1.035.077

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A görög matematika

Tudománytörténeti visszapillantás

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Magyar Tudománytörténeti Intézet-Tájak-Korok-Múzeumok Egyesület
Kiadás helye: Piliscsaba-Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött papírkötés
Oldalszám: 195 oldal
Sorozatcím: Magyar Tudománytörténeti Szemle Könyvtára
Kötetszám: 4
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-04-8736-5
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Matematika szakos tanárjelöltekre, tanárokra és a matematika, valamint a tudományok és az ókori kultúra története iránt érdeklődő olvasókra gondolt a jelen felsőoktatási segédkönyv szerzője.
A... Tovább

Előszó

Matematika szakos tanárjelöltekre, tanárokra és a matematika, valamint a tudományok és az ókori kultúra története iránt érdeklődő olvasókra gondolt a jelen felsőoktatási segédkönyv szerzője.
A kötet első fejezete ezt a címet viseli: Hogyan lett a matematika deduktív tudománnyá? Ezzel a figyelemfelhívó fejezetcímmel mindazok figyelmét próbáltam felkelteni, akik elsősorban a matematika gyakorlati jelentőségét keresik, s általában arra próbálnak választ kapni: hogyan segíti és segítette elő a mindennapi élet a matematika fejlődését.
A második és harmadik fejezet elsősorban azt vázolja, hogy a tudomány szaknyelve kialakulásának nyomon követése hogyan hasznosítható a tudomány történetének kutatásában. A kezdő matematikus számára figyelmeztetés ez arra vonatkozóan is, hogy szakmájának története olyan, távolabb eső területek szempontjait is érvényesítheti, mint a nyelvészet és a filológia.
A negyedik fejezet érdekessége abban áll, hogy felhívja a figyelmet arra: mennyire félrevezető lehet egy-egy ókori matematikai probléma mai matematikai fogalmainkra történő "mechanikus" lefordítása, a tudománytörténészek számára ez gondot jelent abban az esetben is, ha e matematikai formalizmus a matematika szempontjából egyébként nem kifogásolható.
Az ötödik fejezet Euklidészről és híres munkájáról, az Elemekről szól. Ez a fejezet a felsőoktatási intézmények hallgatói által a középiskolából hozott alapos geometriai tudással válik élvezhetővé. Abban a reményben bocsátom útjára ezt a felsőoktatási segédkönyvet, hogy az mind a főiskolák, mind az egyetemek hallgatói számára fontos ismeretek forrása, s bízom abban, hogy a tanárjelöltek is jól tudják hasznosítani az ebben leírtakat oktatómunkájukban. Ne feledjük: a tudomány egy-egy eredményének történeti vizsgálata teljesebbé teheti a megértést a szakma határain túl is. Talán nem érdektelen az ókori matematika története néhány főbb fejezetének áttekintése az ókori történelem és filozófia iránt érdeklődők számára sem, s az ő munkájukat megkönnyítendő - egyben a nyomdászok munkáját megnehezítendő - közlöm e műben a főbb szakkifejezéseket görög nyelven is. Vissza

Tartalom

Előszó 7
Hogyan lett a matematika deduktív tudománnyá? 9
A görög matematika definíciós-axiomatikus alapjai 35
A matematika alapjainak euklidészi terminusai 73
A „négyzetérték" fogalma és az ún. „geometriai közép" 137
Euklidész Elemei 163
A felhasznált irodalomból 195

Szabó Árpád

Szabó Árpád műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Szabó Árpád könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv