A kosaram
0
80%-ig
még
5 db

Az Aggteleki cseppkőbarlang és környéke

Függelék: Kisebb barlangjaink áttekintése

Szerző
Fotózta

Kiadó: Királyi Magyar Természettudományi Társulat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői papírkötés
Oldalszám: 186 oldal
Sorozatcím: Népszerű Természettudományi Könyvtár
Kötetszám: 12
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 13 cm
ISBN:
Megjegyzés: 4 fekete-fehér táblával, 1 színes térképpel és 60 szövegképpel illusztrálva. Nyomtatta a Kir. Magy. Egyetemi Nyomda, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Mily gyakran halljuk, olvassuk és érezzük annak a szemrehányásnak igazságát: nem ismerjük, nem becsüljük eléggé hazánk természeti szépségeit. Bejárjuk, megcsodáljuk a külföldet és közömbösen... Tovább

Előszó

Mily gyakran halljuk, olvassuk és érezzük annak a szemrehányásnak igazságát: nem ismerjük, nem becsüljük eléggé hazánk természeti szépségeit. Bejárjuk, megcsodáljuk a külföldet és közömbösen haladunk el szülőföldünk kincsei mellett. Vajjon nem ezzel a vétkes közömbösséggel magyarázható-e az, hogy kerek 100 esztendővel ezelőtt jelent meg az Aggteleki-barlangnak - ennek a világcsodának, mely még ma is Európa negyedik leghosszabb barlangja - első és utolsó kimerítő leírása, Vass Imre, Gömör-Kishont vármegye néhai földmérőjének tollából! Ma, amikor pedagógusaink a honismertetés léleknevelő, a turisztika testnevelő hatásait lépten-nyomon hangsúlyozzák, hálás feladatra vállalkozott Dudich Endre, a barlang kitűnő ismerője, alapos, a barlang keletkezésére, történetére, egész természetrajzára részletesen kiterjedő leírásával. Hosszú évek mélyreható és szeretetteljes kutatásainak eredményeit találja meg az olvasó ebben a népszerű füzetben, mely tulajdonképen egy a szerzőnek német nyelven megjelent tudományos monográfiáját teszi a művelt magyar közönség számára is élvezetes formában hozzáférhetővé. A barlang közvetlen környékének, a Sajó-Bódva közének ismeretlen szépségeit Lendvay Károly tárja fel, vándorlásra csábító leírásaival és eredeti fényképfelvételeivel.
Azzal az óhajjal, hogy a „magyar Hádesz'' Dudich Endre műve révén, minél szélesebb körökben váljék ismeretessé, adjuk át olvasóinknak Népszerű Természettudományi Könyvtárának 12. kötetét.
A munka díszítését segítették elő azok a klisék, amelyeket a Speläologisches Institut (Wien), a M. Kir. Térképészeti Intézet, a Magyarországi Kárpát. Egyesület és a Turisták Lapja szerkesztősége engedett át, s ezekért ezúton is hálás köszönetét fejezi ki Társulatunk. Vissza

Tartalom

Előszó
A Gömör-Tornai karszt1
A barlang születése, élete és halála16
A kővévált cseppek csodái30
A barlang feltárásának története52
A magyar Hádesz általános ismertetése70
Séta a barlangon keresztül93
A kőkori ember nyomain109
A barlang természetrajzi sajátságai114
Állat- és növényvilág129
A Sajó-Bódva közének ismeretlen szépségei137
Kisebb barlangjaink áttekintése164
Az általános fejezetek és az Aggteleki cseppkőbarlang irodalma174
Kisebb barlangjaink irodalma179
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv