1.034.149

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A vállalati gazdálkodás és tervezés alapjai

Budapesti Corvinus Egyetem Üzleti Iskola

Szerző
Lektor

Kiadó: BCE Közgazdasági Továbbképző Intézet
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 202 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Megjelent 400 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A főiskolai tanulmányok során nagyon sok olyan tantárgyat tanulunk, melyek elengedhetetlenek a vállalat hatékony vezetéséhez, egy másik magyar szóval a vállalat igazgatásához. Ilyen tantárgyak a... Tovább

Előszó

A főiskolai tanulmányok során nagyon sok olyan tantárgyat tanulunk, melyek elengedhetetlenek a vállalat hatékony vezetéséhez, egy másik magyar szóval a vállalat igazgatásához. Ilyen tantárgyak a Számvitel, a Marketing, az Üzleti informatika, a Kvantitatív technikák, a Tőkepiaci és vállalati pénzügyek a Vezetés és szervezés, a Projektvezetés, a Pénzügytan, stb. Hívhatnánk ezeket a tantárgyakat akár igazgatástani tantárgyaknak is, de erre a fogalomra a szakma az igazgatás angol változatát, a menedzsment szót használja, amely mára már eléggé meghonosodott a nyelvünkben. A továbbiakban tehát a tantárgyak ezen csoportját menedzsment tantárgyaknak nevezzük.
Ezen menedzsment tantárgyak tanulása jóval hatékonyabb lehet, ha azokat egy általános alapozó tárgy bevezeti. Hatékonyabban tanulhatunk, ha tudjuk, hogy ezen diszciplínáknak mi a szerepe a vállalat életében, működésében. A vállalatgazdaságtan tantárgy feladata pontosan ennek megalapozása, előkészítése.
Vállalatgazdaságtant sok helyütt oktatnak. Ezek tartalma helyenként más és más. Nem azon megoldások számát kívántuk gyarapítani, melyek a vállalatgazdaságtan címén minden fajta vállalatismeretből adnak egy kicsit. Törekvésünk az volt, hogy inkább keveset adjunk, de azt sziklaszilárd összefüggés rendszerbe ágyazzuk, melynek tartalma a vállalatirányítás hatékony rendszere.
A mintát az amerikai menedzsment irodalom néhány kiemelkedő jelentőségű tankönyve jelentette. Ezek a tankönyvek a menedzsmentet erős elméletei alapozás után a gyakorlati vállalatirányítás összefoglaló rendszereibe, így a tervezésbe és a kontrollingba illesztik. Ennek az összefoglalásnak a legfontosabb lépései
1. a számviteli alapismeretek átismétlése,
2. a pénzügyi és vezető számvitel szempontjainak tárgyalása,
3. a költséggazdálkodásra vonatkozó ismeretek alapos összefoglalása,
4. az éves operatív tervezés,
5. a stratégiai tervezéssel való kapcsolat és
6. a beszámolási rendszerek működtetése.
Mivel a hatékony vállalatirányítás feladata a vállalati vagyon maximalizálása, feltételen ismernünk kell még a vállalatértékelési szakma néhány kiemelkedő eredményét is.
Ugyanakkor a tankönyv célja nem csak ismeret átadás. A tankönyv egyik kimondott törekvése, hogy hallgatóink vállalati versenyképességét növelje. Ezért nagyon sok gyakorlati példát, gyakorlati tanácsot és problémafeltáró elemzést tartalmaz. Ezekkel próbáljuk az üzleti iskolában tanultakat élőbbé tenni és ezzel az alkalmazásukat megkönnyíteni. Reméljük, hallgatóink ezeket szívesen olvassák és a bennük lévő tanácsokat megszívlelik. Vissza

Tartalom

Bevezetés 5

1. fejezet: A vállalati fejlődés néhány kiemelt jelensége 6
A szolgáltató vállalatok túlsúlyra jutása a mezőgazdasági és az ipari vállalatokkal szemben. A nem anyagi termelés súlyának növekedése az anyagi termeléssel szemben. A nem materiális eszközökkel előállított termelés súlyának növekedése a materiális eszközökkel előállított termeléssel szemben. Az intellektuális, vagy tudástőke megjelenése és hatása a társadalmi folyamatokra. Miként érintik ezek a változások a hagyományos számviteli méréseket? Hogyan hatnak ezek a változások az egyén szerepére, lehetőségeire Magyarországon?

2. fejezet: A vállalati vagyon 24
Az alapvető számviteli kategóriák. A mérleg, az eredménykimutatás és a cash flow kimutatás. Ezen kimutatások összefoglaló rendszerei. A vállalati érték meghatározása a jövőbeli diszkontált cash flow-k és a részvényárak alapján. A vállalati érték és a könyv szerinti érték eltérésének okai. A tudástőke, mint vállalati értékalkotó tényező. A tudástőke más elnevezései. A profit, a költségek és a tőke eltérő értelmezése a tudástőke elismerése alapján. A tudástőke megjelenésének hatása a menedzsmentre.

3. fejezet: A költségek természete 59
A költséggazdálkodás szerepe. A költség fogalma. Haszonáldozati és számviteli költségek. A költségek hagyományos osztályozási rendszerei. A költségkategóriák összefüggő rendszerei. A költségfolyam fogalma. A job costing, a process costing és a tevékenység alapú költséggazdálkodási rendszerek. A készletértékelés szerepe a költséggazdálkodásban. A termelő, a kereskedelmi és a szolgáltató vállalatok költséggazdálkodásai közötti különbségek. Az alapvető költségfogalmak ismertetése után külön megvizsgáljuk a fix költségek természetét, melyek indokolatlan mértéke szinte minden vállalati cél megvalósítását alááshat. A fix költség fogalmáról áttérünk a kapacitásköltségek fogalmára, mely lehetővé teszi ezen költségcsoport kontrollálását is.

4. fejezet: Pénzügyi mutatószámok 86
A pénzügyi mutatószámok a tulajdonosok szempontjából. Pénzügyi mutatószámok a vállalati vezetők szempontjából. A tervezés szerepe a mutatószámok meghatározásában. A korszerű irányítás és kontrolling alapelvei. Az indokolt költségek és az indokolt eredmény meghatározása. A vezetői motivációs szempontok kezelése. A szervezeti egységek és a pénzügyi mutatószámok viszonya. A vezetői mutatószámok konfliktusos természete. A transzfer árak alkalmazásának szabályai.

5. fejezet: Két kitüntetett pénzügyi mutatószám, a ROI és az EVA 101
A vállalati mutatók komplexitása. A komplexitás a múlt században. A komplexitás tartalmának
változása az eltérő profilú vállalatok befektetői célú fuzionálásával. A DU Pont formula. Az ROI mutató alkalmazásának veszélyei. Visszaélési lehetőségek az ROI mutató alkalmazásában. A Du Pont formula továbbfejlesztése a Matsushita gyakorlatában. Miként lehet csökkenteni az ROI mechanikus alkalmazásának veszélyeit az EVA mutató segítségével.

6. fejezet: Vezetés nem pénzügyi mutatószámokkal - a balanced scorecard 115
A „scorecard" fogalma. A „spontán scorecard" és a „balanced scorecard" közötti különbség. A „balanced" jelző jelentése. A Norton és Kaplan féle kiegyensúlyozási kritériumok. A NortonKaplan modell. A pénzügyi nézőpont. A vevői nézőpont. A működési nézőpont. A tanulás és fejlődés nézőpont. A balanced scoercard sztochasztikus összefüggés rendszere. A balanced scorecard oksági összefüggései. A balanced scorecard és a stratégia viszonya. Miért csak négy nézőpontja van a Norton-Kaplan modellnek? Milyen tőkefajtáknak felelnek meg az egyes nézőpontok? A Norton-Kaplan féle balanced scorecardtól eltérő kiegyensúlyozott mutatószámrendszerek. A balanced scorecard és az értékalapú vállalatirányítás viszonya.

7. fejezet: Éves operatív tervezés 136
A fejezet az előző elméleti fejezetek gyakorlati összefoglalása: hogyan lehet a pénzügyi célokat kitűzni és a megvalósításukhoz vezető utat, eszközöket megtervezni? Az éves operatív tervezés technikai lépéseinek bemutatásain túl rámutat azokra a szervezeti feltételekre, melyek alapvető fontosságúak ahhoz, hogy az éves operatív terv megfelelő minőségben elkészülhessen. Eközben igyekszik a hallgatókat olyan gyakorlati tudáselemekkel felvértezni, amelyekkel egy tervezői világba be tudnak illeszkedni, illetve a tervezőkkel hatékonyan kommunikálni tudnak.

8. fejezet: Üzleti tervezés, kontrolling 173
A fejezet azt kívánja a hallgatóknak bemutatni, hogy miként kell a stratégiát és a projekttervezést beépíteni a tervezési rendszerbe. Ez az a két alapvető kiegészítő tervezési feladat, amely ráépülve az éves operatív tervezés rendszerére a tervezési rendszert teljessé teszi. A fejezet nem foglalkozik magával a stratégiai tervezéssel, csak azzal, hogy az a projektek megtervezésén keresztül miként határozza meg az éves tervezés folyamatát. A tervezési rendszer további kiterjesztése a megfelelő beszámoló rendszer kialakítása. Ettől válik a tervezési rendszer kontrolling rendszerré. Hogyan kell az így teljessé váló tervezési rendszert a hatékony vállalati irányítás érdekében működtetni? Ezek a fejezet által vizsgált további kérdések.

Boda György

Boda György műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Boda György könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv