Előszó
Mint ismeretes, a Kárpátok ívének ölelésében lévő Erdély változatos tájakkal rendelkezik. Egyike ezeknek az Erdélyi-medence északnyugati részén elterülő magyar történelmi-néprajzi tájegység,...
Tovább Előszó
Mint ismeretes, a Kárpátok ívének ölelésében lévő Erdély változatos tájakkal rendelkezik. Egyike ezeknek az Erdélyi-medence északnyugati részén elterülő magyar történelmi-néprajzi tájegység, Kalotaszeg. Az Erdélyi Kárpát-Egyesület Kolozsvári Osztálya ennek a tájnak a megismertetése és megszerettetése érdekében adta ki már másodszor e kis bővített könyvet, és nyújtja át számodra, kedves Olvasó! Meg vagyunk győződve arról, hogy Kalotaszeg egészének vagy csak egy részének a bejárása, zsebedben vagy hátizsákodban könyvünkkel, sok ismeretet és örömet fog nyújtani.
Mivel ez a táj Erdély legjelentősebb egyetemi városa és a kultúrközpontként elismert Kolozsvár közelében helyezkedik el - nagyjából a várostól nyugatra - érthető, hogy a történészek, de különösen a néprajz és az építészet művelőinek a látókörébe került már a XIX. század közepétől. A Vlegyásza (Kalota-hegy), a Gyalui-havasok és a Meszes között elterülő, a Szilágyság felé nyitott, erózió által felszabdalt dombvidék, középen a Bánffyhunyadi-medencével, korán felkeltette a földtudományok művelőinek az érdeklődését is. Az Erdélyi Kárpát-Egyesület programjaiban a Kalotaszegre vezetett kirándulások és falulátogatások mindig jelen voltak, épp a táj és a kivételes népművészeti értékek miatt.
Szerény könyvünk kísérletet tesz arra, hogy közel hozza és bemutassa Kalotaszeg földjét, a gyakori történelmi megpróbáltatások által sújtott népét, ennek hagyományos és jellegzetes népviseletét, kő-, textil-, fafaragó művészetét, építészetét, szokásait és hiedelemvilágát.
Vissza