1.035.089

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Beszélgetések az önellátásról

A biogazdálkodás és az ökologikus életmód alapjai

Szerkesztő
Grafikus
Fotózta
Kapcsolódó személy

Kiadó: Öko-völgy Alapítvány
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 237 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-08-3542-8
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókat és illusztrációkat tartalmaz.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A környezetünk állapotáért érzett aggodalom már a 18-19. században megfogalmazódott, és számos nagyhatású író, költő és filozófus (mint például William Blake, William Wordsworth, Dávid Thoreau,... Tovább

Előszó

A környezetünk állapotáért érzett aggodalom már a 18-19. században megfogalmazódott, és számos nagyhatású író, költő és filozófus (mint például William Blake, William Wordsworth, Dávid Thoreau, John Ruskin, Edward Carpenter vagy William Morris) értekezett a környezetrombolás negatív hatásairól. A 20. század második felében ez az aggodalom tovább erősödött, a környezeti problémák hatására kialakuló helyzeteket már nem csak lokális esetekként, hanem globális krízisként értelmezzük, és immáron nem csak egy szűk csoportban, hanem szélesebb rétegekben tudatosodnak ezek a problémák.
A megoldási lehetőségek és törekvések között a 19. és 20. században mindvégig ott szerepelt az önfenntartó közösségek létrehozásának kísérlete. Az 1960-as évektől pedig egyre szaporodtak azok a közösségek, melyek akkor még nem tudatosan, hanem csupán vallásuk tanításait, spirituális nézeteiket követve kezdtek környezettudatosan élni, és később az ökoközösségek, így a nemzetközi ökofalu-mozgalom mintáivá váltak (Findhorn, Auroville stb.). Az ő tevékenységük ma már akár bevált előérzetnek, jóslatnak is tekinthető, és szoros kapcsolatot mutat a 21. század legégetőbb problémájával, a fenntarthatóság kérdésével.
A fenntarthatóság kérdése a globalizációs folyamatok, a kapitalista gazdasági-társadalmi berendezkedés negatív hatásai felismerésének, a környezetünkért való aggodalomnak egyenes következménye. A fenntartható közösség-kísérletek egyfajta választ, reakciót jelentenek a fenti problémákra. Ez a reakció azonban nem marad meg a protestálás szintjén, és nem is csak megoldási javaslatokat fogalmaz meg, hanem javaslatait kísérlet tárgyává teszi, azaz: a gyakorlatban is ellenőrzi megvalósítási lehetőségeit, és folyamatosan finomítja, alakítja a valóság adta körülményekhez, eredményeit pedig felkínálja szélesebb körű megvalósításra.
Ennek a kínálatnak egy szeletét tartja most kezében az olvasó. Az utóbbi években, az ökofalvakban végzett néprajzi-antropológiai kutatásaim során, egyre több olyan útkeresővel találkoztam, akik az ökológiai elvekre alapozó, vidéki, természetközeli életmód megvalósítását tűzték ki célul. Vissza

Fülszöveg

„A Beszélgetések az önellátásról egy fenntartható módon működő magyarországi ökofalu, Krisna-völgy tapasztalatait nyújtja át az olvasónak.
Haszonnal forgathatják a könyvet mindazok, akik faluközösség léptékű fejlesztésben gondolkodnak, és azok is, akik részben önellátó családi gazdaságot terveznek, esetleg kisebb veteményes vagy kerti tó létrehozásán törik a fejüket.
A könyv fejezetei a létrehozás és a működtetés feladatait szem előtt tartva, rendkívül gyakorlat orientáltan veszik sorra az egyén és a közösség alapvető szükségleteit: az élelmiszer, a víz, a fűtés, a világítás és a ruházkodás témaköreit"
Dr. Farkas Judit
néprajzkutató

Tartalom

Előszó 5
Előzetes monológ 9
Az önellátásról és az önfenntartásról 13
Gondolatcsere Krisna-völgyről és az önellátásról 39
A zöldségeskert 51
Gyümölcsészet 75
Zöldségek és gyümölcsök betakarítása, tartósítása, tárolása 89
Szántóföldi növénytermesztés, rét- és legelőgazdálkodás 105
Ivóvíz önrendelkezés 125
Tóépítés- és fenntartás, az esővíz gyűjtése 133
Szennyvízkezelés- és tisztítás 145
Tisztító- és tisztálkodó szerek 157
Tűzifa előállítás. Fűtés, főzés fával 167
Világítás 183
Egy Krisna-völgyi család víz- és tűzifa használata 191
Ruházkodás 199
Természetvédelem 213
A beszélgetések résztvevőinek bemutatása 221
Bemutatkozik az Öko-völgy Alapítvány 225
Irodalomjegyzék 229
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv