1982 őszén azzal az ajánlattal kerestük föl a Komárom Megyei Tanács Végrehajtó Bizottságát, hogy közös kutatás keretében tárjuk fel a megye néhány regionális oktatástervezési és fejlesztési...
Tovább
Előszó
1982 őszén azzal az ajánlattal kerestük föl a Komárom Megyei Tanács Végrehajtó Bizottságát, hogy közös kutatás keretében tárjuk fel a megye néhány regionális oktatástervezési és fejlesztési problémáját. Számunkra egy ilyen esettanulmány elkészítése igen fontos volt. Korábbi statisztikai elemzéseink - mint azt az Oktatásökológia című kötetben megjelent tanulmányok is mutatják - vagy megmaradtak az országos szinten, vagy (jobb esetben) eljutottak egyes regionális problémák fölismeréséig, de nem a magyarázatukig. Úgy éreztük tehát, hogy a kutatásnak ezen a pontján nemcsak többletinformációra volna szükségünk, hanem másfajta kutatási módszerekre és újfajta kapcsolatrendszerre is.
A fölkeresett fél - a megyei tanács végrehajtó bizottsága - rendkívül pozitívan reagált kezdeményezésünkre. Más helyeken és más időszakokban találkozni néha vonakodással és eltérő meggondolásokkal; nem minden igazgatási szerv szereti egyformán, ha munkáját tudományosan vizsgálják. A megye tanácsi igazgatás azonban saját munkájának és szervezetfejlesztésének egy adott időszakában nyitott és bátor volt nemcsak a hatósági engedélyezésre, hanem az aktív és tevőleges együttműködésre is. Ez az együttműködés - mint a továbbiakban kiderült - nem maradt meg az elvárható igazgatási segítségnyújtás és adatátadás szintjén. Számos esetben nagy szakértelmet és elmélyült terepismeretet is jelentett.
Vissza
Tartalom
Előszó
3
Tőkéczki László: Másfél évszázad müvelődési törekvései
7
Komárom és Esztergom megye Dunától délre fekvő helységeinek iskolatelepitése (Gazda István összeállitása)
27
Barta Györgyi - Kéri András - Tiner Tibor: A gazdaság térszerkezetének változásai
43
Benedek András - Forray R. Katalin - Kozma Tamás: A társadalmi-gazdasági feltételrendszer település-strukturális különbségei és az oktatás
121
Forray R. Katalin: Az iskolázás alakulása és a társadalmi-területi folyamatok 1960-1980
185
Forray R. Katalin: Iskolázási magatartások
305
Kozma Tamás: Az innovációk terjedését befolyásoló társadalmi-gazdasági tényezők
415
Nagy Mária: Az általános iskolai intézményhálózat kialakulása
457
Darvas Péter: A munkaerő-politika és a szakképzés területi irányitása
Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.