239
2. Aratás 262
3. Az aratói-ész helyett megállapított minimális munkabér 308
4. A részes aratók illetményei 332
5. Cséplés 394
6. Takarmány készítése 416
II. Pénzért végzett munkák 438
1. Kapásnövények megmunkálása 438
2. Aratás 462
3. Takarmányfélék készítése 486
4. Szántás, vetés 510
5. Szőlőmivelés 510
IV. Kereseti viszonyok 533
A) Mezőgazdasági munkások évi keresete 535
1. Férfi munkás évi keresete 535
2. Női munkás évi keresete 535
B) Cselédbérek 560
1. Nőtlen cselédek évi bérc 560
2. Konvencziós (nős) gazdasági cselédek évi bére és illetményei 560
C) Havi summások (hosszabb időre szegődtetett férfi munkások) keresete havonkint 634
V. Munkás-viszonyok 681
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv