1.034.226

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A felnőttoktatásban és -képzésben alkalmazható kompetenciaelvű módszerek és azok alkalmazhatósága

Kutatási zárótanulmány

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Nemzeti Felnőttképzési Intézet
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 95 oldal
Sorozatcím: Felnőttképzési Kutatási Füzetek
Kötetszám: 13
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A kutatás célja
A kompetencia meghatározott társadalmi tevékenység előírt teljesítményszintű végzésének belső, személyi feltétele, amely akkor is létezik, amikor éppen nem nyilvánul meg, az egyén... Tovább

Előszó

A kutatás célja
A kompetencia meghatározott társadalmi tevékenység előírt teljesítményszintű végzésének belső, személyi feltétele, amely akkor is létezik, amikor éppen nem nyilvánul meg, az egyén személyi tulajdon(ság)a, de tartalmát tekintve integrált társadalmi termék. A kompetencia általános fogalommal képesség, de komplex képesség, egyszerűbb vagy általános képességekből álló képesség, funkcionális „képességrendszer".
Kétféle átfogó rendszer között célszerű különbséget tenni: a kompetenciák és az általános képességek között. Ahányfajta foglalkozás, tevékenységi kör létezik, annyiféle kompetencia definiálható. A kompetenciát a tevékenység tárgya, tartalma szervezi egységgé, vagyis tárgyfüggő, specifikus „nagyrendszer".
A nagy strukturális komplexitású kompetenciák tanulása észrevehetően különböző minőségi szintet érhet el, a hozzájuk tartozó „megfigyelhető teljesítményszinteket" tekintve. Mivel a kompetenciákban a készségek a meghatározó elemek, a kompetenciákat gyakran csak készségekként emlegetik, illetve a kompetenciák fajtáit a készségek szerint próbálják rendszerezni. A leggyakoribb rendezési szempont a tevékenységi terület és a gyakorlati fontosság.
A Nemzeti Felnőttképzési Intézet 2004 elején megbízta a Debreceni Egyetem Lifelong Learning Központját azzal, hogy végezzen kutatást az alábbi témákban:
• Támpontokat adni a felnőttképzés kutató és képző intézményei számára a kompetencia elvű módszerek bevezetéséhez, illetve széleskörű elterjesztéséhez.
• Elkészíteni, felmérni a szakmai vállalkozási, módszertani és társadalmi kompetenciák egész életen át tartó fejlesztésének egyéni és társadalmi feltételeit.
• Megállapítani, hogy a készségek, attitűdök, tapasztalatok hogyan fejlődtek és épültek be a képzésben résztvevők körében az ilyen típusú képzések eredményeként.
• Feltárni és elemezni a felnőttképzés kompetencia elvű módszereit, az elméleti meggondolások kulcspontjait, a sikeres alkalmazás tapasztalatait, különös tekintettel a képzési célokra, illetve célcsoportokra.
• A kutatási eredmények alapján javaslatokat tenni a kompetencia-elv és módszer széleskörű elterjesztésének feltételeire.
• Az Európai Uniós Lifelong indikátorokat regionálisan és szektorálisan felmérni.
• Kialakítani a formákat, rendszereket, amelyek gondozzák a kompetenciákat a társadalmi partnerségi, munkaadói és munkavállalói oldalon. Vissza

Tartalom

Bevezetés 5
I. A kompetenciákról 8
I.1. Definíció, szerkezet, taxonómia 8
II. A tanítás mint professzionális tevékenység kompetenciái 20
II.1. Mi a curriculum? 20
II.2. Curriculum és program 22
II.3. Curriculum és felnőttoktatás 26
II.4. Curriculum modellek 31
II.5. A kompetenciák azonosítása, foglalkozáselemzés, DACUM 37
III. A felnőttoktatók kompetenciái 40
Irodalomjegyzék 52
Kompetencia-kérdőív 61
Jegyzetek 79

Dr. Kálmán Anikó

Dr. Kálmán Anikó műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Kálmán Anikó könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv