Részlet:
"Lapunk megjelenésekor zajlik a párizsi L'Humanité-fesztivál. Az eseménysorozaton többek között bemutatták Markó Iván. A haza gyermekei című tánckompozícióját, amely francia fölkérésre a...
Tovább
Előszó
Részlet:
"Lapunk megjelenésekor zajlik a párizsi L'Humanité-fesztivál. Az eseménysorozaton többek között bemutatták Markó Iván. A haza gyermekei című tánckompozícióját, amely francia fölkérésre a Nagy Francia Forradalom kétszázadik évfordulóját köszönti. Jóllehet a jubileum csak 1989 nyarán lesz, a francia kormány és a Nemzeti Bizottság elhatározása szerint mégis az idei L'Humanité-fesztiválra tervezték a bemutatását.
A műben megjelenik a forradalom három vezéregyénisége: Robespierre, Danton és Marat - a maga ellentétes elképzeléseivel. A pontos históriai események mellett szimbolikusan megelevenednek a nép nagy történelmi pillanatok hatására születő gondolatai, érzelmei. A kettősség nemcsak a mondanivalóban, hanem a látványban is kifejeződik. A dráma két színpadon pereg: a nagyszínpadot és a népszínpadot egy húsz méter hosszú út köti össze. E híd segítségével érzékelteti a két világ egymásra hatását."
Vissza