1.035.018

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A vallási élet emlékei a Kiskunságban

Szerző
Szerkesztő
Fotózta

Kiadó: Kiskun Múzeum Baráti Köre
Kiadás helye: Kiskunfélegyháza
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 72 oldal
Sorozatcím: A Kiskun Múzeum kiállításvezetői
Kötetszám: 1
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 15 cm
ISBN: 963-03-9797-8
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Régi terve a Kiskun Múzeumnak egy olyan kiállítás megrendezése, amely a Kiskunság vallási életét mutatja be. Nagy örömünkre szolgál, hogy elképzeléseink a keresztény világ ünnepi évében válhatnak... Tovább

Előszó

Régi terve a Kiskun Múzeumnak egy olyan kiállítás megrendezése, amely a Kiskunság vallási életét mutatja be. Nagy örömünkre szolgál, hogy elképzeléseink a keresztény világ ünnepi évében válhatnak valóra. Kiállításunk tisztelgés a 2000 éves kereszténység és a magyar államiság 1000 éves fennállása előtt.
Kiskunfélegyháza 1753-1876-ig a hajdani Kiskun Kerület közigazgatási és jogszolgáltatási központja volt. A Kiskun Kapitányság épülete és a Kiskun Kerület börtöne ma a Kiskun Múzeumnak ad otthont. A kerületi börtönben nyolc kiskun település (Kiskunlacháza, Kunszentmiklós, Szabadszállás, Fülöpszállás, Kiskunfélegyháza, Kiskunmajsa, Kiskunhalas, Kiskundorozsma) elítéltjeit őrizték. A hosszabb-rövidebb időt itt töltő rabok lelki gondozását a kecskeméti ferenc-rendiek, illetve a református egyház lelkészei végezték. A római katolikus rabok szombatonként a kapitányság épületének kicsiny kápolnájában vehettek részt a szentmisén. A kápolnát, amelyet a Szentháromság tiszteletére szenteltek fel, a népnyelv börtönkápolnának nevezte el. A szentmise nem csupán a lélek táplálását szolgálta, rövid időre a rabok testi szenvedését is enyhítette, hiszen a mise alatt levették a rabok bilincseit.
A Kiskun Múzeum barokk főépületének ÉK-i részén elhelyezkedő börtönkápolnát a kapitánysági épülettel együtt a XVIII. század közepén építették. 1794-ben az egész épületet emeletesre alakították, de a kápolna elhelyezkedésén nem változtattak. A ma már múzeumi célokat szolgáló kápolna mind történetileg, mind építészeti megoldásaiban alkalmasnak bizonyult a Kiskunság vallási életének bemutatására.
A látogatók megtekinthetik a XVIII-XX. század Kiskun Kerülethez köthető egyházművészeti és népművészeti emlékeket. A római katolikusság, a reformátusság és a zsidóság liturgikus és paraliturgikus tárgyait három teremben helyeztük el. Az előtér mennyezetére felszerelt festett, fából készült kazetták a szabadszállási református templom eredeti, kazettás mennyezetét jelenítik meg hiteles másolatban. A kiállítás a múzeum udvarán folytatódik. Vissza

Tartalom

Előszó 5
A Kiskunság vallási megoszlása (Balogh Csilla) 7
A magyar népi vallásosság története (Bereznai Zsuzsanna) 9
A liturgia és paraliturgia (Bereznai Zsuzsanna) 12
A hivatalos vallási élet (liturgia) és a laikus vallási gyakorlat (paraliturgia) tárgyai 14
Római katolikusság (Bereznai Zsuzsanna) 14
A templom világa 14
A lakókörnyezet és az otthonok világa 16
Reformátusság (Balogh Csilla) 19
Zsidóság (Bereznai Zsuzsanna) 23
Népi vallásosság a Kiskunságban 27
Katolikus népi vallásosság Kiskunfélegyházán (Bereznai Zsuzsanna) 27
Református népi vallásosság Kiskunhalason (Balogh Csilla) 34
Zsidó népi vallásosság Kiskunhalason (Bereznai Zsuzsanna) 39
Irodalom 46
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv