Előszó
Földrajzi Zsebkönyvünk idei negyedik kötetét három fővonás jellemzi. Az első, hogy a Magyarok Istenének kegyességéből hazatért a Délvidék! Kitörő örömel köszöntjük Bácskát, a Baranyai háromszöget...
Tovább Előszó
Földrajzi Zsebkönyvünk idei negyedik kötetét három fővonás jellemzi. Az első, hogy a Magyarok Istenének kegyességéből hazatért a Délvidék! Kitörő örömel köszöntjük Bácskát, a Baranyai háromszöget és a Muraközt, több tanulmánnyal. A hazatérés folyamatának ez a negyedik üteme is megkívánta, hogy újra színes térképpel örvendeztessük meg olvasóinkat. Ez idei Zsebkönyvünk második fővonása. A M. Kir. Honvéd Térképészeti Intézetbenb készült sokszínű térképünk tárgya Európa, hogy az egész hazát az átalakuló új Európával együtt tanulmányozhassuk. Bízunk benne, hogy olvasóink méltányolják a szép, 63x95 cm-es nagyságú színes térképért hozott áldozatokat. Ez a térkép öröme és maradandó dísze lesz minden olvasónk könyvtárának. Mindezeken felül Zsebkönyvünk terjedelmét jelentősen növeltük.
A harmadik fölvonás, hogy földrajzilag megvílágítottuk, feldolgoztuk mindazokat a nagy kérdéseket, amik ma a világot mozgatják. Mindezt azonban mindenkor magyar szemszögből. A magyar föld időszerű kérdései mellett - itt különösen az árvizek földrajzi és időjárási tárgyalására utalunk - megbeszéltük az új elrendezéseért küzdő világ közel s távol, nyugat és kelet felől felbukkant nagy fordulatait és tényezőit. A világot érdeklő, sőt izgató tudnivalókra számít forrásműnek az eddigieknél is gazdagabb statisztikai rész.
A ránk háruló drágulást kettévágtuk: felét a közönségre kellett hárítanunk.
Boldogok vagyunk, hogy idén is magasztos nemzeti feladat hárul Zsebkönyvünkre. Első kötetünkkel a Felvidéket, a másodikkal Kárpátalját, a harmadik évben a Keletet és Délerdélyt s most, a jelen negyedikkel a hazatért Délmagyarországot kapcsoljuk be hazánk földrajzi szellemi vérkeringésébe. Csak egy lehet a hitünk: ez az egyesülés most már örökre szól.
Vissza