1.034.199

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Alba Regia Liberata 1688-1830

Emlékkiállítás a török hódoltság alól 300 éve felszabadult Székesfehérvár újjászületéséről/Kiállítási katalógus - Székesfehérvár, Csók István Képtár 1988. május 18. - december 31.

Szerző
Szerkesztő
Grafikus
Fotózta

Kiadó: Fejér megyei Múzeumok Igazgatósága
Kiadás helye: Székesfehérvár
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 72 oldal
Sorozatcím: István Király Múzeum Közleményei D. sorozat
Kötetszám: 181
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 14 cm
ISBN: 963-7131-85-2
Megjegyzés: Kiállítási katalógus. Fekete-fehér fotókkal, ábrákkal. Német nyelvű összefoglalóval.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Háromszáz évvel ezelőtt, 1688-ban szabadult fel Székesfehérvár a csaknem másfélszázados török uralom alól. Buda ekkor már két esztendeje szabad volt, s a keresztény seregeknek nem is kellett... Tovább

Előszó

Háromszáz évvel ezelőtt, 1688-ban szabadult fel Székesfehérvár a csaknem másfélszázados török uralom alól. Buda ekkor már két esztendeje szabad volt, s a keresztény seregeknek nem is kellett erőltetniök városunk ostromát. A hátországuktól elzárt törökök a hosszú blokád és a velejáró nélkülözések nyomán rákényszerültek a megadásra. 1688. május 19-én új korszaka kezdődött városunk történetének. Nemcsak a törökök Istolni Belgradja - a minaretek, dzsámik, fürdők, a határmenti vásározók, a bazár színes keleti forgataga - lett a múlté, hanem ekkor lett véglegesen visszahozhatatlanná a középkori Alba Regia egykori fénye is.
A romokban heverő, régi szerepét elveszített város reménytelen képet mutatott a felszabadulás pillanatában, de az élet mégiscsak elindult. Elpusztult, elmenekült lakói helyére újak jöttek: magyarok, németek, rácok. Rákóczi Ferenc szabadságharca alatt ismét hosszú évek nélkülözései köszöntöttek Fehérvárra. Kuruc érzelmű magyar lakóit kitelepítették, a régi falak közt mind gyakoribbá lett a német szó. Az elfeledett Alba Regia Stuhlweissenburg-ként támadt újjá, a XVIII. század végére tizenkétezres lakosságával, barokk templomaival, híres iskolájával egyike lett a Dunántúl elnémetesedett kisvárosainak.
A XVIII. század második felére a város és lakói lassan megtalálták új helyüket és szerepüket. Nagy segítséget jelentett, hogy Mária Terézia a székesfehérvári püspökség megalapításával az új körülményekhez mért súlyhoz és jelentőséghez juttatta az egykori koronázó várost. A nyolcvanas évek építkezéseinek pompás emlékei a századvég gazdasági fellendüléséről nyújtanak máig is beszédes képet. A fellendülés a XIX. század első éveiben sem hagyott alább. A városképen erőteljes nyomot hagyott a barokk és a rokokó mellett a korai klasszicizmus is. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv