A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Számítógépek programozásának alapelvei

Fordító
Lektor

Kiadó: Számítástechnikai Oktató Központ
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 287 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

Valaha közhelynek számított az a megállapítás, hogy egy gép sem tud többet elvégezni, mint amire utasítást kapott; s most azokra a gépekre gondolunk, amelyek "információt dolgoznak fel", függetlenül attól, hogy számológépnek, számítógépnek, komputernek vagy más egyébnek nevezzük őket... Noha ezt az álláspontot manapság erősen vitatják (egyes szerzők mindent megtesznek annak bizonyítására, hogy a gép végül is rendelkezhet az alkotó képzelőerő bizonyos fajtájával), a jelen pillanatban használt gépek nagy többségére mégis érvényes.
E gépek teljesítményei azonban mind a mai napig újabb és újabb eredményekkel szolgálnak. Bizvást mondhatjuk, hogy egy olyan újkor hajnalán vagyunk, amelyben a számítógépek napról-napra szélesebb körben történő alkalmazása sokkal mélyebben fogja majd megváltoztatni az emberiség életfeltételeit, mint ahogy ezt a XIX. század ipari forradalma valaha is tehette. Ez utóbbi lényegében arra korlátozódott, hogy az ember vagy az állatok izomerejét (amelyre addig... Tovább

Fülszöveg

Valaha közhelynek számított az a megállapítás, hogy egy gép sem tud többet elvégezni, mint amire utasítást kapott; s most azokra a gépekre gondolunk, amelyek "információt dolgoznak fel", függetlenül attól, hogy számológépnek, számítógépnek, komputernek vagy más egyébnek nevezzük őket... Noha ezt az álláspontot manapság erősen vitatják (egyes szerzők mindent megtesznek annak bizonyítására, hogy a gép végül is rendelkezhet az alkotó képzelőerő bizonyos fajtájával), a jelen pillanatban használt gépek nagy többségére mégis érvényes.
E gépek teljesítményei azonban mind a mai napig újabb és újabb eredményekkel szolgálnak. Bizvást mondhatjuk, hogy egy olyan újkor hajnalán vagyunk, amelyben a számítógépek napról-napra szélesebb körben történő alkalmazása sokkal mélyebben fogja majd megváltoztatni az emberiség életfeltételeit, mint ahogy ezt a XIX. század ipari forradalma valaha is tehette. Ez utóbbi lényegében arra korlátozódott, hogy az ember vagy az állatok izomerejét (amelyre addig leginkább támaszkodtak) a gépek motorikus erejével váltsa fel. Az új forradalomban a gép az ember helyére áll az olyan feladatok elvégzésénél is, amelyeket eddig a kizárólagosság igényével birtokolt - amelyek az értelem, a gondolkodás birodalmába tartoznak.
Kétségtelen, hogy ezen a téren a gépek még komoly korlátokkal küzdenek, de megállapíthatjuk, hogy annál hatékonyabbak, minél pontosabban tudjuk meghatározni elvégzendő feladataikat. E célból dialógust kell létrehozni az ember és a gép között. Ez a párbeszéd nem mindig könnyű. Az emberi nyelv ugyanis a maga árnyalatokkal teli gazdagságában tele van hallgatólagos célzásokkal, utalásokkal, finom kétértelműségekkel. A gép - bármily tökéletes legyen is - az intelligenciának csak teljesen elemi formájával rendelkezik, és igen kevés egyszerű fogalommal tud csak bánni.
Ezért nagyon pontosan kell meghatároznunk a feladatot, amelyet kap, és az elvégzendő műveleteket. Egy átlagos bonyolultságú feladat megoldásához tíz-, sőt százezrével kell a munkaprogramot alkotó utasításokat adunk. Ezeknek az utasításoknak a világos kifejtése a "gépi nyelven" történő programozás feladata, s ez feltételezi a gép alkotórészeinek a legapróbb részletekig való ismeretét. E munka egyhangúsága visszariasztaná a gépek alkalmazni kívánók legnagyobb részét. Miért nem bíznánk hát ezt ... egy gépre? S ahogy múlik az idő, a gép struktúrája az eredetihez képest egy egész sorozat új elemmel bővül, amelyek egybeolvadnak vele és részt vesznek a működésében. Ezzel párhuzamosan lehetővé válik a felvetett problémáknak egy, az emberi gondolkodáshoz (nyelvhez) közelebb álló s ezért a nem specialisták számára is könnyebben kezelhető nyelven történő bevitele.
Így keletkeznek a mesterséges nyelvek, amelyeket Algon, Fortran, Cobol, ... stb. néven ismerünk, s melyeket igyekeztek az egyetemesség igényeinek megfelelően kialakítani, jóllehet egyesek ennek a géptípusnak, mások annak a problématípusnak felelnek meg. Az ezekkel a nyelvekkel foglalkozó tanulmányokból világosan kitűnik fejlődőképességük. Éppen ezért du Roscoat ur művének nagy érdeme, hogy össze tudja foglalni ezeknek a nyelveknek az alapvető tulajdonságait anélkül, hogy túlságosan kötődne idioszinkratikus strukturájukhoz; sikerül nagyon általános elemzést adnia azokra a problémákra, amelyeket a programozás mind funkcionális, mint organikus szempontból felvet. Az egyik ilyen probléma a nagy memóriaterjedelem (10, 100, 1000 millió bit) és a nagy hozzáférési sebesség (időegységként már nem is a mikroszekundumot, hanem a nanoszekundumot használjuk) közötti megvalósíthatatlan kompromisszum. Így az információnak a különböző memóriatípusok között szüntelen ide-odaáramlásához jutunk; ezt az intenzív információforgalmat szigorú szabályoknak kell alávetni. Ezenkívül (és ez nem mindig könnyű) rendre meg kellett különböztetni az olyan funkciókat, mint a programgenerálás, összeállítás, bevitel, nyomonkövetés, széttagolás, felügyelet (supervision), alacsony- és magasszintű fordítás (traduction, compilation).., amelyek mindegyike speciális szerepet tölt be. Íme néhány olyan téma, amelyeknek a tárgyalásával a jelen könyv foglalkozik. E tanulmány - ha elsősorban a programozóknak szól is - értékes és érdemes információkat nyújt majd mindazoknak, akik a számítógépek iránt - akár elméleti szinten, akár a gyakorlati alkalmazás szempontjából - érdeklődést mutatnak.
A programozással való megismerkedésnek azonban talán még ezen is túlmenó jelentősége, hogy a nyelvek mechanizmusainak mélyebb tanulmányozására késztet, akár természetes, akár mesterséges nyelvről van szó. Ezzel kapcsolatban hadd idézzük Benzecri-t: "...minden olyan rendszerben - legyen az élő vagy gépi rendszer -, ahol szabályozás és információcsere megy végbe, szerepet kap a nyelvek hierarchiája... egy automata elvi felépítése ezért elsősorban nyelvészeti problémaként jelentkezik: megszervezendő az információk ábrázolása, áramlása és feldolgozása". És a nyelv, Heidegger kifejezésével élve, vajon nem "a gondolat székhelye"-e, s még inkább közege és visszatükröződése?
L. Abeles, az Aeronautikai Főiskola professzora Vissza

Tartalom

Az analízis
Az információ11
Rekordok és file-ok13
Ügyviteli problémák funkcionális analízise15
(Organikus analízis)17
Jelölésrendszer: folyamatábrák19
Az analízis további elemei23
Feldolgozási egyésgek24
"Valós idejű" feldolgozás27
Egy tudományos probléma analízise28
A program funkcionális vizsgálata
A vizsgálat tárgya31
A funkcionális vizsgálat területe32
Algoritmus kidolgozása33
Szimbólumrendszer; folyamatábrák35
Az algoritmus ciklikus jellege37
Példák algoritmusokra42
A funkcionális vizsgálat korlátai46
A gépi kód
Előzetes megjegyzés az organikus vizsgálathoz51
A központi memória51
A cím kiszámítása53
Gépi utasítások57
Bináris kódok61
A program jellege63
Az utasításrendszer65
A file-ok problémái
A problémák meghatározása69
A tárolási közeg69
Az információ olvasása és rögzítése71
A file vizsgálata72
A file elhelyezése a tárolón74
Több file kezelése74
Sémák egy ciklussal75
Sémák több ciklussal76
A file-ok kezdetének és végének kezelése85
A sémák feliratainak értelmezése86
A szimultaneitás kihasználása
A szimultaneitás lényege91
Az egyidejűségek felhasználása93
A szimultán utasításvégrehajtás95
Két utasítássorozat horizontális szimultaneitása100
Vertikális szimultaneitás102
Több file egyidejű kezelése107
A program kialakítása
A szubrutin fogalma113
A feldolgozás részekre bontása114
Az utasításlánc kialakítása115
Több program közös utasítássorozata117
Független utasítássorozat120
A program felfüggesztése121
Programmegszakítás124
A várakozási lista szerkezete128
Rekurzív műveletsorok131
Az adatfeldolgozás elemi mechanizmusai
A számítógép legfontosabb alkotóelemei135
Az utasítás végrehajtása137
A műveletek elvégzésének iránya139
Az operandusok hossza140
Címkiszámítás145
Címképzés helyettesítéssel149
A címek indexelése152
Az adatkezelés módszerei a központi memóriában
A módszertani vizsgálatok korlátai155
A memória felosztása; zónák155
Iterációk: a paraméterek változtatása157
A kezdeti állapot beállítása, ill. visszaállítása160
Rekordsorozat feldolgozás a központi memóriában162
Nem folytonosan következő rekordok feldolgozása: adatlánc166
A belső adatkezelés standard problémái
A standard probléma fogalma169
Számok szemilogaritmikus ábrázolása169
A szemilogaritmikus számok használata172
A "lengyel" jelölési mód173
Átkódolások: karakteres műveletek175
Fordítás táblázat segítségével178
A szerkesztés180
A számrendszer megváltoztatása182
Input - output műveletek: a lyukkártya
Az input - output műveletek általános sajátosságai185
A lyukkártya eredete és szerkezete186
Olvasás, lyukasztás, ellenőrzés187
Ellenőrző vizsgálatok és periféria-parancsok188
Olvasási és lyukasztási ciklus190
Programozás192
Kártyák csoportos kezelése192
Soronként kezelt kártyák fordítása196
Kártyák oszloponkénti kezelése; bináris kártyák200
A mágnesszalag
Az információtárolás elve201
Olvasás; írás; ellenőrzés202
Mágnesszalag felhasználása a programozásnál203
Az információs blokkok kezelése204
Blokkterületek: rekordterületek209
Szalagjelek213
Hibajavítás2103
Mágnesszalagos file-ok214
Mágnesszalagos file-ok kiszolgálása215
Soros input - output perifériák
Nyomtatás221
Sorváltás és soremelések223
Hibaellenőrzés225
Off-line kinyomtatás225
A lyukszalag227
A szalaglyukasztás és szalagolvasás227
Lyukszalagolvasás fordítással228
Szalaglyukasztás fordítással230
Karakterek olvasása231
Közvetlen hozzáférésű tárolók
A közvetlen hozzáférés elve233
Mágnesdobok és mágneslemezek234
Az átvitel programozása235
File szekvenciális feldolgozása237
File elhelyezése közvetlen hozzáférésű periférián242
Az információ előkereséséhez szükséges idő246
A véletlenszerű felkutatás optimalizálása248
A mágneskártya250
Közvetlen hozzáférésű tárolón elhelyezett file-ok kiszolgálása251
A program összeállítása: szegmentálás
A probléma sajátosságai253
Az összeállítás paraméterezése254
Az ismeretlenek és a megjelölt pontok listája255
Nyílt és zárt szubrutinok261
A nyílt vagy zárt szubrutin kiválasztása264
Különböző program-összeállítási kódok267
A programok szegmentálása268
A szegmensek összerakása271
Standard eljárások és rendszerprogramok
A problémakör és a módszerek275
A program végső paramétereinek bevitele276
A munkafolyamat beindítása és folytonosságának biztosítása277
A háttér memóriák adminisztrálása279
A szimultaneitás megszervezése280
Rendkívüli helyzetek és hibák282
A programok "belövése"284
A rendszer megszervezése285
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv