A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Testünk titkai

Szerző
Szerkesztő
Fordító

Kiadó: Kossuth Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött keménykötés
Oldalszám: 414 oldal
Sorozatcím: Univerzum Könyvtár
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 20 cm
ISBN: 963-09-0362-8
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

Egy összefoglaló tudományos mű megírása számos gondot okoz. A szigorúan vett tudományos írásmű nagyon alapos képzettséget kíván, nem engedhetők meg az általánosítások; ezért minden megállapítást meg kell magyarázni. Az összefoglaló népszerűsítő jellegű tudományos műben azonban összefoglaló általánosításokra van szükség, a nagyon pontos meghatározások nem kívánatosak. Nem is lehet másképpen. Ha a szigorú tudományos igazságot nem hanyagolnák el, legalábbis látszólagosan, szörnyű meghatározások kerülnének az ilyen munkákba; például: az emberi lények szülik a gyermekeket; a nőnemű lények szülik a gyermekeket; többnyire a 15-50 év közötti nőnemű emberi lények szülik a gyermekeket; feltételezve a termékenységet, az alkalmasságot és a férj hajlandóságát, a legtöbb 15-50 év közötti nő - ámbár az irodalom gazdag a fiatalabb és idősebb korúakra vonatkozó példákban - megtermékenyíthető, és ezt követően közülük a legtöbben a világra is hozzák utódjukat, ámbár a magzatok egy részét elvetélik; a... Tovább

Fülszöveg

Egy összefoglaló tudományos mű megírása számos gondot okoz. A szigorúan vett tudományos írásmű nagyon alapos képzettséget kíván, nem engedhetők meg az általánosítások; ezért minden megállapítást meg kell magyarázni. Az összefoglaló népszerűsítő jellegű tudományos műben azonban összefoglaló általánosításokra van szükség, a nagyon pontos meghatározások nem kívánatosak. Nem is lehet másképpen. Ha a szigorú tudományos igazságot nem hanyagolnák el, legalábbis látszólagosan, szörnyű meghatározások kerülnének az ilyen munkákba; például: az emberi lények szülik a gyermekeket; a nőnemű lények szülik a gyermekeket; többnyire a 15-50 év közötti nőnemű emberi lények szülik a gyermekeket; feltételezve a termékenységet, az alkalmasságot és a férj hajlandóságát, a legtöbb 15-50 év közötti nő - ámbár az irodalom gazdag a fiatalabb és idősebb korúakra vonatkozó példákban - megtermékenyíthető, és ezt követően közülük a legtöbben a világra is hozzák utódjukat, ámbár a magzatok egy részét elvetélik; a vetélések száma a fajtától, a földrajzi területtől és az életkortól függ...Nem kell magyarázgatni, hogy milyen szörnyű az ilyenfajta meghatározás, és el is kell kerülni, de úgy, hogy a túlzott egyszerűsítés hibájába se essünk.
A tudomány pontosan meghatározza az általa használt legtöbb szó jelentését, még az olyan egyszerű szavakét is, mint átlagok, középértékű, közbülső, normális és módszer. Az ilyen pontosságra való törekvés a mindennapi életben - amely szerencsére elmossa a pontos értelmezést - katasztrófára vezetve. Ha szigorúan vesszük, és nem átlagosan számítjuk csak, nem mondhatjuk, hogy az embernek két füle van. Az egy főre eső fülek száma (gondoljunk arra, hogy előfordul fél füllel vagy fül nélkül született ember is) körülbelül 1,9999. A tudomány hasonló módon megállapíthatja, hogy egy családban átlagosan 2,4 gyermek van. Nyilvánvaló, hogy a hajszálpontosságra való törekvés nem lehet az egyetlen vezérfonal.
Ám a köznapi meghatározások igen zavaróak is lehetnek. Az ember emlős. Az emlősök állatok. Az ember állat. Az ember megnevezés gyakran meglehetősen szerencsétlen, nehézkes. Az ember két lábon áll. Az ember megfőzi az élelmét, és vadászik. Az embernek gyermekei vannak. Még az ember hőmérsékletét sem értelmezik egységesen. "Normális" hőmérsékletnek Angliában a 98,2°F-ot, az Egyesült Államokban a 98,6°F-ot, míg az európai kontinensen a 37 °C-t tekintik. Mikor válik az embrió magzattá? Egyesek nyolc hetet mondanak, mások nem bajlódnak a szavakkal, és csupán a fogamzás termékéről beszélnek. Az anyák nem használják ezeket a kifejezéseket: a gyermekükről, a kicsinyükről beszélnek, még mielőtt az megszületett volna. És vajon helyes-e fehér fajtákat említeni de fekete fajtákat nem? Helyes-e az amerikai négereket negroidnak és az amerikai fehéreket, utánozva Európát, kaukazoidnak nevezni? A mindennapi szóhasználat figyelembevételére és a közérthetőségre való törekvésem arra a következtetésre vezetett, hogy esetenként eltekintsen a pontos szakkifejezések használatától.
A perinatalis (a szülés időpontja körüli) halálozás, a csecsemőhalálozás és az újszülött-halálozás egyaránt a kisgyermek elhalálozását jelöli, de újszülötteknek a négyhetesnél fiatalabb, csecsemőnek az egyévesnél fiatalabb gyermek számít. A legtöbben nem is használják a csecsemő és még kevésbé az újszülött kifejezéseket; helyettük csak kisgyermekről beszélnek, és a kisgyermek ugyancsak meghatározatlan korában válik gyermekké. Mi több: a kisgyermek és a gyermek szavak a maguk pontatlanságában éppúgy semmit sem jelentenek egyesek számára, mint amennyire mások nem tartják lényegesnek az újszülött kifejezéssel illetni a gyermeket. Mindkét szempontot figyelembe kell venni, és a kisgyermek fogalmát meg kell határozni.
Az Anglia megnevezéssel is óvatosan kell bánni. Rendszerint az angolokra gondolnak, amikor e szót használják, de igen ritkák azok az adatok, amelyek csupán Anglia területére vonatkoznak. Többnyire Angliára és Walesre vonatkoznak, vagy együttesen Angliára, Walesra, Skóciára és Észak-Írországra, Az adatok ritkán vonatkoznak valamennyi Brit-szigetre. Az amerikaiak megjelölés is okozhat zavarokat (ámbár az amerikaiak nem csinálnak belőle olyan hiúsági kérdést, mint az angolok), ilyenkor külön is meg kell jelölni, hogy miről van szó: a kontinens valamennyi országáról vagy csak az Egyesült Államokról.
A tudományos irodalomban (rendszerint) grammot, köbcentimétert, litert és Celsius-fokot használnak. Az angolul beszélő népek azonban szívesebben mondanak unciát, köbhüvelyket, pintet és Fahrenheit-fokot. És csak növeli a gondot az, hogy az angolok pintje más, mint az amerikaiaké, a súlymértéket pedig előszeretettel adják meg stone-ban, s az eljárás alaposan megzavarja az amerikaiakat. Emellett az a meggyőződésem, hogy a legtöbb embernek csak nagyon halvány elképzelései vannak a súlyokról és a mértékekről. Egy 8 hetes embrió súlya körülbelül 1/5 uncia, vagyis mintegy 6 gramm. Ez a súly vajon mást is jelenthet, minthogy nagyon könnyű? A terhes méhben a nyolcadik hétben egy unciányi magzatvíz található. Mit jelent ez? Gyűszűnyit, tojástartónyit, teáscsészényit? Ezért, amikor úgy éreztem, hogy a pontos mértékek megadásának nincsen jelentősége, más módszerrel próbálkoztam. Például a 8 hetes embrió súlya a következő hét hónap alatt a 600-szorosára növekszik. Megvan annak a veszélye, hogy az ilyen körülírás bosszantóvá válik (engem egyszer nagyon bosszantott, amikor azt mondták nekem, hogy a kilőtt lövedék csúcsa úgy hevül fel a levegőben megtett útján, mint a villanytűzhelyem főzőlapja, ha maximális erővel fűtöm), de a célom a magyarázat, még ha az eredménye nem is mindig kielégítő.
Végül még egy szempont. A tudományos közlemény minden ténynek megjelöli a forrását. Rendszerint számjelzet van a szöveg megfelelő helyén, és a számnak megfelelő lábjegyzet adja meg az utalást a lap alján vagy a cikk végén. Én azt nem tettem. Főleg, mert nagyon megterhelő lett volna, de azért is, mert az ilyen jegyzetelés nem nagyon vonzó. Mindazonáltal igyekeztem megadni a forrásokat ott és arra vonatkozóan, amit és ahol azt különösen fontosnak tartottam, de ritkán neveztem meg a folyóiratot, nem is beszélve a kötetszám és az oldalszám feltüntetéséről.
Ha személyes előítéleteim, modorom és bizonyos dolgok előnyben részesítése miatt nem tudnám elérni a célomat, a választott tárgy megmagyarázását, és ha emiatt bosszankodna az olvasó, akkor ezért itt és most kérek elnézést. Vissza

Tartalom

Előszó5
Bevezetés9
A fejlődés11
Az élet eredete
Ásatag leletek
Emlősök
Főemlősök
Az ember
A faj18
Fajelmélet
Rassz szerinti osztályozások
Zsidók
Négerek
Az agykoponya-űrtartalom
Felsőbbrendűség
Tisztaság
Egy biológiai szükségszerűség
Tudományos következtetések
A népesedés28
A múlt
A jelen
A jövő
Városiasodás
Elvándorlás
Mit hoz a jövő?
Védőirat a szaporodásról35
A férfi39
Az ondó szállítása
A hímvessző
A potencia
Afrodiziákumok
A spermatozoonok
A herék
Ejakuláció
A sperma jellege
Az elnevezések
A közösülés ideje
Szexuális vétségek
Homoszexualitás
Kasztrálás
Körülmetélés
A nő56
Anatómiai viszonyok
Ivarzás
A peteérés
A menstruáció
A nem meghatározottsága
Szűznemzés
A menstruáció elmaradása és a változás
Körülmetélés
A termékenység67
Terméketlen házaspárok
Mesterséges megtermékenyítés
Életkor, vérmérséklet, diszpozíció
Termékennyé tétel hormonnal
Az "idegen hím" esete
Fogamzásgátlás72
Régi eljárások
A születésszabályozók
Vallásos nézetek
A mai helyzet
A tabletta
A méhbe helyezett fogamzásgátlók
Sterilizálás
A házasság82
A terhesség85
A jelek
A vizsgálatok
Embriológia
A megtermékenyítés
Méhen kívüli terhességek
A beágyazódás
Ektoderma, mezoderma, entoderma
Terhességi naptár
Néhány talány a terhességben
A terhesség normális állapot
Megkívánások
A méhlepény
A köldökzsinór
Párhuzamosságok a fejlődésben
A magzat és a törvény
Vetélés
A terhesség utolsó szakasza108
A gestatio időtartama
A törvényesség szempontja
Az állatok terhessége
A vajúdás
Az első, a második és a harmadik szakasz
A magzat helyzete szüléskor
Kiáltás a méhben
A szülés115
A szülészet története
A Chamberlen család és a fogó
Császármetszések
Érzéstelenítés
Otthon vagy kórházban?
Meddig maradjon a szülő nő kórházban?
Gyermekágyi halálozás
Semmelweis és a gyermekágyi láz
Csecsemőhalandóság
Csecsemőgyilkosság
A nemek aránya
Az újszülött súlya
Koraszülöttség
A gyermekágy
Az apa vajúdása
Az anyarozs
Kik szülnek?
A tejválasztás140
Az anyatej
Szoptatás
A tej ára
Többemlőjűség
Párosával
Az elválasztás
Ikrek és rendellenességek147
Az ikrek gyakorisága
Értékelésük
Többes szülések
Az ikerterhesség megállapítása
Összenőtt ikrek
Szétválasztásuk
Miért születnek ikrek?
Fejlődési rendellenességek
Nyilvántartásuk
A legfontosabb defektusok
Rubeola
A Contergan és a Distaval
A fejlődési rendellenességek oka
"Az anyára gyakorolt hatások"
Az öröklődés165
A háttér
A kromoszómák
A kód
Mutációk
Interszexualitás
Öröklött jellemző vonások
Hemofília
Az ízérzők
A Habsburg-ajak
Albinizmus
A magasság
A szín
A kopaszság
Színvakság
Rokonházasság186
Az egyházak álláspontja
Unokatestvérek házassága
Tiltott házassági kapcsolatok
A rokonházasság következményei
Vérfertőzés
Recesszív öröklődés
A vércsoportok194
Karl Landsteiner
Vérátömlesztések
A vércsoportok megoszlása
Csoportelőnyök
Hány vércsoport van?
Rhesus
Az apaság és a bíróságok
Az újszülött növekedése203
A növekedés aránya
Az életben maradás
Bölcsőhalál
Bántalmazott csecsemők
A kifejlődés menete
Az első reflexek
Változások a tüdőben, az agyban, az alvásban, a csontvázban, az izomzatban, a zsírszövetben, a szívben, vesében
Spock
Pólyázás
Gyermekvédelmi törvény
A serdülés216
A testméret219
Testi képességek222
Az erőnlét
Testedzés
Testtípusok
Férfiak kontra nők
A jövő
Az öregkor230
Mi az öregedés?
Milyen hosszú az élet?
Nagyon öreg emberek
Összehasonlítás az állatokkal
Változások az öregkorban
Okaik
Halál 238
Mikor halunk meg?
A halál jelei
Okai
Titkolása
Öngyilkosság244
Társadalmi álláspontok
Az öngyilkosság története
Kik lesznek öngyilkosok?
Arányszámok
Tanulók
Gyermekek
Módszerek
Öngyilkosság és gyilkosság
Az agy250
Az állat és az ember agya
Az agy anatómiája
A nagyagy és lebenyei
Bal oldali dominancia
Balkezesek
Az intelligencia
Az EEG
Sebészet
Bénulás
Agyrázkódás
Az emlékezet
Agy- és gerincvelői idegek
Az ingerület átvitele
Az alvás263
A beszéd269
A hőmérséklet274
A rendes hőmérséklet
Miért meleg a test?
A lehűlés
A hőmérséklet emelkedése
Hibernálás
Hipotermia
Az érzékszervek283
A látás alapjai
A szem
A szemhéjak, szempilla, szemöldök, könny
Az olvasás
Színvakság
A gyújtópont hibái
Vakság
A hallás és egyensúlyozás
A süketség
A szaglás és a szagok
Az ízlelés és az ízek
Tapintás, fájdalom és viszketés
A hatodik érzék
A bőr301
A bőr és a felhám
A bőr mintázata és a lenyomatok
A napfürdő
Tetoválás
A szépség
A haj
Piheszőr és az újszülött hajzata
Szakállszőrzet és szappan
A tejfogak és a maradandó fogak
A fogszuvasodás
Fogmosás és a fluor
Az emésztés és a táplálkozás311
Összefoglalás
Enzimek
A táplálék
A napi szükségletek
Fehérje
Zsírok
Szénhidrátok
Ásványok
Vitaminok
Víz
Mennyit együnk?
Elhízás
Éhezés
Főzés
Ételmérgezés
A tápcsatorna340
Beaumont ablaka
A gyomor
Savasság
Fekélyek
Hányás
A belek
A féregnyúlvány
A máj
A hasnyálmirigy
A lép
A kiválasztás352
Fejlődése
A vesék
A vizelet
A húgyhólyag
A légzés és a vér358
Egyszerűbb megoldások
A rendszer szükségessége
A tüdő
A légzés
Szabályozása
A magasság
Fulladás
Levegőszennyezés
Fuldoklás, köhögés, tüsszentés
Nevetés, ásítás, csuklás
Oxigénbőség és oxigénhiány
A szív
Harvey és Galenus
Egy kettős szivattyú
A szívműködés
A vérnyomás
Változásai
A vér eloszlása
A nehézségi erő hatása
A vér; vörös vértestek, fehér vérsejtek, vérlemezkék
A vérsavó
Érvágás
Véradás
A csontváz és az izmok373
A csont
Fejlődése
Növekedése
Nemi különbségek
A csont kettős szerepe
A váz és az ásványok
A kéz
Az izom
Minden vagy semmi
Az izomzat működése
Az ATP és az ADP
Görcs, merevség és nyilallás
Sugárzás381
Ionizáló sugárzás
Hatásai
Halál és sérülés
A biztonsági szint
Radioaktív szennyezés
A sugárzás érzékelése
Magyarázó szótár
Utószó391
Névmutató393
Tárgymutató399

Anthony Smith

Anthony Smith műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Anthony Smith könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Testünk titkai Testünk titkai Testünk titkai Testünk titkai

A borító, a lapélek foltosak.

Védőborító nélküli példány.

Állapot:
940 Ft
700,-Ft 25
5 pont kapható
Kosárba
25% garantált kedvezmény!
konyv