A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Budapest régiségei VII.

Régészeti és történeti évkönyv

Szerző
Szerkesztő

Kiadó: Székes főváros kiadása
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 172 oldal
Sorozatcím: Régészeti és történeti évkönyv
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 27 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Számos képpel illusztráltak. Nyomtatta Franklin-Társulat nyomdája, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:

Az aquincumi múzeumba került kőemlékek első sorozatát a Budapest Régiségei V. kötete közölte. Azóta 3 év múlt el, mely idő alatt az aquincumi múzeum kőemlékeinek száma 72... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:

Az aquincumi múzeumba került kőemlékek első sorozatát a Budapest Régiségei V. kötete közölte. Azóta 3 év múlt el, mely idő alatt az aquincumi múzeum kőemlékeinek száma 72 újabb darabbal szaporodott. Csupán a feliratos kövek száma Aquincum területéről ma 433, melyekből az aquincumi múzeum maga 105 darabot őriz. Midőn Salamon Ferencz Budapest történetének első kötetét írta, még csak a CIL III. kötetében közzétett 201 feliratot használhatta fel s ha műve ma már elavúlt, úgy az első sorban az azóta napfényre került újabb leleteknek tulajdonítható. A feliratok ezen történeti és topographiai jelentősége különben a jelen publicatióból is kitűnik.
Mindjárt az első csoportba foglalt mérföldmutatóknak (1 - 5) köszönhetjük, hogy végre valahára legalább azzal a fontos kérdéssel tisztában vagyunk, hol kellett a tábornak állani.
A különböző helyekről való oltárkövek csoportjából kiválnak a 6. számú, egy új helytartó nevével s a 13. számú, mely az első aquincumi ügyvédről emlékezik meg.
A 16. számú felirat ugyan még csak sejteti, hogy a rómaiak már Domitianus alatt szállották meg Aquincum vidékét, de már a budai Vigadó helyén talált sírkövek (17-20), melyekhez a szomszéd fazekas-téri 21. számú felirat is számítható, minden kétségen kívül még a Kr. u. I. századból származó emlékek s egyszersmind bizonyítják, hogy a legio II adiutrix volt az, mely mindjárt kezdetben Aquincumban tartózkodott. Az mindenesetre feltűnő, hogy a Hajógyársziget tájékától a castrum keresendő, oly távol került napfényre a legrégibb aquincumi temető s csak úgy magyarázható meg, hogy az Eravisci vára inkább a mai Buda helyén állott, mint északra, Ó-Buda területén. Topographiai szempontból még az a tanulsága van, hogy a hadi utat a mai Főutcza alatt kell keresnünk. Eddig a török-utczai sír volt a legdélibb pont ezen hadi út mentén... Vissza

Tartalom

Hetedik kötet
Ujabb kőemlékek az aquincumi muzeumban. Ismerteti Dr. Kuzsinszky Bálint.
Az eskütéri sisak. Irta Nagy Géza.
Aquamanile a fővárosi muzeumban. Ismerteti Dr. Éber László.
A baseli zsinat áthelyezése Budára. Irta Áldásy Antal.
Budapest emlékérmei. I. rész (folytatás). Irta Gohl Ödön.
Értesítő.
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Budapest régiségei VII. Budapest régiségei VII. Budapest régiségei VII. Budapest régiségei VII. Budapest régiségei VII. Budapest régiségei VII. Budapest régiségei VII. Budapest régiségei VII. Budapest régiségei VII.

A gerinc vászonnal pótolt. A borító foltos, a lapélek egyenetlenek.

Állapot:
12.000 ,-Ft
60 pont kapható
Kosárba
10-100% kedvezmény!
konyv