Előszó
Részlet a könyvből:
A Mátra lábánál húzódó területet a honfoglalás idején a kabar törzsek vették birtokukba. Vezéreik, Ed és Edömér nevét Anonymus krónikája őrizte meg számunkra. A XI. századra a fő birtokos a kabar törzsből származó Aba nemzetség lett, míg Gyöngyöst és környékét a 13-14. században az e nemzetséghez tartozó Csobánka család tudhatta magáénak. Ők építik a Mátra déli peremének egyik legjelentősebb magánvárát a Benevárat, melynek romjait 1984-ben tárták fel, a Mátrafüred fölött emelkedő várbércen.
Aki ma felkapaszkodik a hegytetőre nehezen tudja elképzelni, hogy itt valaha sáncokkal övezett lakóvár állt, három helységből álló palotával, kápolnával, kaputornyokkal, ciszternával, a vár alatt pedig Bene falu házai vették körbe a piacteret.
A Csobánkák uralma azonban nem tartott sokáig. A 14. század elején a trónért folytatott harcokban Csák Máté oldalára álltak, ezért Károly Róbert trónra kerülése után teljes vagyon elkobzásra ítéltettek. Birtokaikat, közöttük Gyöngyöst is a király 1327-ben Széchényi Tamás erdélyi vajdának adományozza, aki 1334-ben városi kiváltságot szerez a településnek.
Vissza