1.035.157

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A nyelvtörténeti kutatások újabb eredményei VI.

2009. október 14-15.

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Kötetünk a nyelvtörténeti kutatások újabb eredményei címmel indult sorozatunk hatodik, 2009. október 14-15-én tartott konferenciájának anyagait tartalmazza. Az ülésszakon összesen 27 előadás... Tovább

Előszó

Kötetünk a nyelvtörténeti kutatások újabb eredményei címmel indult sorozatunk hatodik, 2009. október 14-15-én tartott konferenciájának anyagait tartalmazza. Az ülésszakon összesen 27 előadás hangzott el, ebből 20 jelenik meg most a kötetben.
Kiadványunk sajnos - különböző technikai és adminisztratív nehézségek, illetve a lektoráltatás elhúzódása miatt - meglehetős késéssel jelenik meg, a publikált előadások viszont a nyelvtörténeti kutatások igen széles spektrumát ölelik fel, számos új eredménnyel gazdagítva korábbi ismereteinket.
Öt tanulmány ómagyar kori változásokat vizsgál generatív nyelvészeti alapon. E. Kiss Katalin a XIV. századi magyar nyelv tagadó szerkezeteit elemzi a Jókai-kódexben. Vizsgálja a tagadószó helyét, az igekötőnek a tagadott igéhez viszonyított helyét, a névmások és a tagadás viszonyát, valamint a sem szerepét. Egedi Barbara a határozott névelő ómagyar kori szerepét, grammatikalizációját mutatja be generatív szemlélettel. Rávilágít arra, hogy a már a legkorábbi szövegemlékektől kimutatható névelő csupán szűkebb használati körében különbözik mai utódjától. Az eddigi leíró jellegű elemzések mellett magyarázata nyelvelméleti, tipológiai szempontból is érdekes. Hegedűs Veronika a Jókai-kódex névutós szerkezeteit elemzi. Egyes névutók a kétszeresen jelölt birtokos szerkezet analógiájára dativusi vonzat mellett egyeztető morfémával állnak. Ezek valamennyire még őrzik főnévi tartalmukat, de már nem igazi főnevek. Elemzésükre Hegedűs az ún. AxialPart kategóriát ajánlja, mely hasznosnak tűnik egyrészt az átmeneti kategóriák megragadására, másrészt történeti változások leírása is. Peredy Márta a Jókai-kódex ige-igekötő sorrendjét vizsgálja, s arra a következtetésre jut, hogy az igekötő ige mögötti helyzete nem folyamatosságot, hanem egyszerűen csak aspektusnélküliséget jelöl, a Jókai-kódex nyelvében ugyanis a folyamatosság jelölésére még az összetett igealak szolgál. Tóth Ildikó a személyragos főnévi igeneves szerkezetek használatát mutatja be a Jókai-kódex alapján, kiegészítve a Bécsi, a Müncheni, a Jordánszky- és a Székelyudvari kódex adataival. A kódexek ragozott igeneves szerkezeteit a mai magyarban előforduló ragozott igenevekkel hasonlítja össze, és generatív szemléletű elemzéssel magyarázatot nyújt a személyragos főnévi igenév használatában végbement változásra.
Több szerző foglalkozik különféle ó- és középmagyar kori jelenségekkel. Dömötör Adrienne a középmagyar kori egyes és többes számot váltakoztató jelzős szerkezeteket mutatja be, külön vizsgálva a határozott (két, három) és nem határozott számnevek (sok, minden) utáni számválasztást. Haader Lea azokat a tollbotlásokat vizsgálja, amelyeket Ráskay Lea a másolás során javított. Ismerteti a betűcserékben, betűbetoldásokban, szóbetoldásokban, szövegformálásban vétett hibákat. Ezekből arra a megállapításra jut, hogy Ráskay Leára a sorrendiséggel kapcsolatos hibázások a legjellemzőbbek. Végezetül a hibatípusokat összeveti Sövényházi Márta hasonló javításaival. Juhász Dezső a nyitódó kettőshangzók kialakulásának történetét tárgyalja. Továbbgondolva E. Abaffy Erzsébet, Papp László és Benkő Loránd megállapításait, arra mutat rá, hogy a nyitódó diftongusok történetét egyfelől az í-zéssel, másfelől a Nyugat-Dunántúlon az ó-k, ő-k és é-k u, ü, i-vé záródásával összefüggésben kell vizsgálni. Nádasdi Péter az isten adta-típusú szerkezeteket elemzi. Amellett érvel, hogy ezek a személyjelölt szerkezetek egy alanyesetű főnév és egy ragozott (alanyi vagy tárgyas ragozású) ige kapcsolatából állnak. Vissza

Tartalom

Bakró-Nagy Marianne - Forgács Tamás-Sinkovics Balázs: Bevezető 5
Dömötör Adrienne: Egyes és többes számot váltakoztató jelzős szerkezetek
a kései ómagyar és a középmagyar korban 7
É. Kiss Katalin: A Jókai-kódex tagadó szerkezetei 19
Egedi Barbara: Az ómagyar határozott névelő kialakulásának
grammatikai vonatkozásai 35
Forgács Tamás: Újabb vizsgálatok a frazeológiai egységek
lexikalizációs folyamatai körében 49
G. Orosz Renáta: Miért bolond(ul) a bolond?
Jelentéstani változások vizsgálata a bolond kapcsán 65
Haader Lea: Ómagyar megakadásjelenségek: Ráskay Lea tollbotlásainak típusai 79
Hegedűs Veronika: Névutós kifejezések a Jókai-kódexben 95
Horváth Katalin: Szurkol igénk eredete és rokonsága.
Egy téves etimológia nyomában 105
Horváth László: A felszólító módú igealakok kettősségének diakrón korpuszvizsgálata 115
Juhász Dezső: A magyar nyitódó kettőshangzók történetéről a tér és idő dimenziójában 123
Kalcsó Gyula: Lehetett-e Sylvester János egy bécsi nyomtatványtöredék
magyarra fordítója? 129
Kuna Ágnes: A XVI-XVII. századi orvosi receptek
történeti-kognitív pragmatikai megközelítése 141
Nádasdi Péter: Az isten-adta- és a magva-szakadt-féle szerkezetek vizsgálata
a nyelvemlékek tükrében 157
Nyirkos István: A magyar hangrend a toldalékok felől nézve 177
Peredy Márta: Az ige-igekötő sorrend a Jókai-kódexben 181
Schirm Anita: Adalékok a vajon diskurzusjelölő történetéhez 199
Sipos Mária: Kontaktusjelenségek és etimológia 211
Sipőcz Katalin: Az obi-ugor ditranzitív szerkezetek történeti hátteréről 221
T. Somogyi Magda: A felújított és megújított képzők.
A nyelvújítás hatása a képzőrendszerre 229
Tóth Ildikó: A ragozott főnévi igenevek a kései ómagyar korban 249
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv