1.034.962

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Geofizikai Közlemények 1958.

A Magyar Geofizikusok Egyesületének Hivatalos Lapja/VII. kötet 1-4. szám

Szerkesztő

Kiadó: Műszaki Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői kötés
Oldalszám: 238 oldal
Sorozatcím: Geofizikai Közlemények
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Angol   Német   Orosz  
Méret: 24 cm x 18 cm
ISBN:
Megjegyzés: 26 fekete-fehér ábrával, kihajtható mellékletekkel illusztrálva. A könyv 800 példányban került kiadásra. Tankönyvi szám: 40170.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A földmágneses tér évszázados változásában felismerhető 50 éves periódussal foglalkozó eddigi értekezéseimben bizonyos önkényt tartalmazott a koordináták szétválasztása és egyenkénti kapcsolatba... Tovább

Előszó

A földmágneses tér évszázados változásában felismerhető 50 éves periódussal foglalkozó eddigi értekezéseimben bizonyos önkényt tartalmazott a koordináták szétválasztása és egyenkénti kapcsolatba hozása az idővel. A folyamat ugyanis nem korlátozódik egy-egy koordinátára, hanem a térben, valamennyi összetevőben játszódik le. Célszerűbb tehát vizsgálatra a vektordiagram-ábrázolást alkalmazni. így legalább megszűnik az időnek egyoldalú kapcsolata az egyes koordinátákkal.
Az egyes obszervatóriumok évi átlagértékei meghatározzák a mágneses vektor végpontjának évi átlagos helyzetét a térbeli csillagászati koordinátarendszerben. Az évszázados változás következtében ennek a pontnak helyzete évről évre változik és a vektor végpontja az idő folyamán térgörbét ír le. Az évszázados változás vektordiagramja ennek a görbének a vetülete a különböző koordinátasíkokra. A térgörbe egyes pontjait ismerjük az obszervatóriumok megfigyeléseiből. A vektordiagramot úgy szerkesztjük meg, hogy az obszervatórium által megállapított mágneses összetevő értékeit felmérjük a koordinátarendszer tengelyeire. Minden összetevőpár a megfelelő koordinátasíkon meghatároz egy pontot. Ha a különböző időpontokhoz tartozó adatpárokból megszerkesztjük a pontokat és ezeket időrendben folytonos görbevonallal összekötjük, megkapjuk a vektordiagramot. Ilyen szerkesztésben az időparaméternek kitüntetett szerepe megszűnik, az egyes összetevők egymással egyenlő súlyúak, az idő a vektordiagram-görbén fut végig és annak egyes pontjaihoz kapcsolódik. Vektordiagramot minden koordinátasíkon szerkeszthetünk, és szerkesztésre mind a ténylegesen mért adatokat, mind a kiegyenlített függvényből számított adatokat felhasználhatjuk. A két görbe egymáshoz viszonyított helyzetéből a rátevődött hullám jól felismerhető. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
konyv