A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Alsáni Bálint bibornok

1903. XIX. évf. 1. füzet

Szerző
Szerkesztő
Róla szól
Grafikus

Kiadó: Magyar Történelmi Társulat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott papírkötés
Oldalszám: 135 oldal
Sorozatcím: Magyar történeti életrajzok
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: A M. T. Akadémia Történelmi Bizottságának segélyezésével kiadja a Magyar Történelmi Társulat. Nyomtatta az Athenaeum R.-Társulat Könyvnyomdája, Budapest. Fekete-fehér fotókkal és ábrákkal illusztrálva. Egy kihajtható melléklettel.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a kötetből:

Bevezetés

A nemzeti dinasztia, az Árpádház kihaltával idegen uralkodóház került Magyarország trónjára. Az Anjou-ház tagjai teszik fejükre Szent István koronáját, s... Tovább

Előszó

Részlet a kötetből:

Bevezetés

A nemzeti dinasztia, az Árpádház kihaltával idegen uralkodóház került Magyarország trónjára. Az Anjou-ház tagjai teszik fejükre Szent István koronáját, s kormányuk alatt Magyarország csakhamar az európai államélet, a nagy politika számottevő tényezője, irányítója lesz. A fejlődés alapjait I. Károly rakja e, fia Nagy-Lajos folytatja és befejezi az apja által megkezdett művet, s hazánk e két uralkodó alatt az európai nemzetek között oly politikai tényezővé válik, a minővé még csak egyszer, Hunyadi Mátyás idejében vált. De az a hatalmas fejlődés, mely az Anjou-királyok idejében hazánkban mutatkozik, megakad Nagy-Lajos halálával. A nagy király halála után beállott viharos idők, a gyönge női kormány alatt felszabadúlt ellentétek, a királynő személye ellen irányuló összeesküvések rohamosan gyöngítik az ország erejét, teszik tönkre nagyságát, sülyesztik le politikai jelentőségét. Vissza

Tartalom

BEVEZETÉS
Az Anjou-kori Magyarország hatalma. A Nagy Lajos halálát követő hanyatlás. Magyarország és az egyházszakadás. A főnemesség viszonya a trónhoz. Alsáni Bálint. Családi hagyományai. Személyének jelentősége. A diplomata és az egyházfejedelem.
Életének története összeforr az egész kornak történetével. (3-5 l.)
ELSŐ KÖNYV
AZ EGYHÁZFEJEDELEM
I. A Szente-Mágócs nemzetség eredete. Ősi fészke. Elágazásai. A valkómegyei ág. Logret, az első ismert ős és utódai. János mácsói bán. Fiai : Bálint, Pál és Gergely. A valkómegyei családi birtokok. Alsán vára. Az ujabb birtokszerzések. Alsáni Pál és Gergely fiai. János főpohárnokmester. Mióta viseli a család az Alsáni nevet? A családi czimer. Alsáni Bálint pályájának kezdete. Egyetemi tanulmányai. Első szereplése 1348-ban. Királyi káplán és esztergomi kanonok. Nagy Lajos kegye. Bálint királyi alkanczellár lesz. 1374-ben a pécsi
püspökségre emeltetik. A püspökségeért fizetett annaták. (7-17 l.)
II. A pápaság visszatérése Rómába. XI. Gergely halála. A franczia és olasz befolyás küzdelme a pápai trón betöltése körül. VI. Orbán megválasztása. A bíbornoki kollégium hatalmi túlsúlya. Szakadás az uj pápa és a bibornokok közt. A fondii választás. VII. Kelemen. Az európai államok állásfoglalása az egyházszakadással szemben. Magyarország VI. Orbán pártján. V. Károly franczia király igyekezete Nagy Lajost VII. Kelemen pártjára vonni. VII. Orbán bibornoki kinevezése. Demeter esztergomi érsek. Fegyveres küzdelem a
két pápa közt. Johanna nápolyi királynő VI. Orbán győzelmei. A nápolyi királyságot Durazzói Károlynak adományozza A királyság elfoglalása, Johanna megöletése. Anjou Lajos nápolyi hadjárata. Surlódások Károly és Orbán pápa között A pápa nápolyi utja, fogsága, kiszabadulása. Károly Nocerában ostrom alá vesz a pápát. A bibornokok összeesküvése. Orbán Genuába megy. A második bibornoki creatio. Alsáni Bálint bibornok. A római Szent-Szabina-egyház. A bibornoki kalap átvétele elmarad. (17-28 l.)
III. Magyarország viszonya a szentszékhez. A pécsi egyházmegye Bálint püspök korában. A püspökség jogainak védelme 1376-ban. A szentszék támogatása. Egyházkormányzati kérdések a kúria előtt. Búcsúk kieszközlése az alsáni templom számára. Személyes ügyek. A pécsi káptalan kiváltságainak megerősítése. Az 1382-iki esztergomi zsinat. Bálint püspök eltiltja papságát a zsinaton való részvételtől. A kúria vizsgálatot rendel. Petrus de Pisis küldetése. Miklós szegszárdi apát ügye. Per a pálosok gyulai kolostorával. A kúria közbelépése. Egyezkedés. IX. Bonifácz bullája. (27-37 l.)
IV. Zudar János székesfejérvári prépost kirablása. A kúria Bálint bibornokot küldi
kí ez ügyben biróul. Egyéb birói szereplése. Felhatalmazást nyer kanonoki stallumok betöltésére. A szentszék jogai az egyházi javak adományozása körül. Bálint bibornok pártfogói szerepe a kúriánál. Alsáni László kanonoksága. Kánoni vizsgálatok. A pécsi egyházmegye belső élete. Pécsi papokból kinevezett püspökök. A káptalani javadalmak betöltése. Idegen javadalmak pécsiek kezén. Idegen papok a pécsi egyházmegyében. A kisebb javadalmak. A lelkipásztorsággal járó jövedelmek. Apáti kinevezések. Javadalmak fölcserélése, elvétele. Szászi Benedek esete. Búcsúk adományozása. Engedélyek gyóntató választására. A defectus lenitatis esetei. A szajki egyház betöltése. Vizsgálat a decsi templom ügyében. A kúria egyéb megbízásai. Az újlaki tized ügye. (37-51 l.)
V. A pécsi egyetem alapítása. Nagy Lajos érdeklődése a tudományok iránt. Az egyetem 1367-iki alapító-levele. Az egyetem szervezete. A tanárok javadalmazása. Alsáni Bálint érdeklődése az egyetem iránt. Pápai kedvezmények. A pécsi Szent-János- és Szent-Péter-egyházak prépostsága. Tudományos férfiak Bálint püspök környezetében. A pécsi egyetem további sorsa. (51-55 l.)
VI. A jogrend és vagyonbiztosság a XIV. század végén. Súrlódások a Báthmonostori családdal. Töttös fia László. A püspök mohácsi tisztjének hatalmaskodásai. Határperek. Ujabb hatalmaskodások. Egyesség a határperekben. A hatalmaskodás! perek. A mohácsi és kölkedi határjárási per. Per a nyárádi birtokért. Szökött jobbágyok. A Báthmonostoriak retorsioi. Per a pécsváradi konventtel. Bálint főpapi működésének, a püspöki állásából
kifolyó szerepének jellemzése. (56-62 l.)
MÁSODIK KÖNYV
AZ ORSZÁGNAGY ÉS DIPLOMATA
I. Háború Velencze és Genova között. Nagy Lajos Genova pártján. Alsáni küldetése Francesco Carrarahoz. A velenczeiek porto d'anzioi győzelme. Cattaro és Sebenico elfoglalása. A polai ütközet. Békekövetség a magyar udvarnál. Chioggia elfoglalása. Velencze szorult helyzete. A magyar fenhatóság elfogadásában keres védelmet. Tárgyalások a béke feltételei felett. Alsáni szerepe az alkudozásokban. Padovai küldetése. Pisani készületei a háború folytatására. Az utolsó erőfeszítések. A velenczeiek győzelme a genovaiak felett. Pisani halála (63-71 l.)
II. A turini békekongresszus. Lajos király követei. Alsáni Bálint. A tárgyalások eredménye. A praeliminarek. Cattaro átadásának kérdése. A békeszerződés pontozatai. A megerősítő oklevél átvétele. Alsáni Velenczében. A velenczei követség Magyarországon. Lajos király megerősíti a békét. Alsáni szerepe a függőben maradt kérdések elintézésében. (72-78 l.)
III. Remete Szent Pál ereklyéi. A pálosod Magyarországon. Lajos mária-nosztrai fogadalma. Az ereklyék megszerzése a veienczei köztársaságtól. Hazahozataluk Elhelyezésük a szentlörinczi templomban. A krónikák. A karthauziak legendájának elbeszélése. Az ereklyék hitelességének bizonyítása. Egykorú névtelen elbeszélés az ereklyék vándorlásáról A Cornelius Flaminius által támasztott vita az ereklyék elhozatala felöl. A név telen elbeszélés szerzője nem Alsáni (79-86 l.)
IV. Alsáni viszonya Lajos királyhoz. A trónváltozás. A nöuralom. Tvartkó bosnyák király terjeszkedési törekvései. A délvidéki zavarok. Erzsébet és Mária királynék zárai utja. Alsáni a királynék kiséretében. Az elégületlenség terjedése az országban. Kis Károly behivatása. Alsáni a királynék pártján. Jelen van a Károly ellen elkövetett merényletnél. Zsigmond
és Mária. A győri találkozás. Alsáni a királynék kíséretében. A gyakovári merénylet. Alsáni Pál és fiai a Horvátiak fogságába kerülnek. Alsáni kanczellári működésének jutalma.
(86-93 l.)
V. Az egyházszakadás második korszaka. VI. Orbán halála. IX. Bonifácz és VII. Kelemen. Az európai államok állásfoglalása. Franczia befolyás Kelemen érdekében. A német birodalom és Magyarország állásfoglalása. A német trónviszály. A hatalmak törekvése a szakadás megszüntetésére. Bonifácz az általános zsinat ellen. A párisi egyetem. VII. Kelemen halála. XIII. Benedek. Az 1395-iki párisi nemzeti zsinat. A cessio kérdése. A második párisi zsinat. Franczia követség az európai udvaroknál. A rheimsi találkozás. A harmadik franczia zsinat. Francziaország szakítása Benedek pápával. A német trónviszály. Ruprecht királylyá választatása. Zsigmond Csehországban. A magyar forradalom kitörése.
(93-100 l.)
VI. Az elégületlenség okai Zsigmond ellen. A nikápolyi vereség. A Laczkfiak lázadása. A körösudvarhelyi vérnap. A temesvári országgyűlés. Az idegenek ellen hozott rendszabályok. Zsigmond családi politikája. Venczel bukása. Az egyházszakadás és a német trónviszály. Bonifácz pápa viszonya Zsigmondhoz. Zsigmond fogsága. Az Alsániak szerepe Zsigmond trónjának védelmében. Tárgyalások a király szabadon bocsátása érdekében. Alsáni Bálint résztvesz a pápai tanácskozáson. Zsigmond visszanyeri szabadságát.
(100-107 l.)
VII. Ujabb okok az elégületlenségre. A Habsburgokkal kötött örökösödési szerződés. A váradi összeesküvés. Nápolyi László. A magyar forradalom és a világpolitikai helyzet. Bonifácz pápa László pártján áll. A forradalom leverése. A francziaországi fejlemények. VII. Incze. XII. Gergely. A két pápa találkozásának terve. A pisai zsinat. (107-111 l.)
VIII. Bálint küldetése a római kúriához. Volt-e már korábban Rómában? Küldetésének czélja. Zsigmond balkáni politikája. Dalmáczia és a nápolyi párt. A boszniai belviszályok. Zsigmond 1405-iki boszniai hadjárata. Keresztes hadjárat terve. Lépések a szentszék támogatásának megnyerésére. Az unió kérdésének szerepe Alsáni küldetésében. A magyar király álláspontja a savonai találkozás tervével szemben. Tárgyalások Velenczével. Zsigmond emlékirata a találkozás ügyében. Alsáni követségének lefolyása. Firenzei tartózkodása. Találkozása Viterboban Gergely pápával. A pápai udvar Sienában. Alsáni betegsége. Távozása a kúriától. Bulla a keresztes hadjáratról. Alsáni sienai tartózkodásának
emléke. Halála. Jellemzése. (112-122 l.)

KÉPEK
ÖNÁLLÓ KÉPEK
1. Alsáni Bálint síremléke. A pécsi püspöki múzeumban levő eredetiről rajzolta Baransky Emil László (Czímkép.) 1
2. A római Szent-Szabina-templom 27
3. A pécsi székesegyház belseje. Rajzolta Baransky Emil László 37
4. Remete-Szent-Pál ereklyéi behozatalának leírása az Érdy-kódexben 83
5. Mária királynő 1390-iki adománylevele a tizeni birtokról 93
6. IX. Bonifácz. (A bécsi udvari könyvtár XV. századi kódexében.) 107
A SZÖVEGBE NYOMOTT KÉPEK:
1. Czímkép. (Rajzolta Baransky Emil László.) 1
2. Kódex-diszítés Zsigmond király korából 3
3. Zsigmondkori záródísz 5
4. A pécsi bazilika tégláiból 9
5. Alsáni János pecsétje 11
6. Részlet a hosszúbácsi birtokról szóló adománylevélből 14
7. A tizeni birtok beiktatásáról szóló jelentés kezdősorai 15
8. VI. Orbán ólompecsétje 19
9. Gúnykép VI. Orbánról 22
10. Avignon 23
11. Johanna nápolyi királynő 25
12. A római Szent-Szabina-templom belseje 27
13. XI. Gergely ólompecsétje 29
14. Demeter esztergomi érsek pecsétje 32
15. IX. Bonifácznak a gyulai perben kiadott bullája 35
16. Garai Miklós pecsétje 38
17. IX. Bonifácz ólompecsétje 40
18. A pécsi székesegyház külseje 43
19. Maróti János pecsétje 50
20. Pécs látóképe 52
21. A pécsi egyetem czímere 54
22. Alsáni Bálint pecsétje 62
23. Részlet Avignon bástyáiból 65
24. Chioggia 68
25. Szepesi Jakab pecsétje 70
26. A dogek palotája Velenczében 75
27. Lajos nagy pecsétje 78
29. Mária királyné pecsétje 82
30. Tvartkó pecsétje 87
31. Kis-Károly pecsétje 88
32. Zsigmond örgrófi pecsétje 91
33. VI. Orbán sirja a Szent-Péter templomban 95
34. VII. Kelemen sírkövének töredéke 97
35. Az avignoni pápai palota 99
36. Venczel király pecsétje 103
37. A siklósi vár 106
38. VII, Incze pápa 110
39. XII. Gergely pápa 113
40. Tvartkó Szura pecsétje 114
41. A Santa Maria Novella Firenzében 117
42. A viterbói pápai palota 119
43. A sienai székesegyház 120
44. Püspöki jelvények a XV. század elejéről 122

Áldásy Antal

Áldásy Antal műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Áldásy Antal könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok Alsáni Bálint bibornok

A könyv gerince pótolt, melyre a címet utólag ráragasztották. A borító és az előlap kissé foltos. A címlapon tulajdonosi bejegyzés nyoma látható.

Állapot:
8.480 Ft
4.240 ,-Ft 50
21 pont kapható
Kosárba
konyv