1.034.668

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Magyar Kórus 1946. február

Hangjegyes egyházzenei folyóirat az Országos Magyar Cecilia Egyesület hivatalos lapja/63. szám, XVI. év, első füzet

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Magyar Kórus
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 15 oldal
Sorozatcím: Magyar Kórus
Kötetszám: 63
Nyelv: Magyar  
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN:
Megjegyzés: Szikra r. t. nyomása, Budapest. Kottamelléklettel.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Stációs ünnepek - stációs templomok
Rossa Ernő dr.

A misekönyv utalásai
Legszentebb istentiszteletünk, a szentmise liturgiájának megértéséhez csaknem elmaradhatatlanul szükséges az egyes... Tovább

Előszó

Stációs ünnepek - stációs templomok
Rossa Ernő dr.

A misekönyv utalásai
Legszentebb istentiszteletünk, a szentmise liturgiájának megértéséhez csaknem elmaradhatatlanul szükséges az egyes napákra előírt stációs motívumok liturgiái ismerete. Valamennyi egyházi zenével foglalkozó egyén megfigyelte már a misekönyvben való lapozgatás közben, hogy némelyik napnál - mindjárt a dátum és az ünnep rangsorát jelző kitétel alatt - ilyen utalás olvasható: Statio ad S. Mariam majcrem vagy Statio ad S. Petrum stb. Talán elgondolkoznunk már, hogy mit is jelentenek ezek az utalások, mit akar ezekkel az Egyház kifejezni? Az őskeresztények koráig visszanyúló stációtiszteletet pedig a musica sacra barátjának ismernie kell szertartástani, liturgiái, egyháztörténeti és egyházművészeti (zenei és építészeti) szempontból egyaránt.
A könyörgőnapok szertartása
Még ma is vannak szertartásaink, melyeknek eredete a régi stációtiszteletekben gyökeredzik. Mégpedig a négy könyörgőnapi szertartás: búzaszentelő napján és a keresztjáró napokon. Búzaszentelőkor, április 25-én - amit más néven nagylitániás napnak is hívnak - és az áldozócsütörtök előtti három keresztjárónapon - amit kislitániás napoknak is neveznek;- a nép papja vezetésével a templomi gyülekezés után kivonul a földekre valamelyik kápolnához, kereszthez vagy szentképhez és közben a Mindenszentek litániáját énekli. A régi Egyházban sokkal gyakrabban tartottak ilyen könyörgő napokat, előre, naptárszerűen maghatározott napokon és rendkívüli alkalmakkor (pl. járvány, szárazság idején) egyaránt. Maguknak a kereszt járó napoknak az eredete francia földre nyúlik vissza, ahol 450 körül rendelte el a viennei püspök a várost fenyegető pestisjárvány leküzdésére. A stációs körmenetek ősét azonban még ennél is régebbi időben Rómában találjuk meg.
Stációs körmenetek
A mai négy litániás nap az Egyház ősi könyörgő stációs körmeneteinek utolsó maradványa. A régi keresztények az egyházi év folyamán többször, de különösen nagyböjt idején, összegyűltek valamelyik templomban, ez volt a gyülekező templom, az ecclesia collecta. Innen aztán a pápa s a kísérő püspökök és a papság együttesen valamelyik másik templomba vonultak; ezt hívták statio-nak. Útközben a Mindenszentek litániáját énekelték. A stációs templomban - amely mindig a Szűzanya, vagy valamelyik kiváló szent 'tiszteletére épült templom volt - történt a szentmiseáldozat bemutatása. A hívek itt úgy érezték, hogy a szent, akihez felvonultak, köztük van az eucharisztikus áldozat bemutatásakor, vagyis ők pl. nem Szent Péter bazilikájába vonultak, hanem magához Szent Péterhez. Ezeknek a stációs körmeneteiknek a nyomát látjuk ma is a misekönyvben, mikor azt olvassuk: Statio ad S. Petrum. (Stáció Szent Péternél). Így hát ma is a stációs ünnep alkalmával gondolatban elzarándokolunk az illető szent templomába és őt a szentmisén jelenlévőnek érezzük; az áldozatot bemutató hívek és a stációs szent e napon misztikus összeköttetésbe kerülnek egymással. Vissza

Tartalom

Stációs ünnepek - stációs templomok (Rossa Ernő dr.) . . . 1149
Ritmust, több ritmust! (Bárdos Lajos) . . . . . . 1152
OMCE . . 1154
Így énekeljük a rózsafüzért! . . . . . . . 1155
Hírek.
Üj művek. ; . ... 1160
? ? ? (D. I.) . ... . . . . . . . . . 1161
ALLA BREVE HÍRADÓ (farsangi oldalak). . 1162
Énekkari névsor (B. Gy.). . . ... . . . 1162
Kínai udvariasság (M. A.) 1162
Kérdés - felelet (H. B.) . . . . . . 1162
Pályázat (D. 1.) . . . . . . . . . . . . 1163
Sajtóhibák . . . . . . . . . . . . . . . 1164
- MELLÉKLETEINK -
2615 Bárdos: Missa Tertia (bárminő karra)
- Templomi énekrend az 1946. évre
- Tagsági igazolvány 1946-ra, az OMCE tagjainak
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv