1.031.442

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Dunaszerdahelyi járás múltja és jelene

Okres Dunajská Streda - minulost' a prítomnost'

Szerző

Kiadó: Csallóközi Múzeum
Kiadás helye: Dunaszerdahely
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 228 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Szlovák  
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A munkásmozgalom és a kommunista párt története történelmünk leghaladóbb fejezetét alkotja. Teljes mértékben érvényes ez mind csehszlovákiai mind pedig szűkebb területi vonatkozásban.
Hosszas... Tovább

Előszó

A munkásmozgalom és a kommunista párt története történelmünk leghaladóbb fejezetét alkotja. Teljes mértékben érvényes ez mind csehszlovákiai mind pedig szűkebb területi vonatkozásban.
Hosszas kutatómunka eredményeként a nyilvánosság elé bocsátjuk járásunk munkásmozgalmának, a kommunista pártnak, a szocializmus és a fejlett szocialista társadalom építésének történetét a Dunaszerdahelyi járásban 1918-tól egészen 1985-ig. Ez a munka a februári győzelem 40. évfordulójának tiszteletére kerül az olvasó kezébe. Tisztában vagyunk azzal, hogy nem sikerült teljes egészében eleget tennünk a teljesség és a tudományosság igényének, ennek ellenére reméljük, hogy igyekezetünk eredményeként hatásos segédanyaggal gyarapítjuk az eszmei-politikai és a propagandamunka eszköztárát a Dunaszerdahelyi járásban. Ez a publikáció olyan tényanyagokat tartalmaz, amelyeket a politikai dolgozók és a nevelők sikeresen alkalmazhatnak munkájukban, főleg az ifjú nemzedék nevelésében. Ifjúságunk saját tapasztalatai híján nem ismeri, hogyan éltek nagyapáink és apáink, milyen problémákkal küzdöttek. Pedig számos olyan ténnyel találkozhatunk, amelyek járásunk kommunistáinak önfeláldozó munkáját igazolják, akik szocialista jelenünkért és kommunista jövőnkért harcoltak, illetve harcolnak.
A munkásmozgalom történetének feldolgozásához elsősorban a kutatómunka eredményeként szerzett tényekből, továbbá az állami, valamint pártunk levéltárainak dokumentumaiból, különböző publikációkból, a sajtóból, de nem utolsó sorban a CSKP alapító- és háború előtti tagjainak visszaemlékezéseiből indultunk ki. Az adatokat kölcsönösen egyeztettük és pontosítottuk. Különös figyelmet fordítottunk a mozgalom azon jeles képviselőire, akik járásunkban tevékenykedtek. A járás szocialista munka hőseinek, a Munkaérdemrend viselőinek, a politika, a gazdaság és a közélet legjelentősebb képviselőinek rövid életrajzi adatai szintén a munka részét képezik.
Kutatómunkánk során járásunk lakosságának életére és munkájára vonatkozó különböző adatokkal és tényekkel találkoztunk. Távolról sem sikerült a kiadványban minden lényeges tényt feldolgoznunk. Az egyes területek fejlődésének története önálló monográfiát érdemelne. Lehetséges, hogy mindezekre a jövőben sor kerül. Elsősorban járásunk mezőgazdasága a legérdemesebb erre. A bevezetőben nem kívánjuk felsorolni, hogy e publikáció szövegrészében miről is írtunk, mégis szükségesnek tartjuk felhívni a figyelmet néhány jelentősebb eseményre és tényre.
Annak ellenére, hogy járásunkban a kommunista párt megalapításának időszakában a munkásosztály létszámát tekintve nem volt jelentős, a forradalmi mozgalom mégis biztos hátországra talált. Nem sokkal azután, hogy 1921-ben megalakult a CSKP, járásunkban is sor kerül az első pártszervezetek megalapítására, amelyekbe egymás után léptek be munkások, nincstelenek, földnélküliek, kisparasztok, kisiparosok, mindazok, akik saját bőrükön tapasztalták a tőkések könyörtelen elnyomását és kizsákmányolását.
Jelentős volt járásunk szempontjából a bratislavai és a komáromi kommunistákkal való együttműködés, mert ezek a központok fejlett munkásosztállyal rendelkeztek. A forradalmi munkásmozgalmat nálunk mindig az internacionalizmus jellemezte. A Csallóköz széles rónáira az aratási munkák idejére Szlovákia közeli és távoli vidékeiről napszámosok és mezőgazdasági munkások csoportjai érkeztek, fokozva ezzel a forradalmi hangulatot. Több nagybirtokon és járásban söpörtek végig sztrájkok, amelyeket ezek a munkások szerveztek. A csilizközi területnek nagyon jó kapcsolatai voltak a szomszédos Magyarország forradalmi munkásmozgalmának győri központjával. Ezeknek a kapcsolatoknak az elemzése mélyebb kutatást érdemelne. Vissza

Tartalom

Bevezetés (Kristoffy Jozef) 95
A CSKP és a munkásmozgalom története
járásunkban 1945-ig (Öllős László, Földes
Gyula) 101
Járásunk felszabadulása (Kristoffy Jozef)
115
Az 1945 és 1948 közötti időszakról (KristoffyJozef) 119
A mezőgazdaság fejlődése (Dr. Cséfalvay
Gábor) 122
A Dunaszerdahelyi járás iparának fejlődése 1948 óta (Pápay Tibor, Matús András)
140
Az iskolaügy fejlődése (Nagy Ernő, Varga
Lajos) 154
Kultúra (Bokora Jaroslav) 160
A CSKP szociális programjának érvényesülése (Nagy Rudolf) 169
Képmelléket 181
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A Dunaszerdahelyi járás múltja és jelene A Dunaszerdahelyi járás múltja és jelene
Állapot:
2.480 ,-Ft
12 pont kapható
Kosárba
konyv