1.035.157

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Rembrandt és a holland arany évszázad festészete

Szerző
Szerkesztő
Fordító

Kiadó: Szépművészeti Múzeum
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 607 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 24 cm
ISBN: 978-615-5304-32-3
Megjegyzés: Színes és fekete-fehér reprodukciókkal. További kapcsolódó személyek a műben.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
Köszöntő
A Szépművészeti Múzeum korszakokat átfogó, antologikus kiállításainak sorában immár a negyedik valósul most meg. Ezek a különleges tárlatok nemzeti iskolák szerint mutatják be... Tovább

Előszó

Részlet:
Köszöntő
A Szépművészeti Múzeum korszakokat átfogó, antologikus kiállításainak sorában immár a negyedik valósul most meg. Ezek a különleges tárlatok nemzeti iskolák szerint mutatják be az európai festészet egy-egy nagy korszakát a Régi Képtár gyűjteményének más-más egységére alapozva: a gyűjtemény kiemelkedő darabjait tágabb kontextusba helyezve felhívják a figyelmet saját anyagunk gazdagságára. A spanyol, majd az itáliai reneszánsz és az itáliai barokk festészetét ismertető, nemzetközi kölcsönökkel megvalósított, nagy sikerű kiállítások után most egy északi iskolát választottunk, melynek emlékeiből Budapesten igazán nagy jelentőségű kollekciót őrzünk. Az ebből kiválasztott mintegy negyven, kiemelkedően fontos festményt további, hazai és külföldi múzeumokból és magángyűjteményekből érkezett több mint száz remekművel egyesítve, átfogó képet tudunk adni a holland festészet legtermékenyebb periódusáról.
Az európai festészet történetének ragyogó korszakai között a 17. századi Hollandiáé rendkívüli sokféleségével tűnik ki. A máig ható festőóriás, Rembrandt évszázada ez, Észak-Németalföld történetének aranykora, melyet az ő nevével jelölünk. Míg azonban Dél-Németalföldön az alig egy emberöltővel idősebb Rubens meghatározta a flamand barokk festészet egészének alakulását, Rembrandt géniusza mély befolyással volt jeles tanítványok és követők egész sorára, s ezzel egyidejűleg festők sokasága virágoztatta fel a holland városokban a képi kultúrát, megteremtve egy izgalmasan sokszínű és páratlanul gazdag festői hagyományt.
Ebből merítettünk egy igazán bő válogatást, több mint tíz ország mintegy negyven múzeumának remekműveiből.
Az itt együtt látható 178 műalkotás a korszak száznál több kiemelkedő holland festőjétől, a legváltozatosabb műfajokkal ismerteti meg a közönséget. A kiállítás központi része a Rembrandt-szekció, melyet a mester húsz saját kezű műve mellett tanítványai és követői válogatott képei teljesítenek ki. Az ezt övező további hat tematikus egység a történelmi és társadalmi háttérről is fogalmat ad. A legjelentősebb festők képeivel mutatja be a függetlenségét kemény harcban kivívó nemzet felemelkedését, gazdagságát, polgárainak jólétét, gondolkodását a világról, vallásról, családról, megörökítve a városi és a vidéki élet örömeit, a táj és a tárgyak szépségét, a szűkebb és tágabb környezetet. Büszkén mondhatjuk el, hogy Frans Hals, Jan Steen, Jacob van Ruisdael nagyszerű képei mellett Johannes Vermeer három kiemelkedő jelentőségű művét is sikerült kölcsönkapnunk, és hogy most ismét együtt szerepelhet Az asztronómus Párizsból és A geográfus Frankfurtból. Vissza

Tartalom


Tartalom
Köszöntő
TANULMÁNYOK l8 BITSKEY ISTVÁN
Németalföld és Magyarország a kora újkorban
36 GARY SCH W ARTZ
Rembrandt utóélete
58 RÉNYI ANDRÁS
A festett színpadtól a színre vitt festményig
Adalékok a korai Rembrandt festői narrációjának kérdéséhez
82 EDDY DE JONGH
„ahol a kimondottnál fontosabb a kimondatlan" A 17. századi holland művészet ikonológiai megközelítéséről
I02 TÁTRAI JÚLIA
Rembrandt és kora — magyar szemmel
A 17. századi németalföldi művészet jelenléte, hatása és gyűjtése
Magyarországon
KATALÓGUS
138 I. Történelmi háttér
180 II. Arcok az aranykorból — az új társadalom építői
212 III. Gazdagság és mértékletesség?
284 IV. A protestantizmus hatása a vallásos festészetre
318 V. Rembrandt és „fényköre"
406 VI. Városok és polgárok
482 VII. A holland táj ezer arca
542 VIII. Iparművészeti tárgyak és térképek
561 Jegyzetek 578 Irodalom 604 Index
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv